Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Specjalna skrzynia w barlineckim Muzeum Regionalnym czeka na skarby

Bożena Bryl 95 758 07 61 [email protected]
Pracownicy muzeum liczą, że ten kufer do końca roku wypełni się po brzegi pamiątkami
Pracownicy muzeum liczą, że ten kufer do końca roku wypełni się po brzegi pamiątkami fot. Muzeum Regionalne w Barlinku
O pamiątki rodzinne albo związane z historią i dniem dzisiejszym gminy prosi mieszkańców Muzeum Regionalne. - Kiedy kufer się wypełni, zostanie zamknięty i trafi do archiwum dla potomnych - mówiła nam dzisiaj Monika Przybylska, opiekun ekspozycji w muzeum.

Pomysł, żeby zebrać takie przedmioty pochodzi od burmistrza Zygmunta Siarkiewicza. - A my go realizujemy, jak wszystkie dobre pomysły - stwierdziła dyrektor Barlineckiego Ośrodka Kultury Brygida Liśkiewicz. - Zależy nam, żeby mieszkańcy przejrzeli swoje szafy czy szuflady, wyjęli z nich różne pamiątki i złożyli w specjalnym kufrze, który jest w naszym Muzeum Regionalnym - dodała.

Zostawić swój ślad

- Są oczywiście kroniki, opisujące ważne i duże wydarzenia w naszej gminie sprzed wielu lat, ale brakuje nam wiedzy o zwykłych ludziach, którzy tutaj żyli, o ich radościach, sukcesach, troskach - opowiadała B. Liśkiewicz. Dlatego wszystko, co o nich opowiada jest ważne. Zaproszenie na ślub, kartka z pamiętnika, informacja o zdanym egzaminie, zdjęcia z uroczystości rodzinnych czy lokalnych wydarzeń. - Każdy człowiek ma prawo zostawić swój ślad w naszym muzeum, bo te ślady z biegiem czasu zamieniają się w prawdziwe skarby - dodała dyrektor BOK-u.

Jesienią zeszłego roku został na te skarby wyszykowany kufer. - Chcieliśmy, żeby ludzie widzieli, że nie odkładamy ich pamiątek na półki, ale składamy w specjalnej skrzyni - dodała dyrektor BOK-u.

Wszystko jest ważne

- Dotąd mieszkańcy przynieśli głównie rodzinne fotografie, my wrzucamy informacje o wszystkich organizowanych w gminie imprezach, koncertach, wystawach - opowiadała M. Przybylska, opiekun ekspozycji w Muzeum Regionalnym. Ponieważ za wiele jeszcze w tym kufrze nie ma, dlatego będzie otwarty do końca tego roku. - Liczymy, że mieszkańcy pomogą go nam zapełnić - dodała pracownica muzeum. Potem zostanie oficjalnie zamknięty i trafi do archiwum. To nie znaczy jednak, że do zbioru nie będzie dostępu przez wiele następnych lat. Każdy, kto będzie chciał, będzie mógł do niego zajrzeć. Nie tylko z ciekawości. Mogą tam być informacje potrzebne ludziom z różnych powodów, na przykład do badań historycznych czy naukowych.

Wrzuć coś do kufra

Przypominamy, że Muzeum Regionalne mieści się w tzw. Domu Gutenberga, przy ul. Niepodległości 17. Jego wnętrza posiadają klimat związany z postacią najwybitniejszego mieszkańca dr Emanuela Laskera, wielkiego szachisty żyjącego w latach 1868-1941. Opowiada o nim wystawa dokumentująca życie i przebieg kariery szachowej. W placówce jest także uliczka z starych pocztówek i zdjęć z Barlinka, makietą i dioramą dworca kolejowego (1898 rok - najpiękniejszego w Nowej Marchii). Są też mapy, starodruki, akty erekcyjne budowli i inne dokumenty. Natomiast ekspozycja etnograficzna to głównie sprzęty gospodarstwa domowego tworzące fragment wnętrza izby z przełomu XIX i XX w., kącik tkacki i pralniczy, warsztat szewski i zakład krawiecki.

Co zostanie w muzeum po współczesnych mieszkańcach miasta? O tym mogą zadecydować także oni sami, m.in. poprzez ofiarowanie muzeum osobistych i rodzinnych pamiątek. Dlatego warto przejrzeć domowe archiwa i pomyśleć, co byśmy chcieli opowiedzieć o sobie potomnym.

Tutaj szczegóły

Kto ma pytania na temat skrzyni skarbów, może o to osobiście zapytać w muzeum, zadzwonić w tej sprawie (tel. 95 74 61 889) albo wysłać maila:[email protected]. Placówka jest czynna od 8.00 do 16.00 od wtorku do piątku, a w soboty i niedziele od 10.00 do 14.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska