Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Starlinki Space X nad Polską. Kosmiczny pociąg Elona Muska znów będzie widoczny w czwartek, 23.04.2020. Satelity utworzą świetlną linię

red.
W czwartek będziemy mogli obserwować najnowszą, siódmą serię satelitów. Wokół Ziemi krąży ich już ponad 400. Zdjęcia, które pokazujemy, zostały zrobione wcześniejszym satelitom w niedzielę, 19 kwietnia. Starlinki są tu widoczne jako jasne kreseczki.
W czwartek będziemy mogli obserwować najnowszą, siódmą serię satelitów. Wokół Ziemi krąży ich już ponad 400. Zdjęcia, które pokazujemy, zostały zrobione wcześniejszym satelitom w niedzielę, 19 kwietnia. Starlinki są tu widoczne jako jasne kreseczki. Czytelnik
Sznur satelitów Starlink będzie widoczny w czwartek wieczorem, 23 kwietnia. Warto spojrzeć w górę, bo widoczne będą aż dwa przeloty. Szczególnie drugi przelot zapowiada się niezwykle widowiskowo. Kiedy będzie można obserwować Starlinki i gdzie ich szukać na niebie?

Przelot satelitów Starlink nad Polską – 23 kwietnia 2020

W czwartek, 23 kwietnia, będziemy mogli obserwować grupę 60 satelitów Starlink, które dzień wcześniej zostały wyniesione na orbitę przez rakietę Falcon 9. Satelity będą widoczne jako jasna linia przecinająca niebo. W rzeczywistości poruszają się jeden za drugim i stąd nazwa „kosmiczny pociąg” Elona Muska. Na niebie będą widoczne dwa przeloty.

Satelity Starlink mają zapewnić łączność z internetem w dowolnym miejscu na Ziemi

O której godzinie można obserwować Starlinki?

Pierwszy przelot odbędzie się nisko nad zachodnim horyzontem, jeszcze przy jasnym niebie, między godz. 20.22 i 20.30. Satelity Starlink trudno będzie więc dostrzec. Warto jednak poczekać, aż zapadnie zmrok i spojrzeć w niebo przed godz. 22.00.

Jak informują pasjonaci z facebookowego profilu „Z głową w gwiazdach”, widowisko rozpocznie się o godz. 21.56 i potrwa 4 minuty. Czasy przelotu zostały oszacowane dla Polski centralnej, warto więc, w niektórych rejonach kraju, rozpocząć obserwacje kilka minut wcześniej.

Satelity przetną prawie całe niebo, będą poruszać się z zachodu na wschód.

Starlinki będzie można zobaczyć gołym okiem

Do obserwacji satelitów SpaceX nie są potrzebne żadne optyczne przyrządy. Na tle ciemnego nieba będą na tyle jasne, że łatwo będzie można je zauważyć. Obserwację z pewnością ułatwi fakt, że widoczne będą jako jasna linia.

Przelot Falcon 9 - 22 kwietnia 2020. Zobacz wideo

Czwartkowe przeloty satelitów, to kolejne ekscytujące wydarzenie na niebie w ostanich dniach. W środę, 22 kwietnia, po godzinie 21.50, przez kilka minut mogliśmy obserwować przelot drugiego członu rakiety Falcon 9 i wypuszczanie satelitów Starlink. Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus z Zielonej Góry udostępniło nagranie, na którym widać nie tylko rakietę Falcon, ale również wyrzut gazu z silników rakiety:

Starlink – co to jest?

Starlink to program, który realizuje firma SpaceX, należąca do Elona Muska. Niewielkie satelity, których docelowo na orbicie Ziemi ma być ok. 42 tysięcy, mają zapewnić dostęp do globalnego internetu szerokopasmowego. SpaceX chce rozpocząć sprzedaż usług internetowych w wybranych częściach Kanady i USA już w tym roku.

Satelity, po uwolnieniu najpierw poruszają się blisko siebie, z czasem, gdy trafią na docelowe orbity, odległość między nimi się zwiększa.

Zobacz też: Szybki internet wkrótce dostępny na całym świecie. Rakieta Falcon 9 wyniosła kolejne satelity na orbitę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska