MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strajk rolników. Czy będzie więcej blokad na drogach w Lubuskiem? Sprawdziliśmy!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Wideo
od 12 lat
Dopiero co zakończyły się kolejne protesty rolników w Polsce. Czy planowane są następne blokady rolnicze w Lubuskiem? Sprawdziliśmy!

Rolnicy w Polsce wrócili do protestów w niedzielę, 17 marca. Największy strajk miał miejsce w środę, 20 marca, kiedy to w całym kraju zablokowano kluczowe trasy, również w województwie lubuskim. Blokowane były m.in. przejścia graniczne w Świecku czy w okolicach Gubina.

Strajk rolników zakończył się w środę (20 marca) po godz. 22.00. Czy planowane są kolejne blokady w Lubuskiem? Zapytaliśmy.

Protesty rolników w Lubuskiem. Wrócą blokady?

Strajk rolników. Czy będzie więcej blokad na drogach w Lubus...

Decyzja o kolejnych blokadach po 25 marca

Należy zauważyć, że w przypadku wielu dróg rolnicy mają pozwolenie na kontynuowanie protestów nawet do końca kwietnia. Pojawiły się informacje, że blokady miałyby wrócić już w poniedziałek (25 marca). Organizatorzy protestów zapewniają, że jeszcze nic nie jest zaplanowane.

- Na pewno spotkamy się 25 marca z koordynatorami i przewodniczącymi protestów w Lubuskiem — mówi Rafał Nieżurbida, przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej. - Wyłonimy reprezentację, która będzie dążyć do spełnienia naszych postulatów.

25 marca polski rząd ma podjąć decyzję, dotyczącą embarga na tranzyt produktów rolnych z Ukrainy do Polski. Ponadto rolnicy czekają też na decyzję parlamentu europejskiego w sprawie liberalizacji prawa handlowego z Ukrainą.

Jeśli rozstrzygnięcia nie będą korzystne dla rolników w strefie UE, to zapadną decyzje odnośnie kolejnych protestów.

- Czekamy na rozstrzygnięcia. Po 25 marca będziemy wiedzieć więcej — dodaje R. Nieżurbida.

O co walczą rolnicy?

Rolnicy blokują drogi nie tylko w Polsce. W wielu krajach należących do Unii Europejskiej trwają protesty rolników, m.in. w Belgii, Holandii, Niemczech, Francji, Grecji, Czechach, we Włoszech, na Węgrzech i Słowacji.

Dlaczego rolnicy protestują? M.in. przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi (gospodarze rolni zwracają uwagę na to, że wymogi unijne są coraz bardziej restrykcyjne i nieopłacalne dla rolników) i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej. Polscy rolnicy domagają się też m.in. ograniczenia nadmiernego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy.

Rolnicy z UE czują się pokrzywdzeni, ponieważ muszą spełniać restrykcyjne wymogi, dotyczące uprawy ziemi i hodowli zwierząt, czego nie muszą robić gospodarze rolni spoza krajów UE. Produkty tych drugich trafiają jednak na unijny rynek.
Według rolników z UE jest to nieuczciwa konkurencja (rolnicy spoza UE nie ponoszą kosztów związanych z utrzymaniem wymogów UE).

Obejrzyj: Protest rolników na S3 pod Zieloną Górą:

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska