MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SULECHÓW. Kraby przyjechały. 5 Lubuski Pułk Artylerii zyskał nowy sprzęt. Kluczyki przekazał minister Mariusz Błaszczak

Natalia Dyjas-Szatkowska
Natalia Dyjas-Szatkowska
Sulechów, 25 marca 2019, Mariusz Błaszczak przekazuje kluczyki do samobieżnych haubic Krab żołnierzom 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.
Sulechów, 25 marca 2019, Mariusz Błaszczak przekazuje kluczyki do samobieżnych haubic Krab żołnierzom 5 Lubuskiego Pułku Artylerii. Mariusz Kapała / GL
W poniedziałek, 25 marca, na sulechowskim poligonie oficjalnie przekazano nowoczesne samobieżne armatohaubice Krab. Kluczyki żołnierzom 5 Lubuskiego Pułku Artylerii wręczył minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak.

– Wspólnym wysiłkiem wielu ludzi, zaangażowanych w program REGINA, udało nam się sfinalizować dostarczenie pierwszej baterii modułu ogniowego dla 5 Lubuskiego Pułku Artylerii -mówi pułkownik Sławomir Kula, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. - Dążenie do nowoczesności, przy zachowaniu pamięci poprzedników i tradycji oręża polskiego, jest istotą naszego działania. Dlatego uroczystość przekazania tego nowoczesnego sprzętu połączyliśmy z wręczeniem repliki sztandaru 9 Pułku Artylerii Ciężkiej, którego tradycje dziedziczy 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej.

Sulechów, 25 marca 2019, Mariusz Błaszczak przekazuje kluczyki do samobieżnych haubic Krab żołnierzom 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

SULECHÓW. Kraby przyjechały. 5 Lubuski Pułk Artylerii zyskał...

Artyleria w Sulechowie - nowe działa

Na poniedziałkowe uroczystości, które stały się okazją nie tylko do symbolicznego przekazania kluczyków do sprzętu, ale i podarowania repliki sztandaru dla 2 dywizjonu artylerii samobieżnej, przybył minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak oraz wojewoda lubuski Władysław Dajczak.

- To bardzo symboliczna chwila - mówił minister Mariusz Błaszczak, do zebranych na poligonie gości. – Połączenie tradycji z nowoczesnością. Przed chwilą żołnierze przejęli sztandar ufundowany przez społeczność lokalną. Sztandar, który zawsze stanowił, stanowi i stanowić będzie źródło dumy, znak honoru, wierności tradycji historycznej i znak męstwa. W chwilę później żołnierze z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii otrzymali symbolicznie klucze do armatohaubic Krab – produktu polskiego przemysłu zbrojeniowego, nowoczesnego sprzętu, który należy do najlepszych w tej dziedzinie na świecie. I który stanowi wyraźne wzmocnienie zdolności Wojska Polskiego. W połowie tego roku kolejna bateria zostanie przeznaczona na wyposażenie 5 Pułku Artylerii, pod koniec roku kolejna. Będziemy mieli tu, w województwie lubuskim, cały dywizjon artylerii. To drugi dywizjon wyposażony w Kraby… Do 2024 roku Wojsko Polskie będzie dysponowało pięcioma dywizjonami tego sprzętu. Jestem o tym przekonany, że ten nowy sprzęt, dobrze będzie służył Wojsku Polskiemu.

Wojsko w Sulechowie - Kraby strzelają na 40 km

Jak nowoczesne Kraby przyczynią się do rozwoju naszego wojska? - Dzięki temu rośnie znacząco potencjał wojsk rakietowych i artylerii – mówi generał broni Jarosław Mika, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, który dodaje, że w planach są kolejne dostawy sprzętu. Wszystko z myślą o realizacji programu modernizacji technicznej naszej armii. A nowoczesne, świetne jakościowo Kraby, będą zastępować starszy sprzęt.

Nowoczesna haubica Krab jest zdolna wystrzelić sześć pocisków na minutę w serii trwającej trzy minuty. I to na odległość 40 kilometrów... Radości ze sprzętu nie kryją też sami żołnierze sulechowskiego pułku.

- Samobieżna haubica Krab to w pełni nowoczesny, zautomatyzowany sprzęt, bardzo się z nich cieszymy - mówi plutonowy Kryspin Czaja. - Ma on m.in. nowoczesny system nawigacji inercyjnej, który pozwala na określenie dokładnego położenia w każdym momencie.

Ale zanim wojacy ćwiczyć będą na nowoczesnych Krabach, najpierw muszą przejść szkolenie, które trwa około 6 tygodni.

- Po jego zakończeniu są wykonywane zadania ogniowe, otrzymujemy certyfikat i wtedy jesteśmy uprawnieni do korzystania z tego sprzętu - wyjaśnia jeszcze Kryspin Czaja.

W ramach dostaw przekazanych zostało dokładnie: 8 egzemplarzy 155 mm samobieżnych haubic (SH) Krab, 1 wóz dowódczo-sztabowy dowódcy dywizjonu artylerii 155 mm SH Krab, 3 wozy dowódcze dowódcy baterii/plutonu artylerii 155 mm SH Krab, 2 wozy amunicyjne, 1 warsztat remontu uzbrojenia i elektroniki. Docelowo zaś 5 Lubuski Pułk Artylerii otrzyma moduł ogniowy, w skład którego wchodzą: 24 samobieżne haubice Krab oraz 18 pojazdów dowodzenia i logistyki.

75. Rocznica „Wielkiej Ucieczki”

ŻAGAŃ. Przelot polskich myśliwców F-16 rozpoczął oficjalną u...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska