Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sulechów: Nietoperze w kościele. Tu jest kolonia rozrodcza nocka dużego, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk.
W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk. pixabay.com
Sulechów jest dobrym miejscem do narodzin. Popularnością w regionie cieszy się szpitalna porodówka. Ale miasto to upodobały sobie zwierzęta np. nietoperze, które przylatują tu wydać na świat swoje potomstwo. Gdzie? W wieży kościoła

W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie corocznie odbywa się wiosenne liczenie nietoperzy, a w okresie jesienno-zimowym sprzątanie ich odchodów. Czynności te wykonują pracownicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Gorzowa Wlkp.

W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność
W wieży kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk. Tomasz Rybarczyk

Nietoperze w wieży kościoła wydają swoje potomstwo i tu się nim opiekują

W sulechowskiej farze znajduje się kolonia rozrodcza nocka dużego Myotis myotis, którego liczebność wynosi ponad 600 sztuk. Gatunek ten generalnie jest przywiązany do obiektów sakralnych, w których zakłada kolonie rozrodcze.

Nietoperze w nich nie zimują, w koloniach wydają jedynie swoje potomstwo i zapewniają opiekę do czasu uzyskania przez młode samodzielności.

Okres zimowania oraz hibernacji odbywa się w innych miejscach, a jednym z domniemanych może być Międzyrzecki Rejon Umocniony. Nietoperze są gatunkiem ciepłolubnym i do zimowania potrzebują temperatury stałej od ok. + 8 °C. Wielokilometrowe bunkry MRU przez cały rok mają stałą temperaturę dodatnią, która pozwala tym ssakom zapewnić schronienie oraz przetrwać okres zimowy.

Zapewnienie właściwej i kompleksowej ochrony siedliska gatunku nietoperzy

Zakres zleconych prac przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska obejmował usunięcie (zebranie, wyniesienie i zagospodarowanie) guana nietoperzy, nagromadzonego na belkach więźby dachowej oraz na podłodze strychu sulechowskiego kościoła. Dlaczego tak ważne są te prace? Chodzi o zapewnienie właściwej i kompleksowej ochrony siedliska gatunku nietoperzy, poprawę warunków bytowania i bezpieczeństwo kolonii oraz ograniczenie czynników chorobotwórczych w związku z nagromadzeniem guana.

Prace nadzorował m.in. ksiądz proboszcz Andrzej Szkwarek

Nadzór nad pracami sprawował proboszcz ks. kan. Andrzej Szkwarek i pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Odbiór przedmiotu zlecenia nastąpił w drodze protokołu zdawczo-odbiorczego 24 listopada br. przez głównego specjalistę ds. funkcjonowania, gospodarowania i ochrony obszarów Natura 2000 Grzegorza Karcza oraz Tomasza Szuberta.

od 7 lat
Wideo

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska