SULECHÓW: Nowoczesna metoda operacji usuwania macicy. Inni uczą się jej od nas [WIDEO, ZDJĘCIA]

Leszek Kalinowski, Mariusz Kapała
Zdjęcia z czwartkowych operacji laparoskopowych usunięcia macicy w sulechowskim szpitalu - 14 listopada 2019
Zdjęcia z czwartkowych operacji laparoskopowych usunięcia macicy w sulechowskim szpitalu - 14 listopada 2019 Mariusz Kapała / GL
Sześć operacji laparoskopowych usunięcia macicy obserwują lekarze z różnych ośrodków w Polsce, którzy przyjechali do sulechowskiego szpitala. Dlaczego? Bo właśnie tu wykonuje się najwięcej zabiegów tą nowoczesną metodą.

- W czwartek i piątek w naszym szpitalu, na oddziale położniczo-ginekologicznym prowadzimy kurs laparoskopowy, szkolący ginekologów w operacjach mało inwazyjnego usunięcia macicy - mówi dr n. med. Aleksander Celewicz. - To nowoczesna metoda, jak na standardy polskie. Jest metodą małoinwazyjną, która powoduje dużo lepszą tolerancje ze strony pacjentek. Dużo szybsze wyjście do domu, bo panie możemy wypisać już w następnej dobie. A na Zachodzie te operacje są wykonywane nawet w trybie ambulatoryjnym. Pacjentki wychodzą więc do domu tego samego dnia.

Jak dodaje doktor Celewicz, do sulechowskiego szpitala na szkolenie przyjechali lekarze z różnych ośrodków z województwa lubuskiego, ale także ze Szczecina oraz Warszawy.

Warsztaty odbywają się pod kierunkiem dr. hab. n. med. Rafała Rzepki, prof. UZ z Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. W czasie dwóch dni wykonanych będzie sześć operacji laparoskopowego usunięcia macicy. Każda z nich zostanie przeprowadzona przez prof. Rafała Rzepkę w asyście dwóch lekarzy uczestniczących w kursie.

Prowadzone obecnie szkolenie dla lekarzy z Polski nie jest pierwszym. Dlaczego właśnie w małym szpitalu, w małym Sulechowie uczy się lekarzy nowoczesnej metody operacji usunięcia macicy?

Sulechowska lecznica funkcjonuje na poziomie akademickim. Świadczy o tym fakt, że właśnie w niej odbywają się zajęcia dla studentów medycyny Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od października ub.r. na oddziale ginekologiczno-położniczym zatrudnieni są pracownicy największej lubuskiej uczelni (wcześniej pracowali w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym). Wszyscy stanowią dziś kadrę naukowo-badawczą UZ.

Jak podkreśla dr hab. n. Rafał Rzepka, prof. UZ, szpital dysponuje nowoczesnym sprzętem endoskopowym. Dzięki temu aż 95 procent operacji wykonuje się tu laparoskopem. Tymczasem średnia krajowa to 5-7 procent.

Na czym dokładnie polega na metoda?

Przez centymetrowe nacięcie skóry wprowadza się do jamy brzusznej kamerę i widzi się, co się w niej znajduje. Oprócz tego, poprzez pięciomilimetrowe dziurki, wprowadza się do jamy brzusznej trzy narzędzia. I nimi, pod kontrolą wzroku, wykonuje się operacje. W Polsce w ginekologii większość operacji laparoskopowych dotyczy leczenia torbieli jajnika i ciąży pozamacicznej. Natomiast na świecie istnieje tendencja, by tą metodą wykonywać wszystkie operacje ginekologiczne, łącznie z najtrudniejszymi, czyli z wycięciem prostym całej macicy i wycięciem rozszerzonym macicy w chorobach nowotworowych. Wszystko przez właśnie takie niewielkie dziurki.

Jako że kamera, którą wprowadzamy do brzucha, powiększa obraz, widzimy znacznie dokładniej, niż operując metodami klasycznymi. Możemy wykonać operacje precyzyjniej, w wielu przypadkach bardziej radykalnie- np. w zmianach nowotworowych.

ZOBACZ TEŻ

Warsztaty w Szpitalu Uniwersyteckim i Klinice Wiśniowa w Zielonej Górze dla lekarzy z różnych krajów, którzy uczą się u nas nowoczesnych metod leczenia kamicy u dzieci - 7-9 października 2019.

ZIELONA GÓRA: Lekarze z innych krajów uczą się od nas leczen...

Paweł Salwa z Zielonej Góry jest dziś dyrektorem Polskiego Centrum Urologii Robotycznej Medicover w Warszawie. Opracował własną metodę operacji raka prostaty, którą interesują się m.in. Amerykanie

ZIELONA GÓRA. Paweł Salwa: - Operuje człowiek, a nie robot -...

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie