Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto wojskowych weteranów

(dab)
W dywizyjnych obchodach Dnia Weterana wzięło udział około 300 żołnierzy.
W dywizyjnych obchodach Dnia Weterana wzięło udział około 300 żołnierzy. 17. WBZ
Około 300 żołnierzy Czarnej Dywizji - 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej - uczestniczyło w Obchodach Dnia Weterana. Gospodarzami imprezy byli żołnierze międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady.

Dywizyjne obchody Dnia Weterana odbyły się w Wędrzynie koło Sulęcina. Uczestniczyło w nich 300 żołnierzy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, którzy w ostatnich latach brali udział w misjach poza granicami kraju. Przede wszystkim w Iraku i w Afganistanie, ale także w Kosowie oraz w Bośni i Hercegowinie.

Jak zaznacza por. Martyna Fedro-Samojedny z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, w misjach uczestniczyło około 7 tys. żołnierzy naszej dywizji. Wczoraj wspominali kolegów, którzy zginęli w Afganistanie; por. Łukasza Kurowskiego, kpr. Huberta Kowalewskiego, mł. chor. Jarosława Maćkowiaka, sierż. Pawła Poświata i sierż. Rafała Nowakowskiego.

- Dzisiejszy dzień jest Waszym świętem, w którym dziękujemy Wam za Waszą odwagę, wytrwałość i poświęcenie, za które należy się szacunek i pamięć. Żołnierze pod biało- czerwoną flagą, którą noszą na swoim mundurze nie są najemnikami, ale tymi, którzy udzielają pomocy i wsparcia dla potrzebujących, których pokrzywdziły pożogi wojen" - podkreślił generał dywizji Janusz Adamczak, dowódca 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, nazywanej potocznie Czarną Dywizją.

Uroczystość poprzedziła msza św. w intencji poległych żołnierzy. Wzięli w niej udział także ich bliscy. A także samorządowcy, przedstawiciele władz wojewódzkich, zaproszeni goście oraz dowódcy wszystkich jednostek lubuskiej dywizji oraz poseł Bożena Sławiak z Komisji Obrony Narodowej.

- Najważniejsze, to nie zapominać. Pamiętajmy o tych wszystkich, którzy przez lata brali udział w misjach wojskowych. Pamiętajmy szczególnie o tych, którzy ponieśli najwyższą cenę za służbę ojczyźnie. Nie zapominajmy- mówił do weteranów generał brygady Rajmund T. Andrzejczak, dowódca międzyrzeckiej brygady.

Podpułkownik Grzegorz Kaliciak, dowódca batalionu dowodzenia Strzelców Wielkopolskich, przybliżył żołnierzom historię walk z islamskimi fanatykami i terrorystami, którzy przez trzy dni szturmowali ratusz w irackiej Karbali, broniony przez jego żołnierzy. To była największa bitwa stoczona przez polskich żołnierzy po drugiej wojnie światowej.
Podkreślił, że żołnierze walczyli nie tylko w Karbali, ale także przez kilka lat o uznanie swoich zasług. - Nam udało się wrócić. Niestety nie wszyscy mieli takie szczęście - dodał.

Referent do spraw weteranów w 11 LDKPanc Krzysztof Gradys podkreślał, że po powrocie do kraju weterani muszą zmagać się z wieloma problemami. Niejednokrotnie potrzebują pomocy nie tylko ze strony rodziny, ale także wsparcia psychologicznego i finansowego. W myśl kampanii społecznej "Szacunek i wsparcie" pokazywał jakie są możliwości pomocy i wsparcia dla wszystkich uczestników misji.

W czasie uroczystości Dowódca Dywizji wręczył blisko 20 weteranom Gwiazdy Afganistanu. Niezwykle podniosłym momentem było wręczenie rodzinom poległych odznaczeń tytułu honorowego: Zasłużony Żołnierz Rzeczypospolitej Polskiej.

Imprezę uświetnił występ zespołu Miniaturki z wędrzyńskiego Klubu Wojskowego.

Główne obchody Dnia Weterana poza Granicami Państwa odbędą się w środę, 29 maja we Wrocławiu. Tego dnia na rynek wjadą weterani - rowerzyści, którzy biorą udział w II Rowerowym Rajdzie Weterana. Z Międzyrzecza rowerzyści wyjechali w piątek. Mają do pokonania blisko 300 km trasę.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska