Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symulacje zasadzki i natarcia podczas kursu survivalu w Nowym Miasteczku

OPRAC.:
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Nauka rozpalania ognia bez użycia zapalniczki czy zapałek
Nauka rozpalania ognia bez użycia zapalniczki czy zapałek Tomasz Kuncik
Rodziny z dziećmi mogły wziąć udział w kursie survivalu, który zorganizował ppor. rez. Tomasz Kuncik, znany z doskonalenia technik wojskowych nauczyciel Zespołu Szkół nr 1 w Nowym Miasteczku. Pierwszy poziom objął ćwiczenia z przetrwania, unikania, oporu i ucieczki.

Ferie w Lubuskiem. Kurs survivalu

W Nowym Miasteczku odbył się kurs survivalu w wersji dla rodzin z dziećmi według scenariusza, który zakłada konflikt zbrojny na terenie Polski. Program survivalu opracował Tomasz Kuncik. Uczestnicy poznawali zasady i sposoby postępowania pozwalające przetrwać w przypadku działania na terytorium objętym konfliktem zbrojnym.

– Szkolenie było nastawione na maksymalny realizm. Zgodnie ze scenariuszem grupa uczestników walczy o przetrwanie w nieznanym terenie, starając się zgubić zbliżającą się obławę (grupę pościgową stanowi byli absolwenci klas mundurowych) zachowując do końca wolę walki i przetrwania. Uczestnicy przechodzili symulacje zasadzki oraz natarcia przy użyciu replik ASG – relacjonuje Tomasz Kuncik. – Uczyli się jak możliwie najciszej przemieszczać się w szykach rząd i dwurząd, jak przekraczać strefy niebezpieczne typu drogi, otwarte przestrzenie, przesieki leśne i przeszkody terenowe, jak cieki wodne (tam, gdzie uciekająca grupa jest narażona na zauważenie).

Podczas szkolenia była też nauka rozpalania ognia bez użycia zapałek, czy zapalniczki.

Survival. Ćwiczenia w szkole?

Ppor. rez. Tomasz Kuncik prowadzi podobne zajęcia w Zespole Szkół nr1 w Nowym Miasteczku, jako element szkolenia klas mundurowych. Szkolenie obejmuje takie poziomy, jak: I Ogień i marsz, II Schronienie i pozyskiwanie wody, III Bytowanie i pozyskiwanie pożywienia, poziom IV Walka i pierwsza pomoc.

– Na każdym poziomie jest doskonalenie wcześniej poznanych elementów. Dziś żyjemy w czasach niepewnych i nie można wykluczyć żadnego scenariusza. Rodziny powinny nauczyć się działać w takich sytuacjach, być na nie psychicznie gotowym. Takie szkolenia to jednocześnie świetna zabawa i integracja dla dzieci i dorosłych – zachwala Tomasz Kuncik. – Uważam, że w przyszłości survival będzie elementem nauczanym w polskich szkołach. To świetna opcja zastępująca nadmiar teorii, jest po prostu świetną praktyką. Przeczołganie po lesie jest też zbawienne dla zdrowia w dobie godzin spędzonych z telefonem w ręku.

Czytaj też:

Zobacz też wideo: Przysięga wojskowa

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska