Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczęśliwe dziecko w szkole!

Dorota Lipnicka
Dorota Lipnicka
Psycholog Agnieszka Łukaszewska odpowiada na pytania Czytelników.

Masza problemy natury psychicznej? Nie wiesz jak poradzić sobie ze stresem, kryzysem w małżeństwie czy wychowaniem dzieci? Nasza psycholog Agnieszka Łukaszewska udzieli odpowiedzi wszystkie Wasze pytania!
Wysyłajcie listy na adres [email protected] lub przynieście je osobiście do naszej redakcji, która mieści się w Międzyrzeczu przy ul. Świerczewskiego 11/11a.

Moja córeczka Kasia poszła w tym roku do pierwszej klasy. Ma sześć lat i zawsze była wyjątkowo pogodnym dzieckiem. Bardzo stresuje się jednak nową sytuacją. W klasie nie ma żadnych starych koleżanek. Wszystkie jej przyjaciółki z przedszkola poszły do innej szkoły. Kasia często mówi, że nie pójdzie jutro do szkoły.
Ciężko ją też rano dobudzić. Martwię się tą sytuacją. Nie wiem jak jej pomóc? Jak zrozumieć uczucia mojej córeczki? Pomócjej zaadaptować się w nowym środowisku?

Monika

Pani Moniko, stres dziecka, które po raz pierwszy poszło do szkoły może być wyrazem obawy przed nową sytuacją, która wymaga od dziecka przystosowania (rozłąka z bliskim opiekunem, poznanie nowych osób i miejsc, poszerzenie obowiązków). Taka sytuacja może być odczuwana przez dziecko jako utrata poczucia bezpieczeństwa, ryzyko odrzucenia przez grupę, możliwość niepowodzenia.
Taki stres można minimalizować przez przygotowywanie dziecka do nowej roli – uczenie samodzielności i nowych umiejętności, opowiedzenie na czym polega nauka, kiedy i jakie będzie miało zajęcia, jak należy się zachowywać (można ułożyć tematyczne bajki lub odegrać scenki).
Ważne jest wzmacnianie poczucia, że podopieczny sobie poradzi i nie jest sam. Warto też stosować masaże i aktywność fizyczną, które dodatkowo obniżą napięcie. Na dalszym etapie stres może być związany z rozmaitymi sytuacjami: konfliktem, przemęczeniem, złymi ocenami itp.
W tej kwestii opiekun musi wykazać się dużą czujnością, słuchać i obserwować co dziecko chce mu przekazać. Do wyrażenia i odreagowania stresujących przeżyć pomocne są techniki oparte na zabawie i rysunku, w których dziecko przedstawia męczące je zdarzenia. Bardzo ważne jest tutaj stworzenie atmosfery bezpieczeństwa, szczerego zainteresowania i bezwarunkowej akceptacji.
Jeśli u dziecka pojawią się nietypowe, niepokojące zachowania należy zwrócić się po profesjonalną pomoc do psychologa dziecięcego, który zaproponuje rozwiązania dopasowane do konkretnego problemu.

W następnym numerze kolejny list i odpowiedź!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska