MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoda, że ten zabytek jest w tak złym stanie. Ale wciąż robi wrażenie. Zobaczcie film z drona. Czy to był zamek czy klasztor?

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Założenie zamkowe w Otyniu.
Założenie zamkowe w Otyniu. Arch. Gazety Lubuskiej
W Otyniu, niedaleko rynku był zamek. Szkoda, że nie dotrwał do naszych czasów. To, co z niego zostało można jednak zobaczyć na filmie nagranym z drona przez pasjonata opuszczonych i tajemniczych miejsc.

Początki tego opuszczonego i tajemniczego miejsca sięgają 1457 roku. Wtedy powstała w tym miejscu pierwsza murowana siedziba możnych ludzi.

Zainteresowanie zamkiem w Otyniu

Sylwester Filipiak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Otyńskiej jest autorem makiety tego obiektu. Pracował nad nią przez trzy lata.

To zarys, próba odtworzenia założenia zamkowo-klasztornego z końca XVIII wieku.

– To zarys, próba odtworzenia założenia zamkowo-klasztornego z końca XVIII wieku – mówił na łamach Gazety Lubuskiej. Wiedzą niezbędną przy tworzeniu szczegółów makiety dzielili się z autorem dr Tomasz Andrzejewski, dyrektor Muzeum Miejskiego i Stanisław Józwa, honorowy obywatel gminy Otyń.
Istnieje nie tylko makieta zamku, jest też wideo nagrane z drona. Autorem jest pasjonat takich miejsc, którego filmy można znaleźć na Youtube (trzeba szukać Dji Drone) lub na Facebooku (Djir Djir).

W sieci można znaleźć wiele filmów podpisanych przez Djir. Obejrzeć można m.in. Czarnobyl z góry, ale też np. Dozamet w Nowej Soli, czy zajazd Podgrodzie w Sulechowie. O ostatnim z wymienionych filmów pisaliśmy w artykule: Są jak bliźnięta, ale jeden z nich jest w dramatycznym stanie, a drugi wypiękniał. Zobaczcie hotele budowane na cześć igrzysk w Moskwie

Zabytki powiatu nowosolskiego. Obiekt z Otynia. Czy to zamek czy klasztor?

"Rodzinie Za­beltitz przypisuje się budowę pierwszej murowanej siedziby w Otyniu w po­czątkach XV wieku. W wyniku konfliktu pomiędzy synami Sigismunda von Zabel a księciem gło­gowskim – Janem II, Zabeltitzowie stracili swój majątek. W 1488 roku dobra otyńskie we­szły w posiadanie Korony Czeskiej" - czytamy w opisie zabytku na portalu Lubuskiego Konserwatora Zabytków.

W 1638 roku Johann Ernest von Spritzenstein zbudował kaplicę, a zamek zapisał w testamencie zakonowi jezuitów, któ­rzy przejęli go w 1649 roku.

Z informacji zebranych przez Mirosławę Kochańską i opublikowanych w książce "Zamki, dwory i pałace województwa lubuskiego", na której opiera się opis LWKZ wynika, że w 1516 roku majątek kupili bracia Hans i Nickel von Re­chenberg. "W 1638 roku Johann Ernest von Spritzenstein zbudował kaplicę, a zamek zapisał w testamencie zakonowi jezuitów, któ­rzy przejęli go w 1649 roku. Zakonnicy przebudowali renesansowy zamek na barokowy klasztor" - czytamy dalej i już jest jasne, czy obiekt w Otyniu to klasztor czy zamek.

Zamek należał do przy­szłej księżnej Doroty Talleyrand-Dino

Poczytajmy jeszcze na portalu konserwatora zabytków. W informacji przypomniano, że w 1776 roku nastąpiła kasacja zakonu jezuitów. Co dalej działo się z tym miejscem?

W 1879 roku Aleksander książę Dino, syn Doroty, sprzedał Otyń pruskiemu ministrowi spraw wewnętrznych.

"W klasztorze utworzono Kró­lewski Instytut Szkolny, prowadzony przez byłych jezuitów. 27 maja 1787 roku król pru­ski Fryderyk Wilhelm II sprzedał Otyń za 100 tys. dukatów Piotrowi Bironowi, księciu kurlandzko-żagańskiemu. Po jego śmierci, w 1800 roku otrzymała go córka Dorota, przy­szła księżna Talleyrand-Dino. W 1879 roku Aleksander książę Dino, syn Doroty, sprzedał Otyń pruskiemu ministrowi spraw wewnętrznych dr. Rudolfowi Friedentalowi, po którym dobra przejęła córka Renata von der Lancken-Wackenitz, żona pruskiego ambasadora we Włoszech. Posiadała ona dobra otyńskie do 1945 roku".
Więcej szczegółów o historii tego miejsca można poznać na portalu Lubuskiego Konserwatora Zabytków w dokładnym opisie tego miejsca, czytaj tutaj: Otyń zamek

pasje mieszkańców powiatu nowosolskiego

ZOBACZ TEŻ WIDEO: Rozmowa z Jakubem Pietrzykiem autorem fotografii otworkowych Nowej Soli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska