Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Drzonkowie stawia na zdrowie! Pierwsze warsztaty z odżywiania już za nimi [GALERIA]

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
W Zespole Edukacyjnym nr 4 w Drzonkowie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące zdrowego trybu życia. O odżywianiu opowiedział dzieciom Filip Żaguń z Klubu Dobrej Formy ,,14"
W Zespole Edukacyjnym nr 4 w Drzonkowie odbyło się pierwsze spotkanie dotyczące zdrowego trybu życia. O odżywianiu opowiedział dzieciom Filip Żaguń z Klubu Dobrej Formy ,,14" Mariusz Kapała / GL
W Zespole Edukacyjnym nr 4 „Szkoła Polskich Olimpijczyków” w Drzonkowie rozpoczął się cykl spotkań dotyczących zdrowego stylu życia dzieci. W czwartek odbyły się pierwsze warsztaty z odżywiania.

Zespół Edukacyjny nr 4 w Drzonkowie chce wejść do programu ,,Szkoła promująca zdrowie", jednak najpierw musi udowodnić, że naprawdę taką szkołą jest. Dlatego placówka postanowiła zorganizować cykl spotkań dotyczących zdrowego trybu życia. W czwartek odbyły się pierwsze warsztaty, które poprowadził Filip Żaguń z Klubu Dobrej Formy ,,14". Trener opowiadał dzieciom o tym czym są tłuszcze, węglowodany i białka, gdzie można je znaleźć oraz jakie produkty warto włączyć do swojej diety.

W rozmowie z nami Filip wytłumaczył również skąd bierze się cukrzyca u dzieci i jak jej zapobiegać.

- Głównymi przyczynami są nadwaga, otyłość i brak aktywności fizycznej. Dzieci jedzą coraz więcej, a wartości odżywczych w produktach jest coraz mniej. Młodzi są też uzależnieni od cukru, który jest praktycznie wszędzie. W szkolnych sklepikach sprzedaje się drożdżówki i pączki, na sklepowych półkach stoją kolorowe napoje, słodycze i chipsy. Cukier powoduje, że dzieci są nadpobudliwe i nie potrafią usiedzieć w miejscu, skupić się na lekcjach - tłumaczy trener i podkreśla, że pociechy biorą przykład ze swoich rodziców.

- Należy pamiętać, że pociechy czerpią przykład ze swoich rodziców. Jeśli rodzic w nagrodę zabiera swoje dziecko do McDonalda, albo kupuje mu w nagrodę batona, to uczy go złych nawyków żywieniowych. A później, kiedy dziecko podrośnie i dostanie do szkoły 5 złotych, to nie kupi sobie nic pożywnego, tylko słodycze - bo tak zostało nauczone. Rola mamy lub taty nie polega na tym, że powie do swojej pociechy: ,,masz nadwagę, to musisz jeść zdrowo”. Rodzice też muszą się dobrze odżywiać i uprawiać sport. Wtedy dziecko pójdzie w ich ślady i będzie postępować dokładnie tak samo - dodaje.

To pierwsze, ale nie ostatnie warsztaty w szkole o zdrowiu. Niedługo odbędzie się degustacja zdrowych potraw, które przygotują uczniowie.

- Szkoła chce promować zdrowy tryb życia. To w dzisiejszych czasach jest bardzo potrzebne. Kiedy dzieci jedzą zdrowo, to mniej chorują, są bardziej skoncentrowane, wyciszone. Chcemy im udowadniać jak ważna jest zbilansowana dieta - tłumaczy Magda Skrypnik z zespołu do spraw promocji szkoły.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkańcy chętnie robią zakupy na świebodzińskim ryneczku, ponieważ mają zaufanie do lokalnych dostawców

LUBUSKIE. Ceny żywności. Sytuacja na ryneczkach w Zielonej G...

Ilu ludzi, tyle stylów żywienia? Niekoniecznie, ale jednak trzeba przyznać, że diet żywieniowych, które często wiążą się także z określonym stylem życia jest całkiem sporo, a wiele z nich bazuje na całkowitym lub częściowym wykluczeniu z diety mięsa. Wegetarianizm i weganizm? Nuda! Naliczyliśmy 15 sposobów (przynajmniej częściowo) bezmięsnego żywienia. Kto da więcej?

Wegetarianizm, weganizm, frutarianizm... Czy znasz je wszyst...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska