MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Santoku będzie nosiła imię Elżbiety Zawackiej. Kim była Elżbieta Zawacka i jak szkoła uzasadnia wybór jej osoby na patronkę?

Redakcja
Szkoła Podstawowa w Santoku imię Elżbiety Zawackiej otrzyma 8 maja 2018.
Szkoła Podstawowa w Santoku imię Elżbiety Zawackiej otrzyma 8 maja 2018. Materiały Szkoły Podstawowej w Santoku
We wtorek, 8 maja w Santoku będzie wielkie wydarzenie. Szkole podstawowej nadane zostanie imię Elżbiety Zawackiej.

Wtorkowe uroczystości, nad którymi patronat ma "Gazeta Lubuska", rozpoczną się o 11.45 od mszy świętej w santockim kościele, w trakcie której zostanie poświęcony szkolny sztandar. Po przemarszu do szkoły, o 13.30 rozpocznie się uroczystość nadania imienia, a pół godziny później - wręczenie sztandaru. O 15.00 wystąpią Mali Gorzowiacy. Całość zakończy festyn.

Kim była Elżbieta Zawacka i jak szkoła uzasadnia wybór jej osoby na patronkę?

Żołnierz KG ZWZ-AK, powstaniec warszawski, emisariuszka Komendanta Głównego ZWZ do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, jedyna kobieta wśród 316 cichociemnych, więzień okresu stalinowskiego, wybitny andragog, wieloletni społecznik, inicjatorka powstania Fundacji "Archiwum Pomorskie Armii Krajowej" (od marca 2009 r. Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej).
Urodziła się 19 marca 1909 r. w pruskim wówczas Toruniu. Po ukończeniu tamże niemieckiej szkoły podstawowej i zdaniu matury w Żeńskim Gimnazjum Humanistycznym ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przed II wojną światową uczyła w szkołach średnich i jednocześnie działała społecznie jako instruktorka Przysposobienia Wojskowego Kobiet.

W 1939 r. w Katowicach pełniła funkcję komendantki Rejonu Śląskiego PWK. We wrześniu 1939 r. była żołnierzem Kobiecego Batalionu Pomocniczej Służby Wojskowej, walczącym w obronie Lwowa. Od października 1939 r. do końca 1945 r. była żołnierzem "podziemnego wojska". Zaprzysiężona do SZP w Warszawie pod pseudonimem "Zelma" organizowała na Śląsku, z członkiń PWK, autonomiczną komórkę kobiecą i pełniła funkcję szefa łączności w Komendzie Podokręgu SZP-ZWZ.

Pod koniec 1940 r. została przeniesiona do Warszawy. Jako kurierka KG ZWZ-AK pod pseud. "Zo", stała się prawdziwą legendą kurierów w okupowanej Europie. Była organizatorką szlaków zachodnich KG. W latach 1939-1945 posługując się fałszywymi dokumentami przekraczała granice ponad sto razy przenosząc pieniądze, wiadomości i meldunki (w przerwach miedzy kolejnymi wyprawami uczyła na tajnych kompletach Liceum im. Żmichowskiej.

W lutym 1943 r. wyruszyła jako emisariuszka Komendanta Głównego AK przez Niemcy, Francję, Andorę, Hiszpanię i Gibraltar do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie. Miała dwie misje: lepsze koordynowanie wędrówek poczt krajowych, przerzucanych przez bazy łączności Sztabu NW, funkcjonujące w krajach neutralnych oraz referowanie żądań gen. Roweckiego, dotyczących uprawnień służby żołnierzy - kobiet AK. Z Londynu powróciła 10 września 1943 r. skokiem spadochronowym.

Zagrożona w marcu 1944 r. aresztowaniem przeszła, po kwarantannie, do służby w Szefostwie Wojskowej Służby Kobiet (WSK) KG AK. W ramach WSK uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Po kapitulacji kierowała nadal, z Krakowa, szlakami zachodnimi prowadzącymi do bazy szwajcarskiej. Zdemobilizowana, po powrocie przez front z Wiednia, w lutym 1945 r. była czynna przez rok w II konspiracji, w dziale łączności i kolportażu Okręgu Zachodniego.

W 1948 r., po 2 latach pracy w odtworzonym Państwowym Urzędzie WFiPW przy Ministerstwie Obrony Narodowej, powróciła do pracy nauczycielskiej ucząc w Łodzi, Toruniu i Olsztynie.

Aresztowana przez UB 5 września 1951 r., przebywała z 10-letnim wyrokiem w więzieniach do 24 lutego 1955 r.
Powróciła, wciąż dyskryminowana, do pracy w szkole w Sierpcu i Toruniu. Po uzyskaniu doktoratu nauk humanistycznych w 1965 r., pracowała jako adiunkt, a po habilitacji (1973 r.) jako docent andragogiki Uniwersytetu Gdańskiego, skąd przeniosła się do rodzinnego Torunia, gdzie do 1978 r. była pracownikiem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Profesorem nauk humanistycznych Elżbieta Zawacka została mianowana w 1996 r. na wniosek Rady Wydziału Nauk Historycznych (nie pedagogicznych!). Była współzałożycielką Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz inicjatorką powstania Fundacji "Archiwum Pomorskie AK" w Toruniu.

Elżbieta Zawacka zmarła 10 stycznia 2009 r. w Toruniu, 68 dni przed swoimi setnymi urodzinami. Została pochowana na cmentarzu św. Jerzego w Toruniu z honorami wojskowymi należnymi generałom Wojska Polskiego, którym została mianowana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r., a fundacja, którą założyła przyjęła nazwę: Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej. (tekst za: K. Minczykowska – „Gen. prof. dr hab. Elżbieta Zawacka "Zelma", "Sulica", "Zo" (1909-2009)”. www.zawacka.pl/elzbieta-zawacka, dostęp 09. 11. 2017 r.)

Jak podkreśla szkoła w Santoku, Elżbieta Zawacka reprezentuje wartości, z którymi może identyfikować się każdy Polak, jest niedoścignionym wzorem postawy patriotycznej i obywatelskiej, wzmacnia poczucie wspólnoty narodowej i państwowej, w sposób praktyczny pokazuje, czym jest patriotyzm, wolność, odwaga, odpowiedzialność, praca nad sobą, pamięć o przeszłości, konsekwencja i upór w dążeniu do szlachetnych celów.

- Mamy zaszczyt posiadać zgodę Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej i Jej Rodziny na nadanie naszej szkole imienia tej wielkiej Polki - czytamy w uzasadnieniu nadania szkole imienia Elżbiety Zawackiej.

Polecamy również państwa uwadze: Jakie podejście mają maturzyści do egzaminu dojrzałości?
Jak do egzaminu dojrzałości podchodzi współczesna młodzież? O swoich przygotowaniach maturzyści opowiedzieli w "Dzień Dobry TVN". - Osobiście dość lekko podchodzę do matury i nie uważam jej za swój najważniejszy egzamin w życiu. Po prostu wiem, że dam sobie radę na rynku pracy bez niej. Uważam, że z biegiem lat studia straciły trochę na wartości - przyznał Paweł Smektaliski. A co sądzi dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik? - Dobrze, jak maturę zdaje jak najwięcej osób, natomiast też nie chodzi o to, żeby zdawali ją wszyscy. Matura jakimś sitem powinna wyjść - podkreślił. Jaki jest proces przygotowywania arkusza egzaminacyjnego?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska