Szlakiem zamków i pałaców, czyli Dolny Śląsk #po królewsku

Materiał informacyjny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego
Nie trzeba jechać daleko w świat, aby móc zachwycać się urodą niezwykłych budowli. Wystarczy zaplanować zwiedzanie zabytków rozsianych po całym Dolnym Śląsku. Mowa tu szczególnie o pałacach pełniących w dawnych wiekach funkcję reprezentacyjnych siedzib książąt, arystokratycznych rodów, bogatych przemysłowców oraz o zamkach, których załogi miały bronić Śląsk przez zakusami obcych wojsk.

Do naszych czasów przetrwało sporo tych obiektów. Wiele z nich, zniszczonych podczas działań wojennych czy zaniedbanych w późniejszych latach, pieczołowicie odnowiono.

– Dolny Śląsk ma się czym pochwalić, to właśnie w naszym regionie znajduje się kilkaset zamków i pałaców – najwięcej w całym kraju. Wiele z nich zostało połączonych w ramach Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Warto je odwiedzać i poznawać ich historię. Te zabytkowe budowle położone na Dolnym Śląsku to nasze cenne dziedzictwo kulturowe i piękna wizytówka regionu. Zachęcam do udziału w nowej kampanii i zwiedzania Dolnego Śląska #pokrólewsku – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Historia naszego regionu, to burzliwe dzieje wspaniałych budowli i życia ich właścicieli oraz architektów. To też legendy o wielkich czynach, złych ludziach i duchach, opowieści o ukrytych skarbach, tajemnice sprzed wieków i z czasów II wojny światowej. Wszystkie czekają na ponowne odkrycie. Inspiracją do tego jest nowa kampania Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zachęcająca do poznawania najpiękniejszych zabytków w regionie Dolny Śląsk #po królewsku.

Region niezwykły dla każdego

Nie ma wątpliwości. Na Dolnym Śląsku każdy turysta czy mieszkaniec regionu znajdzie coś, co go zainteresuje, zafascynuje coś, czego wcześniej nigdzie nie widział czy nie doświadczył. Wybór jest ogromny: malownicze ruiny, wspaniałe rezydencje zamienione w muzea, pałace, które stały się luksusowymi hotelami. W ramach kampanii Dolny Śląsk #po królewsku powstała seria artykułów i filmów z myślą o social mediach oraz nowy przewodnik prezentujący uroki regionalnych zamków i pałaców, ponad 50 najbardziej charakterystycznych dla Dolnego Śląska obiektów.

– Podczas pierwszej tegorocznej kampanii promocyjnej przekonywaliśmy, że Dolny Śląsk jest dla każdego, a dziś chcemy udowodnić, że nawet dla najbardziej wymagającego turysty, który wypoczynek chce spędzić po królewsku! Wędrówki Szlakiem Zamków i Pałaców to okazja do podróży w czasie. Zachęcam, aby przy okazji zwiedzania poznać nie tylko historię obiektów, ale także historię ich słynnych mieszkańców – mówi Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Perły architektury - każda oferuje coś innego

Na Dolnym Śląsku znajduje się trzeci pod względem wielkości w kraju zamek Książ. Kiedyś był to piastowski zamek obronny, dziś świadczy o tym tylko lokalizacja w zakolu Pełcznicy. W XVII wieku umocnienia twierdzy przebudowano na tarasy ogrodowe, a pozostałe fortyfikacje oraz sam zamek, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, noszą ślady chyba wszystkich stylów architektonicznych od XIII do XX wieku. Zamek i jego podziemia to nie jedyne atrakcje Książa. Na spacerowiczów czekają wspaniałe ogrody i park, okazałe stajnie i palmiarnia, a także kilometry oznaczonych tras tematycznych. Zamek rozsławiła filmowa opowieść o rodzie Hochbergów, szczególnie Janie Henryku XV Hochbergu, którego żoną była Księżna Daisy. Organizowane są tu nocne zwiedzania zamku, imprezy typu Święto Kwiatów, Letni Festiwal Tajemnic. Obiekt znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich.

Nie mniej fascynujący jest pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, który dopiero niedawno odzyskał dawną świetność. Obiekt związany jest z postacią Marianny Luizy Orańskiej, księżnej niderlandzkiej. Pałac, którego budowę rozpoczęto w 1838 roku, miał charakteryzować się neoklasycystyczną bryłą i wyraźnie nawiązywać do krzyżackiego zamku w Malborku. Marianna Orańska do historii przeszła jako osoba potrafiąca nowocześnie zarządzać majątkiem, zlecająca budowę huty szkła w Stroniu oraz wielu dróg w regionie, w tym 55-kilometrowej Drogi Marianny, łączącej Ząbkowice Śląskie i Kamieniec Ząbkowicki ze Złotym Stokiem, Lądkiem, Stroniem Śląskim i Przełęczą Płoszczyna.
Świetnym pomysłem na spędzenie rodzinnego weekendu w niezwykłym otoczeniu jest wybranie się w podróż Europejskim Szlakiem Zamków i Pałaców. Trasa – Kliczków - Zamek Czocha i Zamek Grodziec, dostarczy niezapomnianych przeżyć. W Grodźcu można zwiedzać zamkowe komnaty, a dodatkową atrakcję stanowi mrożąca krew w żyłach wystawa narzędzi tortur. W zamku organizowane są liczne imprezy, w których udział może wziąć cała rodzina: Święto Kwitnącej Przylaszczki i Zawilca, podczas którego występują zespoły folklorystyczne, Piknik Rodzinny w Zamkowym Klimacie, Śląskie Święto Pieśni czy Tradycyjny Turniej Łuczniczy, a od 1988 roku Śląski Turniej Rycerski.
Zamek Kliczków zachwyci każdego swoją architekturą. Działa tu hotel ze SPA. W zamkowej restauracji posmakujemy tradycyjnych potraw. Na terenie przyległym do zamku znajdują się pozostałości cmentarzyska koni.
Malownicze położenie zamku Czocha i jego wciąż nie do końca odkryte sekrety (najprawdopodobniej działała w nim tajna szkoła szyfrantów Abwehry) oraz zachwycająca architektura sprawiają, że obiekt odwiedzany przez licznych turystów i chętnie wybierany jako miejsce akcji filmów. Dziś można się tu zatrzymać w jednym z 45 pokoi, zwiedzić zamek z salą tortur, a być może spotkać ducha – Białą Damę. Na terenie zamku odbywa się wiele imprez cyklicznych, m.in. Dni Rzemiosła, Podróż do Średniowiecza czy Festiwal Kuchni Historycznej.

Stare mury ożywają

O dolnośląskich pałacach i zamkach opowiadać można jeszcze długo. To tu zapisała się historia regionu. Zabytkowe budowle zachwycają wystrojem, salami balowymi, jak z bajki oraz wspaniałymi ogrodami – każdy może poczuć się w nich #pokrólewsku. Taka sceneria, to idealna przestrzeń dla festiwali, koncertów, wystaw czy warsztatów. Turnieje rycerskie, pokazy kowalskie, warsztaty łucznicze, ceramiczne i zielarskie, pokazy tańców dawnych. Festiwale nawiązujące nie tylko do przeszłości, do magii i czarów, ale i przyszłości w tym wirtualnej. Wystawy, koncerty muzyczne, w tym Summer Guitar Festival odbywający się w pałacu w Krzyżowej nieprzerwanie od 2001 r. Niebawem także fani fantasy, science fiction, horroru czy steampunku znajdą coś dla siebie w trakcie Dni Fantastyki (25-27 sierpnia 2023 r.). Impreza odbędzie się w Zamku w Leśnicy, będzie okazja do spotkań ze znanymi autorami, m.in. Anną Sokalską, udziału w panelach dyskusyjnych, turniejach planszówek i wielu innych atrakcji. Kalendarz imprez każdego roku jest przebogaty. Łatwo można więc połączyć zwiedzanie zabytkowych wnętrz z dobrą zabawą.

Każdy turysta ma prawo poczuć się po królewsku. Warto więc zaplanować sobie na nadchodzącą jesień weekendy aktywnego poznawania zabytków Dolnego Śląska. Inspiracją będzie Dolny Śląsk #pokrólewsku. Sami się przekonajcie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szlakiem zamków i pałaców, czyli Dolny Śląsk #po królewsku - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska