MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szprotawa i Spremberg świętują jubileusz 25-lecia współpracy. Ćwierć wieku temu polsko-niemiecką umowę opisywała Gazeta Lubuska!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
25 lat temu zawiązała się oficjalna współpraca między Szprotawą a niemieckim Sprembergiem. Temu wydarzeniu ćwierć wieku temu towarzyszyła Gazeta Lubuska i nasz świętej pamięci kolega redakcyjny Lech Tylutki (zmarł w lutym 2021 roku, w wieku 68 lat). Przez te lata goście przechowywali jego artykuł, opisujący gminne jednoczenie Europy. Umowa między miastami została podpisana podczas uroczystej sesji w szprotawskim ratuszu, zaś po 25 latach zostanie "odnowiona" podczas specjalnej sesji w pięknej, szprotawskiej sali konferencyjnej.

W środę 12 czerwca 2024 do Szprotawy przyjechała Christine Herntier, burmistrz Sprembergu, wraz z delegacją. Burmistrz Mirosław Gąsik zaprosił dziennikarzy na konferencję prasową, żeby opowiedzieć o szykowanym, wielkim jubileuszu współpracy między miastami. Od podpisania umowy minęło 25 lat, ale już w latach 70-tych XX wieku były kontakty między obydwoma miastami. - Współpracowaliśmy, będąc w krajach, które już nie istnieją - zaznaczył M. Gąsik. - Szprorawa była w PRL-u (Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej), zaś Spremberg w NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna). Podczas konferencji goście z Niemiec pokazali przechowywany przez 25 lat artykuł z Gazety Lubuskiej, opisujący "Gminne jednoczenie Europy". Autorem artykułu był świętej pamięci Lech Tylutki. Umowę między Szprotawą a Sprembergiem podpisał świętej pamięci burmistrz Franciszek Sitko, zaś ze strony niemieckiej burmistrz Egon Wochatz.

Szprotawa i Spremberg we wspólnej Europie

Burmistrzowie zaznaczają, że współpraca jest nie tylko na piśmie. Przez lata odwiedzają się mieszkańcy obu miast. Współpracują seniorzy, sportowcy i wiele innych grup. Próbą ognia była napaść Rosji na Ukrainę, gdy Szprotawa, Spremberg i Teltow szybko zorganizowały zbiórki i konwój humanitarny z darami do zaprzyjaźnionego miasta Umań (Humań), na którego czele stanął M. Gąsik. Burmistrz dodaje, że za miesiąc (lipiec 2024) szykowany jest kolejny konwój. - Jesteśmy przyjaciółmi i rodziną - stwierdziła Christine Herntier.
- Za naszą granicą toczy się wojna i różne nacjonalizmy podnoszą głowę - podkreślił M. Gąsik. - Dlatego tak ważne jest, że pokazujemy naszą przyjaźń i współpracę w Europie, która jest naszym wspólnym domem.

Wielka delegacja ze Sprembergu w Szprotawie

- Zapytałam mieszkańców mojego miasta, kto chciałby przyjechać ze mną na obchody jubileuszu, które zaczną się w piątek 28 czerwca 2024 - powiedziała burmistrz Christine Herntier. - Okazało się, że bardzo wiele osób chce przyjechać do Szprotawy, od młodych tancerzy, przez muzyków, po seniorów.
Do Szprotawy przyjedzie ze Sprembergu ok. 200 osób. W historycznych strojach wezmą udział w barwnym korowodzie przez miasto, podczas 32. festiwalu Ziemia i Pieśń. Będą też występować na scenie, na szprotawskich błoniach.
Jubileusz będzie trwał w sumie 3 dni, od piątku 28 czerwca 2024 do niedzieli 30 czerwca 2024. Weźmie w nim udział nie tylko duża delegacja ze Sprembergu, ale również przedstawiciele Umania na Ukrainie i włoskiego, sycylijskiego miasta Butery. - Włoskie miasto współpracuje z naszym drugim partnerem, Gevelsbergiem - wyjaśnia burmistrz Gąsik. - W tym roku Gevelsberg nie będzie mógł wziąć udziału w naszych uroczystościach, za to jego partnerzy będą u nas.

Program jubileuszu współpracy Szprotawy i Sprembergu

Piątek 28 czerwca 2024

 • 17.00 Przyjazd gości z Umania i Butery. Powitanie w Pałacu w Wiechlicach
 • 18.45 przejazd na szprotawskie błonia
 • 19.00 powitanie gości przez burmistrza, udział w koncertach festiwalu Ziemia i Pieśń, koncerty zespołów Nadija i Golec uOrkiestra. zabawa taneczna

Sobota 29 czerwca 2024

 • 10.00 turniej tenisa ziemnego z udziałem gości, na stadionie miejskim
 • 13.00 – 14.30 uroczysta sesja Rady Miejskiej w Szprotawie (przemówienia, medale za zasługi dla Spermbergu, odnowienie umowy partnerskiej
 • 13.00 – 14.00 dla chętnych zwiedzanie Szprotawy z przewodnikiem
 • 14.45 – 15.30 wspólne posadzenie drzewka przyjaźni i odsłonięcie ławki przyjaźni w Parku Goepperta w Szprotawie.
 • 17.00 – 17.15 uroczyste otwarcie jubileuszu przez burmistrzów na szprotawskich błoniach
 • 17.15 – 18.30 Występy artystów ze Sprembergu
 • 19.30 barwny korowód ulicami Szprotawy
 • 20.00 – 24.00 występy zespołów z całego świata w ramach festiwalu „Świat pod Kyczerą”

Niedziela 30 czerwca 2024

 • 11.30 msza św. w Kościele pw. WNMP w Szprotawie
 • 12.30 pożegnanie oficjalnych delegacji z Umania, Butery przy ratuszu.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska