MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Powiat żagański ma panią starostę! Zawiązała się egzotyczna koalicja PiS, KO i lokalnych komitetów!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Żaganiu jest nowy starosta! Została nim Anna Michalczuk, która w poprzedniej kadencji była wicestarostą, a w latach 2013-2014 była również starostą. Tym razem udało się też wybrać jej zastępcę oraz nowy zarząd powiatu. W tym celu zawiązała się egzotyczna koalicja, z udziałem między innymi Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że pierwsza sesja nowej Rady Powiatu Żagańskiego odbyła się 7 maja 2024. Podczas obrad udało się wyłonić nowego przewodniczącego, którym został Piotr Kowalski (PiS) z Wymiarek, zaś jego zastępcami zostali: Cecylia Brodzińska z Wiechlic (KO) i Grzegorz Kuźniar z Żagania (Lewica). Jedynym kandydatem na starostę był Henryk Janowicz, który był starostą poprzedniej kadencji, ale nie otrzymał on wymaganej liczby głosów i nie został wybrany.

Sesja powiatu żagańskiego, drugie podejście

Za drugim podejściem, w czwartek 23 maja 2024 radni powiatowi zebrali się ponownie. Ślubowanie złożyła radna Maria Żarska z Żagania (KO), która była nieobecna na pierwszej sesji. Później już rada obradowała w pełnym, 19-osobowym składzie.

Radni wybrali komisję skrutacyjną pod przewodnictwem radnego Sebastiana Galasiaka z Żagania, który startował z komitetu Trzecia Droga 2050 Polskie Stronnictwo Ludowe, a podczas sesji oświadczył, że zmienił barwy na KO. W poprzedniej kadencji był on przewodniczącym rady.

Tym razem jedyną kandydatką na starostę była Anna Michalczuk z Iłowej (KO). W głosowaniu tajnym otrzymała 14 głosów za, 5 przeciw. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Udało się wybrać zarząd powiatu żagańskiego

Starosta Anna Michalczuk zarekomendowała na swojego zastępcę radnego Mariusza Krugłego z Tomaszowa (Nasze Miasto). Dostał w głosowaniu tajnym 13 głosów za, 5 przeciw, jeden głos był nieważny.

Etatowym członkiem zarządu został Roman Śliwiński z gminy Szprotawa (Trzecia Droga 2050 Polskie Stronnictwo Ludowe), który był również etatowym członkiem zarządu w poprzedniej kadencji. Dostał 15 głosów za, 3 przeciw, zaś 1 wstrzymał się od głosu.
Nieetatowym członkiem zarządu został Radosław Kwiecień z Żagania (Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom), który był nieetatowym członkiem również w poprzedniej kadencji oraz Józef Brzezicki z Iłowej (PiS).

Wojewoda pogratulował staroście i zarządowi

Na sesję powiatową do Żagania przyjechał Marek Cebula, wojewoda lubuski (KO), który serdecznie pogratulował staroście Annie Michalczuk i zaznaczył, że radni powiatu pokazali, że potrafią się zgadzać i pracować dla dobra mieszkańców.
Ustępujący starosta Henryk Janowicz podziękował radzie za dotychczasową współpracę i złożył życzenia swojej następczyni, która w poprzedniej kadencji była jego zastępczynią. Po ustaleniu zarządu powiatu opuścił obrady, chociaż zapisał się do komisji stałych.

Radni wybrali komisje stałe

  • Przewodniczącym komisji rewizyjnej został Cyprian Maszlong z Żagania (Nasze Miasto). W jej skład wszedł Jerzy Bielawski z Żagania (starował z PiS, ale już nie jest w klubie Prawa i Sprawiedliwości), Maria Żarska z Żagania (KO), Emil Buganik z Karczówki (PiS) i Sebastian Galasiak z Żagania (KO).
  • Przewodniczącą komisji skarg, wniosków i petycji została Maria Żarska z Żagania (KO). W jej skład weszli: Jerzy Bielawski z Żagania, Elżbieta Kozdęba ze Szprotawy (PiS), Sylwester Michalak ze Szprotawy ( Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom).
  • Przewodniczącym komisji budżetu i finansów został Krzysztof Bugajny ze Szprotawy (PiS). W jej skład weszli: Mariusz Krugły z Tomaszowa (Nasze Miasto), Radosław Kwiecień z Żagania (Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom) i Maciej Boryna ze Szprotawy (Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom).
  • Przewodniczącym komisji oświaty został Sebastian Galasiak z Żagania (KO). W jej skład weszli: starosta Anna Michalczuk (KO), Cecylia Brodzińska z Wiechlic (KO) i Krzysztof Bugajny ze Szprotawy (PiS).
  • Komisja zdrowia i polityki prorodzinnej: Elżbieta Kozdęba - przewodnicząca, Mariusz Krugły, starosta Anna Michalczuk i wiceprzewodnicząca rady Cecylia Brodzińska.
  • Komisja bezpieczeństwa i porządku publicznego. Przewodniczący Emil Buganik z Karczówki (PiS), członkowie: Piotr Kowalski (PiS), Emil Buganik, Henryk Janowicz z Jelenina (PSL), Maciej Boryna ze Szprotawy, Józef Brzezicki z Iłowej i Roman Śliwiński z gminy Szprotawa.
  • Komisja gospodarki i infrastruktury jeszcze nie ma przewodniczącego. W jej skład weszli: Grzegorz Kuźniar z Żagania (Lewica), Józef Brzezicki z Iłowej (PiS), Cyprian Maszlong z Żagania (Nasze Miasto), Radosław Kwiecień i Jacek Grzelak ze Śliwnika (Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom)
  • Przewodniczącym komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska został Jacek Grzelak, w skład weszli: Henryk Janowicz, Piotr Kowalski i Roman Śliwiński.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska