MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szprotawa. Na polach pod miastem leżał karabin przeciwpancerny z II wojny światowej!

opr. Lucyna Makowska
Karabin należał pewnie do któregoś z radzieckich żołnierzy- pokazuje Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej.
Karabin należał pewnie do któregoś z radzieckich żołnierzy- pokazuje Maciej Boryna z Muzeum Ziemi Szprotawskiej. Arch. własne
Muzeum Ziemi Szprotawskiej im. F.Matuszkiewicza wzbogaciło się o cenny eksponat militarny z okresu II wojny światowej. Mieszkaniec okolic Szprotawy podarował radziecką rusznicę przeciwpancerną systemu Diechtariewa, którą kiedyś znalazł na polu.

Karabiny przeciwpancerne PTRD były dostarczane jednostkom Armii Czerwonej od 1941 roku. PTRD był bronią jednostrzałową, wyposażoną w zamek czterotaktowy. Jak podaje Wikipedia, z czasem głównym celem karabinów przeciwpancernych stały się nie czołgi, ale lekkie pojazdy opancerzone, samochody i umocnione stanowiska ogniowe- mówi Maciej Boryna, z Muzeum Ziemi Szprotawskiej.

W lutym 1945 roku przez ziemię szprotawską pod naporem sowietów wycofywała się m.in. niemiecka dywizja grenadierów pancernych Grossdeutschland, a wschodnie flanki Szprotawy ufortyfikowano od stacji kolejowej po strzelnicę. Walki o miasto trwały około czterech dni. Stacja oraz zabudowa ul. Kożuchowskiej zostały zrównane z ziemią przez radziecką artylerię. Jak wspominali świadkowie, wszelka broń i pojazdy leżały w dużych ilościach na poboczach dróg.

To nie jedyny cenny eksponat. Rok temu podczas budowy obwodnicy Szprotawki znaleziono fragmenty radzieckiego czołgu T-34 oraz zwłoki żołnierzy, prawdopodobnie poległych pancerniaków. Podarowany uszkodzony karabin należał zapewne także do nieznanego rannego lub poległego pod Szprotawą żołnierza radzieckiego.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska