Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztandar na jubileusz

Leszek Kalinowski
Joanna Wasążnik (od lewej) i Magdalena Dalgiewicz z klasy II, kucharskiej podczas zajęć praktycznych z nauczycielką, także absolwentką szkoły Grażyną Piszczek (w środku)
Joanna Wasążnik (od lewej) i Magdalena Dalgiewicz z klasy II, kucharskiej podczas zajęć praktycznych z nauczycielką, także absolwentką szkoły Grażyną Piszczek (w środku) fot. Tomasz Gawałkiewicz
Uczniowie kręcą film, redagują okolicznościową gazetkę, by za miesiąc świętować pół wieku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych.

Zarówno uczniowie jak i nauczyciele żyją już imprezą, która odbędzie się 2 czerwca. Przy okazji jubileuszu zaplanowano wręczenie nowego sztandaru, z nową już nazwą szkoły, bo przecież przez lata funkcjonowała ona pod innym szyldem. Będzie też okazja do spotkania się wszystkich byłych uczniów. A na liście - przypomina dyrektor Mirosław Siergiej-jest ponad 11 tysięcy. Zainteresowani zjazdem absolwenci mogą szukać informacji na stronie internetowej szkoły.

Piguły też tu były

Placówka powstała w maju 1957 r. jako Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Miała kształcić w dwóch kierunkach: obuwniczym i odzieżowym. Ale obuwniczą zamieniono na ślusarską. Naukę rozpoczęło 64 uczniów, których uczyło czterech nauczycieli. W kolejnym roku do czterech klas uczęszczało już 118 uczniów. A dla 30 oficerów utworzono wieczorowe technikum samochodowe. Od września 1960 r. rozpoczyna też działalność Przyzakładowa Zasadnicza Szkoła Zawodowa o kierunku obuwniczym, dwa lata później - technikum odzieżowe, później - technikum przetwórstwa skóry.

Zmienia się też nazwa szkoły na Zespół Szkół Zawodowych. Andrzej Czernik, kierownik kształcenia praktycznego podkreśla: - Wciąż poszerza się oferta nauki dla młodych - od 1979 do 1997 r. kształcą się tu, w liceum medycznym, przyszłe pielęgniarki. W latach 2002/2003 znów zmieniono nazwę na bardziej adekwatną do kierunków kształcenia - na Zespół Szkół Licealnych i Technicznych.

Sporo przeprowadzek

Historia szkoły zaczyna się w małym dwukondygnacyjnym budynku przy ulicy Wyspiańskiego (sześć sal lekcyjnych). To była ruina bez okien i drzwi, zawalona gruzem.

Rok później do budynku przy ul. Słowackiego 12 przeniesiony zostaje internat, a na parterze budynku przy ul. Repatriantów 14 urządzone zostają warsztaty ślusarskie. I po kilku latach kolejna przeprowadzka - warsztaty odzieżowe i część metalowych oraz internat z 80 miejscami i stołówką przeniesione zostają do budynku przy ul. Chrobrego; tam też urządzone zostają pracownie technologii i rysunku zawodowego. We wrześniu 1968 r. po trwającym cztery lata remoncie przekazano szkole obecnie główny budynek przy ul. Racławickiej 1. Dziś w szkole 57 nauczycieli kształci się 630 uczniów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska