Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sztuczna inteligencja wspomoże lekarzy z lubuskich szpitali. Ma przyspieszyć diagnostykę. W których placówkach?

Joanna Niedziela
Joanna Niedziela
AI na początku wesprze specjalistów w dziedzinie mammografii, pulmonologii i neurologii
AI na początku wesprze specjalistów w dziedzinie mammografii, pulmonologii i neurologii Mariusz Kapała
Innowacyjna usługa oparta o wsparcie sztucznej inteligencji wspomoże lekarzy z trzech lubuskich szpitali. Ma przyspieszyć analizę danych medycznych, diagnozę i wybór metody leczenia. W pierwszej kolejności algorytmy znajdą zastosowanie w mammografii, neurologii oraz pulmonologii, w której mieszkańcy województwa lubuskiego jako pierwsi w Polsce będą mieli udostępniony moduł Pulmo MedBrain L. W których placówkach zostanie uruchomione to rozwiązanie?

MedBrain L to lubuski projekt wsparcia diagnostyki i medycyny systemami sztucznej inteligencji. Ta innowacyjna usługa medyczna ma wesprzeć lekarzy w codziennej w analizie wyników badań i planowaniu leczenia. Dzięki zaawansowanym algorytmom AI ma znacznie przyspieszyć proces diagnozowania pacjentów. Z tego rozwiązania będą mogli samodzielnie skorzystać także pacjenci, którzy będą mogli wgrać swoje wyniki do analizy. A po ich przeanalizowaniu, stworzony przez AI raport przesłać swojemu lekarzowi.

MEDBrain L — Co to oznacza dla pacjenta?

O niesamowitych możliwościach dzisiejszej technologii słyszymy z każdej strony. Faktem jest, że dzięki jej pomocy możemy osiągać wiele więcej, w krótszym czasie. Sztuczna inteligencja potrafi generować obrazy, pisać piosenki i książki czy projektować mieszkania. Wykorzystanie jej potencjału w medycynie może przede wszystkim umożliwić szybszą reakcję na pojawienie się choroby. MEDBrain L ma być wsparciem dla lekarzy i pacjentów, współpracować z nimi, a nie ich zastąpić. To istotny krok w rozwoju medycyny.

Pulmo MEDBrain L – pierwsi w Polsce

AI na początku wesprze specjalistów w dziedzinie mammografii, pulmonologii i neurologii. Wdrożono 3 moduły.

  • Neuro MEDBrain L pomoże w analizie danych z badań tomografii komputerowej głowy. Jest to istotne w przede wszystkim w przypadkach pilnych. Udar niedokrwienny lub krwotoczny to sytuacje, w których czas jest kluczowy, a algorytm AI dokona automatycznej oceny stopnia udaru niedokrwiennego w skali ASPECTS i umożliwi ocenę stopnia rozległości udaru.
  • Mammo MedBrain L to system, który dostarczy opisy badań mammograficznych i umożliwi ewentualne rozpoczęcie procesu leczenia na wcześniejszym etapie choroby.
  • Pulmo MedBrain L, to moduł, z którego Lubuszanie będą mogli skorzystać jako pierwsi w Polsce. Będzie on wspierał lekarzy w prowadzeniu programu przesiewowego nowotworu płuca i diagnostyki po Covid-19. Zanalizuje obrazy badań RTG klatki piersiowej oraz badań tomografii komputerowej klatki piersiowej i umożliwi rozpoznanie 3 grup chorób: onkologiczne, choroby płuc i choroby układu krążenia

MEDBrain L – systemy warte miliony

Wsparcie sztucznej inteligencji umożliwiają szpitalom najnowocześniejsze systemy. Projekt kosztował 8 milionów złotych (ze środków UE LRPO) i został zrealizowany przez Województwo Lubuskie. Wykonawcą rozwiązania jest firma Pixel Technology. Sztuczna inteligencja rozpoczęła pracę w trzech strategicznych jednostkach w regionie: Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, Szpitalu Uniwersyteckim im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze, Lubuskim Szpitalu Specjalistycznym Pulmonologiczno-Kardiologicznym w Torzymiu.

Czytaj też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska