Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szybka kolej aglomeracyjna za trzy lata? Takie są zamierzenia Lubuskiego Trójmiasta. Ile powstanie przystanków w regionie?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku
Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku Mariusz Kapała
O Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej Lubuskiego Trójmiasta (SKALT) mówi się od lat. Mieszkańcy mają w związku z planowaną inwestycją wiele pytań. Przynajmniej na część postaramy się odpowiedzieć.

- Osobiście uważam, że Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to dobry pomysł, ale obawiam się, że pozostaje on tylko w sferze marzeń. Bo czy takie zadanie może się udać? – pytają w emailach do redakcji nasi Czytelnicy.

Wiceprezydent Zielonej Góry Krzysztof Kaliszuk jest pewny, że inwestycja się powiedzie. Jest przygotowywana i jak informuje ostatnio, szybką kolejną pojedziemy za trzy lata. Szynobusem dotrzemy do miast i gmin, które położone są w promieniu 30 kilometrów od Zielonej Góry.

Lubuska Szybka Kolej Aglomeracyjna Lubuskiego Trójmiasta to inwestycja bardzo kosztowna, obejmująca osiem gmin. Planowane jest (pierwszy etap) zakończenie pierwszego etapu w 2027 roku

Szybka kolej aglomeracyjna za trzy lata? Takie są zamierzeni...

-Ile osób, mogłoby korzystać z szybkiej kolei aglomeracyjnej?

  • Szacuje się, że koleją aglomeracyjną dojeżdżać do pracy, szkoły czy uczelnię, do lekarza, na zakupy mogłoby nawet 200 tysięcy osób. Wiele osób zamieni autobusy, zostawi prywatne samochody w garażach, bo dojazd będzie szybki i wygodny.

- Ile linii w ramach szybkiej kolei aglomeracyjnej jest planowanych, ile będzie przystanków?

  • Mają to być dwie linie, a przystanki końcowe znajdować się w Sulechowie (w drugim etapie w Babimoście), Nowej Soli i Nowogrodzie Bobrzańskim. Na trasie znajdować się będzie 27 przystanków. Wybudowane zostaną nowe i zmodernizowane stare przystanki. Samorządy (8 gmin) wybuduje też potrzebną infrastrukturę tzn. ścieżki pieszo-rowerowe, parkingi czy wiaty na rowery. W Sulechowie i Nowogrodzie Bobrzańskim, a także w Zielonej Górze (PKS/PKP) powstaną centra przesiadkowe (w Nowej Soli już jest).

- Gdzie powstaną nowe stacje?

  • Linia nr 1 to Sulechów – Zielona Góra – Nowa Sól. Nowe stacje powstaną w Sulechowie (Sulechów Zachód i Sulechów Wschód), w Czerwieńsku zostanie utworzony przystanek Czerwieńsk Wschód. W Zielonej Górze planowane są cztery nowe przystanki (cztery już istnieją). W Nowej Soli powstaną dwie kolejne stacje (Nowa Sól Północ oraz Nowa Sól Południe). Linia nr 2 będzie się w Zielonej Górze pokrywała z linią nr 1. Poza tym powstaną na niej cztery nowe stacje, m.in. Nowogród Bobrzański Kolejowa.

- Drugi etap oznacza m.in. dojście do Babimostu, czy planuje się także przystanek przy lotnisku?

  • Planowany jest taki przystanek Port Lotniczy Zielona Góra – Babimost. Wtedy ze stacji Zielona Góra Główna do lotniska dojechalibyśmy szynobusem w około 35 minut.

- Czy np. istniejący przystanek w Zielonej Górze – Przylepie się jakoś zmieni?

  • Powstanie tam m.in. parking i miejsce na przechowywanie rowerów.

- Czy w związku z koleją aglomeracyjną zmienią się przejazdy kolejowe w Nowej Soli?

  • W związku z inwestycją planowana jest budowa tunelu pod przejazdem kolejowym na ulicy Wojska Polskiego oraz przejścia pieszo-rowerowego pod przejazdem kolejowym, na ulicy 1 Maja.

- Czy finansowanie tej inwestycji oznacza pozyskanie funduszy unijnych?

  • Tak ogromna inwestycja (szacuje się, że jej koszt to około 500 mln zł) wymaga współdziałania miasta, z PKP PLK, województwem czy ministerstwami. Rozmowy i przygotowania toczą się od dawna. Chodzi m.in. o fundusze unijne – „Fundusze Europejskie Na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”. Pamiętajmy też o konieczności zakupu szynobusów, co też będzie osobnym zadaniem.

Przeczytaj też:

WIDEO: Kierowca wjechał na deptak w Zielonej Górze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska