Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnica kucharza

Renata Ochwat
Tak powinna wyglądać upieczona gęś z obbierzynką
Tak powinna wyglądać upieczona gęś z obbierzynką fot. Kazimierz Ligocki
Gęś z obierzynką, ogórki kiszone czy papierówki w syropie przygotowali mieszkańcy podgorzowskich gmin.

Taki konkurs

Taki konkurs

"Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów po raz ósmy organizuje Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego. Udział jest bezpłatny. Zgłoszenie przyjmuje departament rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego oraz ośrodki doradztwa rolniczego w Kalsku i Lubniewicach. Wzór zgłoszenia znajdują się też w internecie na stronie www.produktyregionalne.pl. Podsumowanie lubuskiego konkursu odbędzie się w tym roku 24 sierpnia w skansenie w Ochli.

Wzięli oni udział w ubiegłorocznym konkursie na danie regionalne.

Właśnie ruszyła kolejna tura kulinarnych zmagań.

- Tak za dużo, to powiedzieć nie można, bo przecież to domowy przepis - mówią kucharze-amatorzy. I rzeczywiście zachowują się jak najsłynniejsi mistrzowie rondla. Zawsze "zapomną" o jakiejś ważnej przyprawie czy składniku.

Gęsi lubią jabłka

W ubiegłym roku furorę zrobiła gęś lubczynianka lub inaczej gąska z obierzynką. Przygotowały je członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lubczynie. - Trudno się ją piecze, bo gęsina wysycha i trzeba mięso podlewać - tłumaczyły. Potem okazało się, że panie wymyśliły sobie sposób na pieczenie. Zapakowały ptaka do specjalnego rękawa i już. - Ważyła ze sześć kilo, no i piekłyśmy ją około czterech godzin - mówi Kazimiera Hanczyn z Lubczyna.

Natomiast przedstawicielki Koła Gospodyń Wiejskich z Jenina Irena Śliwka i Alina Głowińska przygotowały kurczaka nadziewanego i faszerowaną kaczkę lubuską. - Każdy jest w stanie przygotować kurczaka - przekonywały. Ale receptury za bardzo podać nie chciały.

Ryby w zalewie

Smakoszy przyciągały też ryby w oryginalnej zalewie zrobione przez Małgorzatę Dolatę z Bledzewa. Jej ryby pochodzą z zalewu bledzewskiego i Obry. - To mieszanka różnych małych rybek w zalewie z mieszaniną ziół i przypraw - mówiła. Nie chciała ujawnić szczegółów receptury. - Tajemnica każdego kucharza - tłumaczyła. Jurorów zachwyciły też jej kotleciki rybne z przyprawami.

Przepisy

Tak powinna wyglądać upieczona gęś z obbierzynką
(fot. fot. Kazimierz Ligocki)

Gęś z obierzynką
Dzień wcześniej gęś natrzeć olejem i przyprawami, sól, pieprz i różne zioła (jakie, tajemnica kuchni). W dniu pieczenia przygotować nadzienie z jabłek. Pokrojone w talarki jabłka i obierki z nich zagotować w wodzie z octem i majerankiem. Po wystygnięciu nafaszerować gęś. Potem ptaka posypać ziołami i posmarować olejem. Włożyć do brytfanny i piec. Jak z gęsi zacznie się wytapiać tłuszcz, to zebrać go i uprażyć w nim cząstki jabłka, które posłużą do dekoracji. Piec aż do miękkości. Podawać gęś można na ciepło lub na zimno.

Papierówki w syropie
Najpierw trzeba przygotować syrop z cukru i wody. Na 1 litr wody potrzebujemy 0,5 kg cukru. Do słoików trzeba włożyć po kilka całych papierówek - mogą być z ogonkami. następnie zalać je syropem, zapasteryzować i już. Zimą może być smaczny deser.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska