Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza inwestycja na Nysie (wideo, zdjęcia)

(msz)
W miejscu, gdzie most połączy brzegi Nysy oraz wsie Coschen i Żytowań, stanęła we wtorek koparka.
W miejscu, gdzie most połączy brzegi Nysy oraz wsie Coschen i Żytowań, stanęła we wtorek koparka. Mariusz Kapała
- Budowę tego mostu omawiali na szczycie polsko-niemieckim premier Donald Tusk i kanclerz Angela Merkel - podkreśla Czesław Fiedorowicz. To dlaczego o wtorkowej uroczystości prawie nikt nie wiedział?
Całkowita wartość projektu to ponad 4,6 mln euro.

Wybudują most polsko-niemiecki

Tu, gdzie nowy most połączy brzegi Nysy oraz wsie Coschen i Żytowań, stanęła we wtorek koparka. Na znak, że inwestycję czas zacząć, wbito symboliczne szpadle. Wbijali m.in. Robert Pawłowski, starosta krośnieński, i Manfred Zalenga, włodarz powiatu Oder-Spree. A Kazimierz Nowicki, sołtys Żytowania, się dziwi, bo zaproszenia nie dostał. Nie dostali też mieszkańcy. Ale nie tylko oni.

Przeczytaj też: Rozpoczęła się budowa granicznego mostu na Nysie Łużyckiej

Zaproszenie do krośnieńskiego powiatu przyszło z Niemiec kilka dni temu. Czy dlatego nie powiadomiono Urzędu Marszałkowskiego? - Nie było zaproszenia ani dla mnie, ani dla mojego zastępcy, który zajmuje się sprawami infrastruktury. Widocznie organizator nie widział potrzeby - komentuje marszałek Elżbieta Polak, która o uroczystościach dowiedziała się dopiero we wtorek z "Gazety Lubuskiej". I nie kryje zaskoczenia, bo ta inwestycja jest na swój sposób wyjątkowa - w naszym województwie od wojny nie wybudowano ani jednej takiej przeprawy.

O wyjątkowości wydarzenia przekonany jest też Fiedorowicz, przewodniczący Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr. - Budowa tego mostu wpisana została na listę kluczowych inwestycji polsko-niemieckich, omawiali ją na ostatnim szczycie premier Tusk i kanclerz Merkel - przypomina. - Gdybym wiedział o uroczystościach, chętnie wziąłbym udział. To bardzo ważny most, na środku pogranicza, mający ożywić gospodarkę dwóch niezamożnych regionów. To most, który zbliży województwo lubuskie z Eisenhüttenstadt i Neuzelle.

Więcej o tej sprawie przeczytasz w środę (6 listopada) w papierowym wydaniu "Gazety Lubuskiej"

Kup aktualne wydanie "Gazety Lubuskiej" w wersji elektronicznej. Wyślij SMS o treści EGL na numer 72466 (koszt SMS-a to 2,46 zł). Otrzymany kod aktywuj na stronie **

www.e-lubuska.pl

**

Baza firm z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska