Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak wyglądały obchody tysiąclecia chrztu w Gorzowie

Renata Ochwat 0 95 722 57 72 [email protected]
Prymas Stefan Wyszyński odprawia mszę jubileuszową podczas milenium chrztu Polski
Prymas Stefan Wyszyński odprawia mszę jubileuszową podczas milenium chrztu Polski fot. reprodukcja/Jakub Pikulik
Nieprzebrane rzesze wiernych i prymasa tysiąclecia odprawiającego mszę można obejrzeć na zdjęciach w katedralnej wieży. Od wczoraj wisi tu bardzo interesująca wystawa fotograficzna.

Wystawa prezentuje obchody tysiąclecia chrztu w całej diecezji, która była wówczas kilka razy większa niż obecnie. Ale są też zdjęcia z Gorzowa, gdzie 5 i 6 listopada 1966 r. odbyły się główne uroczystości diecezjalne.

Na fotkach widać tysiące ludzi, którzy stali nawet na dachach kamienic. Mszę odprawiał kardynał Stefan Wyszyński. Wśród wielu kościelnych hierarchów, którzy zjechali do Gorzowa, był metropolita krakowski, wówczas arcybiskup Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II.

Ówczesne władze twierdziły, że w uroczystościach udział wzięło 18 tys. osób. Kiedy jednak przyjrzeć się zdjęciom, wydaje się, że rację ma strona kościelna, która szacuje, że wiernych było kilkadziesiąt tysięcy.

Ludzie wiedzieli, gdzie iść

- Milenium chrztu Polski to była olbrzymia uroczystość. Największa, jaka się w Gorzowie odbyła od zakończenia II wojny - opowiada Grażyna Pytlak, dziennikarka i publicystka katolicka.

Komunistyczna władza usiłowała przeszkodzić w organizacji obchodów tysiąclecia chrztu, jak tylko mogła. - Organizowano wówczas masówki, spotkania, koncerty, ale jak pokazała rzeczywistość, ludzie wiedzieli, gdzie iść - mówi G. Pytalk. Tłumaczy, że tak liczne uczestnictwo w mszy odprawionej przed katedrą było manifestacją przywiązania do Kościoła katolickiego, pewnych tradycji, wzoru życia

. A milenium przypadło akurat na czas silnej walki z Kościołem. - Propaganda była bardzo mocna, wypominano biskupom słynny list do kleru niemieckiego ze słowami "Wybaczamy i prosimy o wybaczenie".

Zresztą wówczas chodzenie do kościoła było swego rodzaju aktem oporu, a udział w milenium był jednym z nielicznym możliwości pokazania komunie, gdzie się ją ma - mówi G. Pytlak.

Skąd te zdjęcia

Wystawę przygotował szczeciński Instytut Pamięci Narodowej. - Złożyły się na nią fotografie z archiwum kurii oraz ze zbiorów prywatnych - mówi Jarosław Palicki z gorzowskiego IPN.

Zdaniem organizatorów katedra nadaje się na prezentację fotografii z dwóch powodów. - Po pierwsze, wieża katedralna jest miejscem wystaw, które organizujemy wespół z Muzeum Lubuskim. Po drugie, milenium dotyczyło tego kościoła. Przecież msza była odprawiona pod murami naszej świątyni - mówi ksiądz Waldemar Grzyb, wikariusz katedralny.

Wystawa czynna będzie przez całe wakacje. Zwiedzać ją można od poniedziałku do piątku w godzinach: 11.30, 13.00, 14.30, 16.00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska