Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Takie są zasady przejścia na wcześniejszą emeryturę. Wcześniejsza emerytura po 30 latach pracy bez względu na wiek? [24.02.2023]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Wcześniejsza emerytura – RODZAJE. Pomostowa (slajd 2/8). Branżowa (slajd 3/8). Świadczenie przedemerytalne (formalnie jeszcze nie emerytura, ale warto o nim wiedzieć – slajd 4/8). Stażowa, właśnie spodziewana, oczekiwana przez wielu Polaków (slajdy 5-8/8).
Wcześniejsza emerytura – RODZAJE. Pomostowa (slajd 2/8). Branżowa (slajd 3/8). Świadczenie przedemerytalne (formalnie jeszcze nie emerytura, ale warto o nim wiedzieć – slajd 4/8). Stażowa, właśnie spodziewana, oczekiwana przez wielu Polaków (slajdy 5-8/8). archiwum
Kto będzie mógł się ubiegać o wcześniejszą emeryturę w 2023 roku. Na jakich zasadach będą przyznawane emerytury stażowe, oraz jaka będzie ich wysokość. Emerytura w wieku 50 lat, a w przypadku mężczyzn 55 lat? Kiedy zmiany wejdą w życie? Wcześniejsze emerytury: od kiedy? Od jakiego wieku będzie liczony staż do wcześniejszej emerytury. Ile lat trzeba będzie przepracować, żeby przejść na wcześniejszą emeryturę? W jakim wieku będzie przysługiwać wcześniejsza emerytura stażowa? Komu wcześniejsza emerytura będzie się opłacać?

Oczywiście są uprzywilejowane grupy zawodowe, w tym mundurowe, obsługiwane przez branżowe systemy emerytalne – członkowie tych grup nie od dziś mogą wcześniej przejść na emeryturę. Oprócz nich mogą przejść na wcześniejszą emeryturę osoby, które pracowały w szczególnie podłych warunkach.

Ponadto istnieją świadczenia przedemerytalne. Tymczasem o wcześniejszej emeryturze marzą Polacy uzyskujący prawa emerytalne w najbardziej powszechny sposób, czyli po ukończeniu 60 lat przez kobiety i 65 przez mężczyzn. Przypomnijmy, że przywrócił to PiS, bowiem przez 5 lat (2013-18) obowiązywały pułapy podwyższone przez PO/PSL do 67 lat dla kobiet i mężczyzn.

Mimo powrotu do bardziej ludzkiego wymiaru wiekowego 60/65 wiele osób u schyłku kariery zarobkowej chce ją jeszcze bardziej skrócić i zadaje pytanie: kiedy można przejść na wcześniejszą emeryturę, ewentualnie kiedy będzie można przejść i na jakich zasadach. Niebawem możność ta obejmie wszystkich Polaków jako emerytura stażowa.

Jej istotą jest zmniejszenie wymaganego wieku. To ważne w Polsce, której obywatele żyją krócej niż większość Europejczyków; po kilkudziesięciu latach pracy mogliby zdążyć przed śmiercią dłużej odsapnąć, choć po spełnieniu pewnych warunków. O te warunki walczą 2 sejmowe projekty emerytury stażowej: „Solidarności” i prezydenta RP. Porządkujemy absolutną całość: wcześniejsza emerytura teraz i od 2023 r.

Zobacz galerie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami mieszkań w Polsce?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Takie są zasady przejścia na wcześniejszą emeryturę. Wcześniejsza emerytura po 30 latach pracy bez względu na wiek? [24.02.2023] - Głos Koszaliński

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska