Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Tego jeszcze nie było! W Iłowej podatek od nieruchomości to 1 grosz za metr kwadratowy!

Małgorzata Trzcionkowska
Małgorzata Trzcionkowska
Dzięki wielkim inwestycjom w strefie przemysłowym Iłowa rośnie w siłę
Dzięki wielkim inwestycjom w strefie przemysłowym Iłowa rośnie w siłę Małgorzata Trzcionkowska
Burmistrz Paweł Lichański zaznacza, że w 2024 roku za metr kwadratowy w mieszkaniu lub domu mieszkańcy zapłacą 1 grosz za metr kwadratowy! To oznacza, że za 100-metrowy dom mieszkalny roczny podatek będzie wynosił 1 zł! To możliwe dzięki ogromnemu skokowi gospodarczemu gminy Iłowa.
od 16 lat

- W porównaniu do lat poprzednich, w 2024 roku do budżetu Iłowej wpłynie znacznie więcej pieniędzy z tytułu podatku od nieruchomości - wyjaśnia burmistrz Paweł Lichtański. - Nie ma co ukrywać, że to pieniądze, które "zarobimy" przede wszystkim na nieruchomościach wybudowanych w naszej strefie. Ale nie tylko. Od 1 stycznia 2024 roku każdy, kto ma dom lub mieszkanie w naszej gminie, za każdy metr kwadratowy nieruchomości zamieszkałej zapłaci 1 grosz. Łatwo policzyć, że za 100-metrowy dom jednorodzinny jego właściciel zapłaci w przyszłym roku 1 złotówkę podatku za cały rok. Rada Miasta podjęła w tej sprawie uchwałę.

Wpis burmistrza Pawła Lichtańskiego na Fecebooku

Iłowa na pierwszym miejscu w Lubuskiem

Samorządowe Pismo Wspólnota przeanalizowało kondycję finansową gmin w Polsce pod kątem tzw. nadwyżki operacyjnej za trzy ostatnie lata. Nadwyżka operacyjna to jeden z najważniejszych wskaźników kondycji finansowej samorządów. Jej poziom pokazuje, ile pieniędzy każda gmina, miasto, powiat i województwo ma do dyspozycji na inwestycje i poprawę jakości życia mieszkańców. Iłowa osiągnęła najlepszy wynik w naszym województwie.

Wiele inwestycji na przyszły rok

Przypomnijmy, że w strefie w Iłowej ulokowały się między innymi: Hermes Fulfilment i Saint Gobain Innovative Materials Factory Polska.
Już wkrótce na terenie gminy powstanie chodnik, zjazdy, przejścia dla pieszych oraz aktywna sygnalizacja świetlna na ul. Borowskiej. Zarząd Dróg Wojewódzkich Lubuskie zlecił opracowanie dokumentacji projektowej tego zadania oraz pozyskał na realizację inwestycji 450 tys. zł z programu rządowego. Całość zadania skosztorysowana została na kwotę 900 tys. zł. Gmina Iłowa zabezpieczyła w nowym budżecie na ten cel ponad 200 tys. zł. Gmina zapowiada też budowę nowych bloków. - Bierzemy sprawy w swoje ręce i wspólnie z 7 gminami z województwa dolnośląskiego utworzyliśmy spółkę mieszkaniową - opisuje burmistrz Paweł Lichtański. - Oficjalne podpisanie aktu notarialnego nastąpiło w urzędzie w Węglińcu. Wszyscy skorzystaliśmy z Programu Rozwoju Mieszkalnictwa - Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa. Każda gmina otrzymała z Banku Gospodarstwa Krajowego na start po 3 mln zł, które wnieśliśmy do spółki KZN Łużyce. Członkiem rady nadzorczej reprezentującym naszą gminę została sekretarz gminy Aldona Slipaczek-Jurek, która posiada niezbędne do tego uprawnienia. Zadaniem zarządu spółki na najbliższe miesiące będzie wykonanie projektów budowlanych i pozyskanie finansowania na budowę mieszkań w każdej z gmin, które stworzyły spółkę. W trakcie powstanie również regulamin, w którym zostaną określone warunki wynajmu i nabycia nieruchomości przez nowych lokatorów.

Czytaj również na naszym portalu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska