Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ten grzyb zamienia mrówki w zombie! Można go spotkać w lasach. Rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta m.in. z ich głów

Michał Korn
Michał Korn
Zobaczcie zdjęcia >>>
Zobaczcie zdjęcia >>>David P. Hughes, Maj-Britt Pontoppidan/na licencji Wikimedia Commons
Możecie jeszcze nie wiedzieć, ale istnieje grzyb, który zamienia mrówki w "zombie". Brzmi przerażająco? Jak się okazało, ten tajemniczy okaz można znaleźć w polskich lasach! Obrasta on ciało ofiary, a później przejmuje nad nią kontrolę.

Grzyb, który zamienia swoje ofiary w... zombie!

- Kojarzycie grzyba, który zamienia mrówki w "zombie"?. W Polsce spotkamy jego niemniej ciekawego kuzyna. To Ophiocordyceps ditmarii, który pasożytuje na błonkówkach - infekuje, rozwija się w ciele ofiary, a po jej śmierci wyrasta (np. z głowy), by uwolnić zarodniki - informowały na Twitterze Lasy Państwowe.

TAK WYGLĄDA GRZYB, KTÓRY ZAMIENIA MRÓWKI W ZOMBIE:

Gdzie rosną takie grzyby?

Jeden z internautów pyta, gdzie można natrafić na taki okaz. Otrzymał odpowiedź, że "Potrzeba mieć sporo szczęścia i dobre oko. To stosunkowo rzadki grzyb, niewielki, niewystępujący na konkretnym podłożu jak grzyby mikoryzowe, saprotroficzne czy pasożytnicze związane z roślinami.

Według polskiej nomenklatury polski rodzaj "maczużnika" to Cordyceps - do którego w przeszłości zaliczano też wspomnianego w Tweecie O. ditmarii. W wyniku badań molekularnych wyodrębniono nową rodzinę i w jej obrębie nowy rodzaj - Ophiocordyceps.

Grzyb przejmuje kontrolę nad ofiarą

Wspomniany grzyb z rodziny Ophiocordycipitaceae należy do drapieżnych. Aby móc się rozwijać potrzebuje właściwej temperatury, wilgotności oraz odległości od gleby. Jak działa? Jego zarodniki atakują mrówkę. Poprzez rozrastanie się zmienia on sposób, w jaki mrówka reaguje na feromony. "Zainfekowana ofiara porzuca mrowisko, wchodzi na drzewo i na odpowiedniej wysokości wbija się w liść żuwaczką i obumiera" - czytamy na Wikipedii. Następnie grzyb obrasta ciało mrówki, a z jej głowy wypuszcza tzw. szypułkę, które po pęknięciu rozsiewa zarodniki. Te z kolei roznoszone są niczym pył na wietrze i atakują kolejne mrówki.

Warto również podkreślić, że grzyb, jak wcześniej uważano, nie kontroluje mózgu ofiary. Przejmuje natomiast kontrolę nad mięśniami nóg czy żuchwy u mrówek.

Gatunki występujące w Polsce:

  • Cordyceps bifusispora,
  • Cordyceps militaris,
  • Cordyceps tuberculata,

Wszystkie te gatunki są pasożytami, przede wszystkim bezkręgowców, rzadziej, innych grzybów. Gdy zarodniki dostaną się w pobliże żywiciela, rozrastająca się grzybnia zastępuje stopniowo zaatakowane tkanki, wytwarzając ostatecznie owocnik z workami, zawierającymi nitkowate askospory.

WIDEO: Leśnicy chcieli zorganizować wycieczkę pracowniczą na… Maderę. Na wyjazd ogłoszono przetarg, a koszty miały być dofinansowane

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska