Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz wyginamy ciało

(dal)
Dziś pokazujemy pozycję, która nazywa się Vrksasana – drzewo. W tej pozycji całe ciało wyciąga się do góry tak, jak rosnące drzewo. Stajemy na macie, nogi silne, proste, stopy połączone, ciało powinno być wyprostowane, plecy proste. Pozycja musi być stabilna, ponieważ jedną nogę zginamy w ten sposób, że stopa dotyka wewnętrznej części uda drugiej nogi. Na koniec podnosimy ręce do góry. Ważne jest, żeby utrzymać równowagę. W pozycji pozostajemy od kilkunastu sekund do kilku minut w zależności od asany (pozycji) i stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. W pozycji Vrksasana przebywa się 30 sekund. 'KORZYŚCI: pozycja wzmacnia mięśnie nóg oraz daje poczucie fizycznej i psychicznej równowagi.
Dziś pokazujemy pozycję, która nazywa się Vrksasana – drzewo. W tej pozycji całe ciało wyciąga się do góry tak, jak rosnące drzewo. Stajemy na macie, nogi silne, proste, stopy połączone, ciało powinno być wyprostowane, plecy proste. Pozycja musi być stabilna, ponieważ jedną nogę zginamy w ten sposób, że stopa dotyka wewnętrznej części uda drugiej nogi. Na koniec podnosimy ręce do góry. Ważne jest, żeby utrzymać równowagę. W pozycji pozostajemy od kilkunastu sekund do kilku minut w zależności od asany (pozycji) i stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. W pozycji Vrksasana przebywa się 30 sekund. 'KORZYŚCI: pozycja wzmacnia mięśnie nóg oraz daje poczucie fizycznej i psychicznej równowagi. fot. Krzysztof Kubasiewicz
Po stresującym dniu, ćwiczenie jogi pomoże nam się zrelaksować.

Dla współczesnego człowieka joga jest dobrym sposobem na zredukowanie stresów codziennego życia. Przez naukę relaksu i oddechu zmniejsza się napięcia w ciele i umyśle.

Ćwiczenia wymagają koordynacji ciała i umysłu. Dlatego, żeby prawidłowo ustawić się w pozycji, trzeba uważnie pracować nad wszystkimi częściami swojego ciała. Trzeba też po kolei wykonywać różne fazy przejściowe, żeby w efekcie ustawić się w odpowiedniej pozycji. - W jodze wszystko ma swój porządek - mówi instruktorka Jolanta Musolf ze Szkoły Jogi. - Ćwiczenia wykonuje się dążąc do prawidłowej struktury ciała. Ważne jest, aby plecy były proste.

Dzięki jodze poznajemy lepiej swoje ciało, doskonalimy je, a przy okazji poznajemy jego możliwości. Po krótkim czasie można zauważyć, że ciało staje się coraz bardziej silne, sprawne i giętkie. Dzięki prawidłowym ustawieniom pozycji podczas ćwiczenia, korzyści odnoszą wszystkie układy fizjologiczne. Polepsza się praca systemu krążenia, trawiennego, nerwowego, hormonalnego. Joga uczy dyscypliny, kształtuje i rozwija świadomość.

Poprzez pracę z oddechem i naukę relaksu pomaga zmniejszyć napięcia w ciele i umyśle. Dzięki temu wpływa na samopoczucie i polepsza ogólny stan zdrowia. Już po kilku zajęciach widać poprawę w postawie i sposobie oddychania. Joga kształtuje pozytywny, tolerancyjny stosunek do świata. Osoby ćwiczące są silniejsze fizycznie i psychicznie.

Bardzo popularną odmianą jogi jest joga Iyengara. Metoda najbardziej kładzie nacisk na poprawne ustawienie. A właściwe ustawienia kości i stawów prowadzą do polepszenia równowagi przy mniejszej pracy mięśni. Poprawiają też krążenie.
Jogę w zasadzie mogą ćwiczyć osoby w różnym wieku, nie ma poważniejszych przeciwwskazań.

Osoby starsze mogą sobie pomagać rekwizytami typu koce, klocki, pasy. Najlepiej jednak przed rozpoczęciem ćwiczeń porozmawiać z instruktorem, opowiedzieć o swoich ewentualnych problemach. Są przecież grupy dla zaawansowanych, średnio zaawansowanych i początkujących. Każdy znajdzie odpowiedni dla siebie stopień zaawansowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska