Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłum ściganych

Dariusz Chajewski
Tylko w naszym województwie prokuratury i sądy poszukują 2,5 tys. osób.

Na trop najgroźniejszych puszczani są policjanci ze specjalnej grupy poszukiwań celowych. Jednak z reguły złapanie ściganego to dzieło przypadku lub pomocy kogoś "życzliwego".

Aby trafić na listę poszukiwanych wystarczy czasem drobiazg. Jednak wśród nich trafiają się zabójcy, rabusie... Często śmiertelnie niebezpieczni. Poszukiwania prowadzi się na podstawie postanowień wydawanych m.in. przez sądy, prokuratury. Pościg wszczyna i prowadzi policja - do skutku, czyli ustalenia miejsca pobytu lub zatrzymania. W Lubuskiem poszukiwanych jest... 2,5 tys. osób.

Nawet kilkadziesiąt lat

Rekordziści umykają wymiarowi sprawiedliwości nawet kilkadziesiąt lat. Jednak - jak tłumaczą prokuratorzy - często już nie żyją lub zaszyli poza granicami. Nie tylko województwa, ale i kraju. Jednak do takich "przedawnień" dochodzi stosunkowo rzadko, z reguły poszukiwania trwają od kilku dni, do paru miesięcy.

- Najtrudniej znaleźć nam cudzoziemców, którzy bawili w naszym regionie przejazdem, popełnili przestępstwo i wyjechali - tłumaczy Dariusz Józefowski z lubuskiej komendy wojewódzkiej policji. - Nasz region jest specyficzny, tak łatwo wyjechać z kraju... Zwłaszcza po Schengen.

Wydział pościgowy

Pościg europejski

Europejski nakaz aresztowania, uproszczona forma ekstradycji w Unii Europejskiej umożliwiająca aresztowanie osoby podejrzanej lub oskarżonej o popełnienie przestępstwa albo już skazanej za nie, i wydanie jej do kraju, w którym zostanie postawiona przed sądem lub przekazana do wykonania wcześniej orzeczonej kary. O wydaniu osoby decyduje sąd kraju, na którego terytorium osoba przebywa. W odróżnieniu od ekstradycji, w przypadku europejskiego nakazu aresztowania rezygnuje się z zasady podwójnej karalności, co oznacza, iż nie trzeba badać, czy kraj, który ma wydać również penalizuje czyn, za popełnienie którego pewien kraj stara się o przejęcie osoby. Wystarczy, że czyn jest karany w kraju, który wydał nakaz aresztowania.

Na liście tych najbardziej poszukiwanych są oczywiście zabójcy, ale także sprawcy rozbojów z użyciem niebezpiecznego narzędzi. Inna kategoria tych specjalnie poszukiwanych to oszuści, aferzyści gospodarczy na dużą skalę... To ich tropem z reguły rusza zespół poszukiwań celowych, o których działaniu nawet zawistni czasem koledzy mówią, iż jego skuteczność jest bardzo duża. Mówią o nich... łapsy.

Im ktoś dłużej jest ścigany, tym trudniej go złapać. Staje się uciekinierem-profesjonalistą, coraz lepiej porusza się w półświatku, łatwiej mu zorganizować dokumenty, dotrzeć do grup przestępczych. Niektórzy korzystają z pomocy rodziny.

Znane są przypadki, także z naszego województwa, że ścigani w specjalnie przygotowanych kryjówkach żyją latami. W konfrontacji z nimi ścigający są często bezradni...
STASZAK EUGENIUSZ, 47 lat, wzrost ok. 173 cm; sylwetka normalna; włosy ciemne, krótkie; cera śniada. Poszukiwany jest od 2000 roku na podstawie listu gończego wydanego przez Prokuraturę Rejonową w Zielonej Górze za dokonanie w kwietniu 2000 roku zabójstwa.

Tłum ściganych

SIWOZAD TOMASZ 36 lat, wzrost ok. 182 cm; sylwetka normalna; włosy ciemne; oczy ciemne. Poszukiwany od 2003 roku na podstawie listu gończego wydanego przez prokuraturę w Gorzowie Wlkp. za udział w grupie przestępczej dokonującej kradzieży pojazdów.

Tłum ściganych

CZARNECKI KRZYSZTOF 29 lat, poszukiwany jest listem gończym wystawionym przez sąd w Nowej Soli. Wystawiono za nim także europejski nakaz aresztowania, Przeciwko niemu prowadzonych jest także pięć postępowań wykonawczych, wszystkie to oszustwa.

PAWEŁ SIEWAK - 25 lat, Policja szuka go na podstawie listu gończego wydanego przez sąd w Krośnie Odrz. W tej chwili obowiązują trzy listy gończe i nakaz odbycia kary. Inne jego sprawki to włamania do sklepów i samochodów w Niemczech, znieważenie funkcjonariusza.

STEFAN PŁOŃSKI 40 lat, średnia budowa ciała, wzrost 169 cm, włosy kędzierzawe, ciemny blond, oczy niebieskie, nos duży, szeroki, uszy średnie, znaków szczególnych nie posiada. Poszukiwany jest - od 1992 roku - na podstawie kilku listów gończych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska