Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

To będzie kuchnia z najwyższej półki. WOSiR w Zielonej Górze Drzonkowie zaczyna inwestycję za dziewięć milionów złotych

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
WOSiR w Zielonej Górze Drzonkowie będzie miał jedną z najnowocześniejszych kuchni w Polsce. W piątek, 22 września dyrektor ośrodka podpisał umowę z wykonawcą na rozbudowę stołówki i zaplecza kuchennego w budynku „Sportowiec”. Remont będzie kosztował ponad dziewięć milionów złotych.

Inwestycje w Zielonej Górze. Umowa w WOSiR-ze

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze Drzonkowie zyska nowe zaplecze gastronomiczne. Dotychczasowa stołówka wraz z jadalnią zostanie poddana rozbudowie i modernizacji wnętrza. Koszt inwestycji przekracza dziewięć milionów złotych.

– To są duże pieniądze z budżetu województwa lubuskiego, ale zarząd województwa był przekonany, że trzeba dalej w ośrodek inwestować, skoro zostało zainwestowanych już 80 milionów złotych z różnych programów unijnych i ministerialnych w ciągu ostatnich 14 lat. Stołówka jest taką kropką nad i. Wymaga gruntownego remontu. Była budowana w latach 70. Wtedy mieliśmy 80 miejsc noclegowych, dzisiaj 240. Wtedy posiłki przygotowywało się inaczej, teraz w bardzo nowoczesnych urządzeniach. Dla sportowców muszą one być szczególnie zbilansowane. Sportowiec musi mieć dobre paliwo, żeby zdobywać medale.

WOSiR w Zielonej Górze Drzonkowie. Będzie nowoczesna kuchnia

Stołówka po remoncie ma być uruchomiona w czerwcu przyszłego roku.

– Kompletujemy w tej chwili personel, dobrych, wybitnych kucharzy, którzy będą chcieli tutaj pracować. W ciągu całego trudnego treningowego dnia, usiąść w dobrym otoczeniu i zjeść profesjonalnie przygotowany posiłek, to jest na dobrą sprawę to, czego nam w Drzonkowie jeszcze brakowało i to się zaraz ziści – zapowiada dyrektor Sułkowski.

Inwestycja będzie wyzwaniem dla wykonawcy, który podpisał umowę z ośrodkiem.

– Będzie to jedna z najnowocześniejszych kuchni w Polsce, ze względu na zastosowane urządzenia gastronomiczne z najwyższej półki, bardzo nowoczesne. Będzie to zdrowa kuchnia i na pewno przyjemna dla osób pracujących w niej – podkreśla Janusz Popiel z Commercial Networks Service – firmy, która podjęła się inwestycji. – Ta, inwestycja to duże wyzwanie, bo to obiekt, w którym będzie wydawane pożywienie dla ludzi, a to się wiąże z trudnymi wymaganiami, co do rodzaju stosowanych materiałów i łączy się z odbiorami sanepidu. Wszystko musi być bardzo dobrze zrobione.

Jedno z nowoczesnych urządzeń to specjalny kompostownik.

– W ośrodku stawiamy na ekologię i zieloną energię. Nasza nowa kuchnia będzie bezodpadowa. Wszystkie odpady organiczne, które pojawiają się w czasie produkcji i te niezjedzone resztki trafią do specjalnego urządzenia, które to wszystko będzie suszyć, mielić i w efekcie produkować bardzo dobrej jakości nawóz organiczny, który będzie zasilał nasze rośliny, a mamy ich dużo tu w Drzonkowie – wyjaśnia B. Sułkowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska