Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To dzięki nim Gubin przestaje mieć tajemnice

Leszek Kalinowski
Aleksandra Poraszka i Stefan Pilaczyński przygotowują prezenty dla kożuchowian, którzy przyjęli seniorów z Gubina i Guben oraz pokazali im swoje miasto
Aleksandra Poraszka i Stefan Pilaczyński przygotowują prezenty dla kożuchowian, którzy przyjęli seniorów z Gubina i Guben oraz pokazali im swoje miasto fot. Paweł Janczaruk
Izba muzealna razem z niemiecką placówką przygotowuje się do imprezy pod hasłem Noc Muzeów. Zanim to nastąpi, czeka ją mała przeprowadzka.

Równie jak na dworze gorąco jest w pomieszczeniach, zajmowanych przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Gubińskiej. Pracy dużo, więc nikt tu nie myśli o urlopie. Trzeba przygotować trzy publikacje, by we wrześniu trafiły do rąk czytelników.

Na pewno wielu mieszkańców i turystów ucieszy fakt, że jedna z tych pozycji dotyczyć będzie baszty ostrowskiej. Dzięki starym pocztówkom i zdjęciom przekonamy się, jak zmieniał się jej wygląd i otoczenie. Opowieściami na jej temat podzieli się Andreas Peter.

- Ale już wcześniej będziemy mogli go posłuchać, bo planujemy w czasie wakacji imprezę pt. Baszta bez tajemnic. Wtedy to zaprosimy Andreasa Petera. Każdy będzie mógł mu zadawać pytania - mówi prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Gubińskiej Stefan Pilaczyński.

Książki o Sękowicach nie mogą się doczekać nie tylko mieszkańcy tej miejscowości. Publikacja "Sękowice - Schenkensdorf przed wojną i po wojnie" ujrzała już światło dzienne. Liczba egzemplarzy okazała się zbyt mała, bo zainteresowanie książką było ogromne. Teraz przygotowywana jest do druku poszerzona wersja tego kompendium wiedzy autorstwa Wiesława Łabędzkiego.

Ostatnie poprawki wnoszone są też do wydawnictwa ,,Gubin w pytaniach i odpowiedziach". Tę edukacyjną pozycję przygotowali: Jerzy Czabator, W. Łabędzki i S. Pilaczyński. Będzie ona służyć nie tylko młodemu pokoleniu, które w przystępny sposób pozna historię swojego miasta. Przyda się nauczycielom do realizowania tzw. ścieżki regionalnej oraz organizowania konkursów o Gubinie.

- Na początku września ogłosimy też konkurs wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na wykonanie makiety baszty - dodaje S. Pilaczyński.

Dużo czasu zajmują członkom stowarzyszenia też inne sprawy. Pod koniec wakacji razem z Muzeum Miasta i Przemysłu w Guben organizują oni Noc Muzeów. Będzie można wówczas obejrzeć wiele ciekawych eksponatów. Do tego czasu wystawy w izbie muzealnej zostaną inaczej zaprezentowane. Wydawnictwo przeniesie się z przybudówki z tyłu budynku, na górę, do jednej z dotychczasowych salek wystawienniczych.

- To nie ze względu na to, że tu, na parterze, skradziono nam sprzęt komputerowy, lecz dlatego, że jest tu duża wilgoć i urządzenia się nam psują - wyjaśnia S. Pilaczyński.
W tym natłoku zajęć członkowie stowarzyszenia znaleźli czas na wspólną z sąsiadami zza Nysy wycieczkę. Tym razem odbyła się ona do Kożuchowa. Tam przekazali w prezencie m.in. świadectwo ukończenia kożuchowskiej szkoły przez Ruth Schumfelder z 1930 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska