Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To tutaj zabójca zniszczył figury Archimedesa (zdjęcia)

Redakcja
Syrakuzy słyną z pięknych fontann
Syrakuzy słyną z pięknych fontann
Syrakuzy znajdują się na liście obowiązkowych punktów programu każdej "objazdówki" po Sycylii. Dajmy sobie jednak spokój z przewodnikiem i po prostu pospacerujmy próbując odnaleźć szczyptę klimatu starożytnego miasta.

To tutaj zabójca zniszczył figury Archimedesa

Jak na Italię przystało historią tej miejscowości można by było obdarzyć średniej wielkości państwo. Bo i Syrakuzy były państwem. Pierwsza osada została założona przez Greków z Koryntu w 733 r. p.n.e. W tym okresie - zwłaszcza w V i IV w. p.n.e. - Syrakuzy należały do najpotężniejszych państw-miast w basenie Morza Śródziemnego. W 212 r. p.n.e., podczas wojny punickiej miasto złupili Rzymianie. To wówczas zginął słynny mieszkaniec miasta Archimedes. Pewna legenda głosi, że żołnierz, który go zabił wpierw kazał mu się poddać. Ten jednak zajęty problemem geometrycznym i rysowaniem figur na piasku skarcił go, mówiąc: "Nie niszcz moich figur". Wściekły Rzymianin zabił Archimedesa mieczem.

Z pewnością nie zawiodą nas zabytki Syrakuz. Mamy zatem ruiny trzech greckich świątyń z VI-V w. p.n.e. Świątynia Ateny została wkomponowana w kompleks średniowiecznej katedry. Znajdziemy grecki teatr z V w. p.n.e., twierdzę Euralios (V-IV w. p.n.e.) amfiteatr rzymski z II w. oraz ogromny Ołtarz Hierona II z III w. p.n.e., na którym niegdyś składano ofiary. Natomiast w Rajskim Kamieniołomie znajduje się słynne Ucho Dionizosa - ogromna sztuczna grota w kształcie ucha, dająca niezwykłe efekty akustyczne. Tyle starożytność. Przy nich kościoły m.in. św. Mikołaja (XI w.), św. Łucji (XII-XIV w.), św. Piotra (XV w.), św. Tomasza (XII w.), zamek Maniace z XIII w., oraz pałace sycylijskiej arystokracji z XIII-XVIII w to architektura niemal współczesna.

Jednak my zachęcamy po prostu do spaceru po Ortygii, wyspie nazywanej Przepiórką. To na niej znajduje się historyczna część miasta, która niegdyś była fortecą. Według starej, homeryckiej legendy, to właśnie w tym miejscu bogini Leto urodziła bliźniaki: Artemisa i Apolla. Tutaj wreszcie odkryjemy mieszankę stylów typową dla całej Sycylii. Idealnym przykładem takiego koktajlu jest wspaniała barokowa katedra usytuowana w właśnie na Ortygii. Budowla powstała na fundamentach świątyni Ateny datowanej na V w. p.n.e.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska