Torturowany, więziony, zamordowany za przekonania. Teraz beatyfikowany

IAR

Beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki to wielki dar dla wielkiego narodu - powiedział podczas mszy na placu Piłsudskiego w Warszawie papieski legat arcybiskup Angelo Amato. Homilię prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odczytał po polsku sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, biskup Stanisław Budzik.

Arcybiskup Amato podkreślił w homilii, że ksiądz Popiełuszko cierpiał za to, że był wiernym katolickim kapłanem, który bronił swojej godności jako sługi Chrystusa i Kościoła oraz wolności tych, którzy, podobnie jak on, byli ciemiężeni i upokorzeni. Nowy błogosławiony domagał się wolności sumienia, obywatela i kapłana. I za to był śledzony, prześladowany, aresztowany, torturowany, a ostatecznie - brutalnie związany i wrzucony do wody.

Papieski legat wspominał, że oprawcy błogosławionego z pogardą odnosili się do niego także po śmierci. Porzucili go, jak niektórzy porzucają martwe zwierzę - mówił arcybiskup Amato. Wobec tych tortur ksiądz Jerzy okazał się odważnym męczennikiem Chrystusa, a jego ofiara nie okazała się porażką. Jego oprawcy nie mogli bowiem uśmiercić prawdy.
Arcybiskup Amato wspominał także inne prześladowania księdza Popiełuszki. Na drugim roku w Seminarium Duchownym został wcielony do wojska. Nie pozwalano mu uczestniczyć w mszach i przyjmować komunii.

Zdaniem papieskiego legata, słowa z ostatniej homilii księdza Jerzego są też jego przesłaniem, które nam zostawił. Wzywał wówczas, byśmy byli wolno od lęku, zastraszenia, żądzy odwetu i przemocy. W homilii arcybiskup wspominał też ostatnie wizyty w muzeum księdza Jerzego, którym zawsze towarzyszyły łzy.

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 08.06.2010 o 13:04, tralalalalalalalalala napisał:

Przynajmniej napisał prawde. Gdyby nie wiara? W co? w jakiegoś wyimaginowanego Boga? Zrozumcie katole. Bozia was nie kocha. Przykładem jest powódź. Ogrom zniszczeń a co za tym idzie bieda setek ludzi. I nikt tym sie nie przejmuje. Ani kler ani "rząd". Ludzie są niewolnikami, pracują za talerz zupy, tułają sie po świecie. Gdzie ten Bóg, że na to pozwala. Ale nawiedzony katol pewnie powie że sie mało "młodlyly")))))

t
tralalalalalalalalala
W dniu 06.06.2010 o 13:20, topa napisał:

Ale zakompleksiony ktoś..Gdyby nie wiara bylibyśmy na dnie całkowitym tak jak Ty chcesz..A Europa jak chce Pan/i wiedzieć nie raz jest zdziwiona i zafascynowana nasza wiarą wiem coś na ten temat...Pozdrawiam i ... więcej wiary...


Przynajmniej napisał prawde. Gdyby nie wiara? W co? w jakiegoś wyimaginowanego Boga? Zrozumcie katole. Bozia was nie kocha. Przykładem jest powódź. Ogrom zniszczeń a co za tym idzie bieda setek ludzi. I nikt tym sie nie przejmuje. Ani kler ani "rząd". Ludzie są niewolnikami, pracują za talerz zupy, tułają sie po
~Marko~
W dniu 06.06.2010 o 19:44, historyk napisał:

Pozdrawiam esbeka!!! W końcu dobierzemy się wam do skóry.


No, no "historyku". Na mnie nie znajdziesz żadnej teczki, bo w tych twoich latach udawania pieska pokojowego w czasach gdy SB było spec służbą, mnie nie było jeszcze na świecie. To dzisiejsze czasy pozwoliły mi spojrzeć na realia kościelne bardzo trzeźwo. Takich świętoszków produkuje się dzisiaj dla ideii, aby ciemnotę twojego pokroju przytrzymać w ryzach, oczywiście jako dojne krowy, dla kasy. A historii musisz się jeszcze dużo uczyć, bo wstydem jest czcić błogosławionego nie znając jego biografii.
h
historyk
W dniu 06.06.2010 o 14:57, ~Marko~ napisał:

Popiełuszko nawet nie był kaiędzem. Był kościelnym politykiem. Co prawda nosił sutannę i mieszkał po plebaniach, lecz katabasy nie zrobili z niego nawet wikarego. Mało chciano się go pozbyć z Polski wysyłając go na nauki do Rzymu. Nie zgnął za wiarę, ale dzięki własnej głopocie. Dziś zrobiono z niego świętego. Pomyślcie komu taki święty jest potrzebny? Na Wawelu kapciowy położył już jednego nieudacznika mając w zamiarze zrobienie go świętym, Teraz drugiego nieudacznika położono w ŚOB. Tam powinien być napis "ciemnota was wyzwoli"


Pozdrawiam esbeka!!! W końcu dobierzemy się wam do skóry.
G
Georg
W dniu 06.06.2010 o 17:04, ~gość~ napisał:

A ty nie jesteś polaczkiem ???

Pewnie żydkiem , stąd ten jad.
~gość~
W dniu 06.06.2010 o 11:48, lila. napisał:

I kolejny raz polaczki dają powód dla europy do pośmiewiska, ten kraj jest naprawde chory, ciągle tylko modły, modły, rocznice, pamiatki, pomniki,albo polityka i wojenka polsko-polska i cofanie się do średniowiecza.Wystraczy wyjechać w Polsce na drogi i od razu widać co warta jest ich wiara, pełno pijaków, chamstwa itp. polaczki to lubią bo cóż mogą zproponować ?? tylko ich tzw. wiarę, obłudę, zawiść i niesamowite pazderstwo.


A ty nie jesteś polaczkiem ???
k
korwin

Zamknijcie dzioby GÓWNIARZE

~stefan01~
W dniu 06.06.2010 o 15:22, ~darek~ napisał:

Pierwszy dzien słonce swieci a Tobie już mózg wypaliło...Oj Bidaku...Bidaku... Kiedys zmadrzejesz...bedziesz błagał o ksiedza w godzine smierci...Masz to jak w banku... Wtedy dzwon po..polityków ...Na Twój poziom wiary i rozumowania....Leper wystarczy.


Wyzywasz innych ,a sam niewiesz kim jesteś i co cię czeka,dziś kler zbyt nachalnie wchodzi w życie każdego człowieka. Czemu najczęściej księża zostają świętymi . I tak jako naród katolicki jesteśmy najbardziej obłudnym na świecie, obnosimy się ze swoją wiarą,ale sąsiada utopilibyśmy bez zmrużenia oka.Cały tydzień grzeszymy a w niedziele na mszy oczyszczamy się i od nowa.
~darek~
W dniu 06.06.2010 o 14:57, ~Marko~ napisał:

Popiełuszko nawet nie był kaiędzem. Był kościelnym politykiem. Co prawda nosił sutannę i mieszkał po plebaniach, lecz katabasy nie zrobili z niego nawet wikarego. Mało chciano się go pozbyć z Polski wysyłając go na nauki do Rzymu. Nie zgnął za wiarę, ale dzięki własnej głopocie. Dziś zrobiono z niego świętego. Pomyślcie komu taki święty jest potrzebny? Na Wawelu kapciowy położył już jednego nieudacznika mając w zamiarze zrobienie go świętym, Teraz drugiego nieudacznika położono w ŚOB. Tam powinien być napis "ciemnota was wyzwoli"



Pierwszy dzien słonce swieci a Tobie już mózg wypaliło...Oj Bidaku...Bidaku... Kiedys zmadrzejesz...bedziesz błagał o ksiedza w godzine smierci...Masz to jak w banku... Wtedy dzwon po..polityków ...Na Twój poziom wiary i rozumowania....Leper wystarczy.
~Marko~

Popiełuszko nawet nie był kaiędzem. Był kościelnym politykiem. Co prawda nosił sutannę i mieszkał po plebaniach, lecz katabasy nie zrobili z niego nawet wikarego. Mało chciano się go pozbyć z Polski wysyłając go na nauki do Rzymu. Nie zgnął za wiarę, ale dzięki własnej głopocie. Dziś zrobiono z niego świętego. Pomyślcie komu taki święty jest potrzebny? Na Wawelu kapciowy położył już jednego nieudacznika mając w zamiarze zrobienie go świętym, Teraz drugiego nieudacznika położono w ŚOB. Tam powinien być napis "ciemnota was wyzwoli"

S
Sen
W dniu 06.06.2010 o 13:20, topa napisał:

Ale zakompleksiony ktoś..Gdyby nie wiara bylibyśmy na dnie całkowitym tak jak Ty chcesz..A Europa jak chce Pan/i wiedzieć nie raz jest zdziwiona i zafascynowana nasza wiarą wiem coś na ten temat...Pozdrawiam i ... więcej wiary...

No właśnie ot chodzi ,na tym dnie jesteśmy!.
d
dragon
W dniu 06.06.2010 o 11:48, lila. napisał:

I kolejny raz polaczki dają powód dla europy do pośmiewiska, ten kraj jest naprawde chory, ciągle tylko modły, modły, rocznice, pamiatki, pomniki,albo polityka i wojenka polsko-polska i cofanie się do średniowiecza.Wystraczy wyjechać w Polsce na drogi i od razu widać co warta jest ich wiara, pełno pijaków, chamstwa itp. polaczki to lubią bo cóż mogą zproponować ?? tylko ich tzw. wiarę, obłudę, zawiść i niesamowite pazderstwo.

Trafne określenie szanowna ,osobo .W przypadku Europy taki sposób myślenia co my Polacy reprezentujemy
skutkował by kolejną wojenną zawieruchą to jest niestety fakt.A z obłudą ,zawiścią i zaślepieniem jesteśmy liderami.Modli
się pod figurą, a diabła ma za skórą ,oto typowy polski katolik. A ks. Popiełuszko gdyby wstał i zobaczył tą dzisiejszą Polskę
z rozpaczy wolał by grób.
G
Gość
W dniu 06.06.2010 o 14:06, Gość napisał:

tak samo mordowlai w imię Boga innych ludzi. Zrobiono to samo jemu co oni robili innum ludziom. Kościół wiele lat wpajał i wpaja nienawiść do innych ludzi i nie ma co się dziwić, że potkneli się o włąsną nienawiść



Poprawka
tak samo mordowali w imię Boga innych ludzi. Zrobiono to samo jemu co oni robili innym ludziom. Kościół wiele lat wpajał i wpaja nienawiść do innych ludzi i nie ma co się dziwić, że potkneli się o własną nienawiść .
Tak będzie dotąd dokąd będą istniały religie .....
G
Gość

tak samo mordowlai w imię Boga innych ludzi. Zrobiono to samo jemu co oni robili innum ludziom. Kościół wiele lat wpajał i wpaja nienawiść do innych ludzi i nie ma co się dziwić, że potkneli się o włąsną nienawiść

t
topa
W dniu 06.06.2010 o 11:48, lila. napisał:

I kolejny raz polaczki dają powód dla europy do pośmiewiska, ten kraj jest naprawde chory, ciągle tylko modły, modły, rocznice, pamiatki, pomniki,albo polityka i wojenka polsko-polska i cofanie się do średniowiecza.Wystraczy wyjechać w Polsce na drogi i od razu widać co warta jest ich wiara, pełno pijaków, chamstwa itp. polaczki to lubią bo cóż mogą zproponować ?? tylko ich tzw. wiarę, obłudę, zawiść i niesamowite pazderstwo.


Ale zakompleksiony ktoś..
Gdyby nie wiara bylibyśmy na dnie całkowitym tak jak Ty chcesz..
A Europa jak chce Pan/i wiedzieć nie raz jest zdziwiona i zafascynowana nasza wiarą wiem coś na ten temat...
Pozdrawiam i ... więcej wiary...
Dodaj ogłoszenie