Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Towarzystwo Ziemi Polkowickiej działa prężnie

Konrad Kaptur
Spotkanie miłośników historii zrzeszonych w Towarzystwie Ziemi Polkowickiej.
Spotkanie miłośników historii zrzeszonych w Towarzystwie Ziemi Polkowickiej. Archiwum TZP
Podczas ostatniego spotkania miłośników historii regionalnej zrzeszonych w Towarzystwie Ziemi Polkowickiej omówiono dotychczasowe dokonania, a także ustalono plan działań na rok 2011.

Spotkanie odbyło się w czytelni Gimnazjum nr 1. Rozpoczęło się od przedstawienia osiągnięć, które udało się odnotować od kwietnia ubiegłego roku, kiedy TZP oficjalnie rozpoczęło swoją działalność. - Pod egidą TZP, dzięki wsparciu finansowemu burmistrz Polkowic, wydaliśmy broszury poświęcone Trzebczowi, Guzicom, Żukowowi, czyli miejscowościom wchodzącym w skład gminy Polkowice. Zrealizowaliśmy także kilka projektów z zakresu historii regionalnej, we współpracy z polkowickimi szkołami. Odbywało się wiele spotkań z Sybirakami zamieszkującymi w naszej gminie. Ponadto odbywały się spotkania kół historycznych działających przy polkowickich szkołach - mówią nam Małgorzata Balicka i Grzegorz Kardyś z zarządu TZP.
W trakcie spotkania omawiano także plany na przyszłość.

- Jesteśmy już blisko końca prac nad zestawieniem włodarzy miasta i gminy oraz kompletowaniem ich fotografii. Ponadto cały czas gromadzimy materiały archiwalne i wspomnieniowe do monografii o powojennej historii Polkowic. Pracujemy także nad odtworzeniem mapy Polkowic z początków lat sześćdziesiątych oraz kompletowaniem bibliografii pozycji książkowych poświęconych naszej gminie - dodaje Grzegorz Kardyś.

Jednym z tematów poruszonych podczas spotkania była przyszła siedziba TZP oraz Muzeum Regionalnego, do którego zbierane są materiały. Obecnie, dzięki uprzejmości Beaty Zalewskiej, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, mieszcząca się w bibliotece sala audiowizualna jest tymczasową siedzibą TZP. Tam, co dwa tygodnie, w poniedziałek od 16.30 do 18.00 członkowie zarządu pełnią dyżury. Zamierzeniem osób zrzeszonych w TZP jest doprowadzenie do tego, by w naszym mieście powstało Muzeum Regionalne, które będzie jednocześnie stałą siedzibą TZP.

W trakcie marcowego spotkania przedstawiono prezentację multimedialną poświęconą urodzonemu w Polkowicach bratu Cyprianowi, który jest bohaterem tatrzańskich legend, na podstawie których powstał czesko-słowacko-polski film, który niestety nie był jeszcze pokazywany w Polsce. Z kolei Łukasz Wojnar zaprezentował fotoreportaż ze stanu prac renowacyjnych na jedynym zachowanym na terenie naszej gminy cmentarzu poniemieckim, który znajduje się w Moskorzynie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska