Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa strajk okupacyjny w akademiku Jowita w Poznaniu. Studentom odcięto dostęp do prysznica i wprowadzono ochronę

Ewa Prędki
Konflikt dotyczący akademika Jowita w Poznaniu się nasila.
Konflikt dotyczący akademika Jowita w Poznaniu się nasila. Chrystian Ufa
Trwa szósty dzień strajku w Domu Studenckim Jowita w Poznaniu. W środę, 13 grudnia protestujący poinformowali, że władze UAM wprowadziły prywatną ochronę na terenie akademika. Studentom odcięto dostęp do pryszniców oraz recepcji i holu głównego. Rektorka wyjaśnia, dlaczego podjęte zostały takie kroki.

Trwa strajk okupacyjny w akademiku w Poznaniu. Studentom odcięto dostęp do prysznica

Konflikt dotyczący akademika Jowita w Poznaniu się nasila. Władze uniwersyteckie wprowadziły prywatną ochronę na teren domu studenckiego, nazywając studentki i studentów zagrożeniem. Odebrano im dostęp do podstawowego zaplecza sanitarnego, czyli prysznica, a główne drzwi Jowity zostały zamknięte. Do budynku wejść można drzwiami bocznymi, jednak okupujących odcięto od recepcji i holu głównego.

W środę rano akademik odwiedziły władze UAM, w tym rektorka Bogumiła Kaniewska i rzeczniczka prasowa uniwersytetu Małgorzata Rybczyńska wraz z ochroną. Poinformowali oni osoby protestujące o decyzjach, jakie zapadły poprzedniego wieczoru.

- Od trzech dni na terenie Domu Studenckiego Jowita dochodzi do incydentów, które budzą nasz poważny niepokój. Zniszczenie zamka w drzwiach, zajęcie dodatkowej sali powodują poczucie zagrożenia wśród pracowników Jowity. W związku z tym zdecydowaliśmy o odłączeniu miejsca, gdzie przebywają strajkujący od głównego budynku, również ze względów bezpieczeństwa. Są tam zamontowane kamery, które zostały zaklejone. Z niezadowoleniem spotkało się także odcięcie pryszniców w okupowanej części. Studenci mają jednak dostęp do toalety, umywalek. Mogą swobodnie wychodzić i wchodzić z budynku

- przekazała dziennikarzom rektorka Bogumiła Kaniewska.

"Bez środków zewnętrznych nie ma możliwości wyremontowania Jowity"

Rektorka UAM twierdzi, że dołożyła wszelkich starań, by zadbać o komfort studentów.

- Mam wrażenie, że wyczerpałam wszelkie możliwości. Dwukrotnie prosiłam ministerstwo o sfinansowanie remontu Jowity, wstrzymaliśmy jej zamknięcie do czasu otwarcia nowego akademika na Morasku. Uprzedziłam studentów w kwietniu, że akademik zostanie zamknięty od przyszłego roku akademickiego. Teraz jest gorący czas. Nowe ministerstwo się dopiero kształtuje, nie mam odpowiedzi, czy będzie taka możliwość, żeby pan minister przyjechał. Zabiegam o to. Bez środków zewnętrznych nie ma możliwości wyremontowania Jowity, o czym pisałam osobom strajkującym. Nie dostałam odpowiedzi.

Rektorka podkreśla, że rozmowa ze studentami była krótka i odbyła się na korytarzu.

- Osoby okupujące nie chcą ze mną rozmawiać, nie uznają moich argumentów. Zarzucają mi mijanie się z prawdą

- poinformowała Kaniewska.

Protestujący studenci są nieugięci. Twierdzą, że nie opuszczą Jowity dopóki nie otrzymają jasnej, pisemnej gwarancji przywrócenia akademika do jego pierwotnej funkcji: taniego, publicznego domu studenckiego.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Fotografia pochodzi prawdopodobnie z lat 60. XX wieku.

Tak przez lata wyglądał Dom Studencki Jowita. Stał się ikoną...

Miejskie Historie - Trzcianka:

od 16 lat

Obserwuj nas także na Google News

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Trwa strajk okupacyjny w akademiku Jowita w Poznaniu. Studentom odcięto dostęp do prysznica i wprowadzono ochronę - Głos Wielkopolski

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska