Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całkowicie zablokowane! Rolnicy znów będą tu protestować

(sndr)
Rolnicy znów będą blokować Świecko i A2
Rolnicy znów będą blokować Świecko i A2 Jarosław Miłkowski
Od kilku tygodni przez Polskę przechodzi fala protestów rolników. Protesty odbywały się też w Lubuskiem, jednak w ostatnim czasie protestujących rolników na ulicach naszych miast nie widzieliśmy. Teraz ma się to zmienić. Rolnicy poinformowali właśnie, że będą blokować Świecko i autostradę A2. Jak długo? - Do skutku - odpowiadają.

Przed osobami pracującymi za granicą oraz mieszkańcami przygranicznych miejscowości trudny czas. Lubuscy rolnicy poinformowali, że wznawiają blokowanie Świecka oraz autostrady A2.

- Od 10.03.2024 r. przejście graniczne na autostradzie A2 w Świecku zostanie całkowicie zablokowane na stałe do skutku - poinformował Roman Waszczyk rzecznik protestujących rolników.

W tej formule przeprowadzony protest, czyli "do skutku i na stałe" wywoła duże utrudnienia w ruchu i korki. Dlatego też jeszcze dziś (we wtorek 5 marca) w Urzędzie Miejskim w Słubicach zbiera się sztab kryzysowy.

Lubuscy rolnicy postanowili powrócić na A2

Przypomnijmy: z końcem lutego rolnicy zapowiadali, że przez kilka dni będą blokować Świecko i A2. Ostatecznie po rozmowie z władzami Słubic, mieszkańcami i przedsiębiorcami, protestujący zmieli zdanie: podjęli decyzję, że protest w tym miejscu trwać będzie dobę, a nie 25 dni. Zaznaczyli, że robią to z uwagi na dobro biznesu i ludzi, a jednodniową blokadę należy potraktować jako "strajk ostrzegawczy".

- Jesteśmy w pełnej gotowości do przywrócenia protestu, który może być na dużo większą skalę. Wszystko zależy od tego, co wypracujemy w najbliższym czasie – mówił pod koniec lutego w Słubicach Dariusz Wróbel.

W związku z tym, że sytuacja rolników nie poprawiła się od tamtego czasu, a niezadowolenie w tej grupie zawodowej rośnie, podjęto decyzję o długotrwałym blokowaniu tak ważnego dla Lubuszan (i nie tylko Lubuszan) przejścia granicznego.

Mapa: rolnicy zapowiadają blokadę węzła przy autostradzie A2 obok Świecka

Blokada Świecka i A2 w Lubuskiem. Jak jechać?

Blokada A2 i przejścia granicznego doprowadzi do ogromnych utrudnień zarówno w gminie Słubice, jak i na samej autostradzie. Podczas ostatniej blokady organizowanej przez rolników w tym miejscu, Autostrada Wielkopolska podjęła w porozumieniu z policją oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad decyzję o możliwości wprowadzenia zmian w organizacji ruchu w przypadku wystąpienia utrudnień:

  • ruch pojazdów ciężarowych zostanie przekierowany na węźle autostradowym Jordanowo (68 km autostrady, powiat świebodziński) na drogę ekspresową S3
  • ruch pojazdów osobowych będzie mógł się odbywać do węzła Świecko (2 km autostrady, powiat słubicki), gdzie zostanie skierowany na drogę krajową nr 29
  • dodatkowo, na węźle Rzepin (20 km autostrady, powiat słubicki) zostanie zamknięty wjazd na autostradę w kierunku zachodnim.

We wszystkich tych lokalizacjach tworzyły się korki. Nad usprawnieniem ruchu i zapewnieniem bezpieczeństwa kierującym i podróżnym czuwały służby.

Jak ruch w tych miejscach organizowany będzie od 10 marca? Będziemy na bieżąco o tym informować.

Dlaczego rolnicy protestują?

Rolnicy sprzeciwiają się sytuacji rolnictwa w Unii Europejskiej. Ich zdaniem Zielony Ład, czyli dostosowywanie działalności, aby była prowadzona jeszcze bardziej ekologicznie, sprawia, że rolnictwo staje się ono nieopłacalne. Rolnicy protestują też przeciwko niekontrolowanemu importowi zboża z Ukrainy.

- Chodzi nam o politykę unijną na polskie i europejskie rolnictwo. Zielony Ład nas hamuje, obostrza nas, a Ukraina w tym momencie rozwija żagle, zalewając nasz rynek. Chcemy otworzyć oczy rządzącym w naszym kraju, ale też i w Europie. Niech ludzie zobaczą, że nie dzieje się dobrze w rolnictwie - mówił nam podczas protestów w Gorzowie jeden z lubuskich rolników.

Wideo: Zielonogórska policja o proteście rolników

od 12 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska