MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protesty rolników w Lubuskiem. 20 lutego zablokowane będą kluczowe drogi w regionie [RELACJA NA ŻYWO]

Wideo
od 12 lat
Kierowcy w Lubuskiem muszą uzbroić się w cierpliwość. Dużo cierpliwości. Rolnicy w regionie zapowiadają protesty, w tym na kluczowych trasach Lubuskiego. Protestują m. in. przeciw wprowadzeniu tzw. zielonego ładu oraz transportowi produktów rolnych z Ukrainy. Sprawdzamy na bieżąco gdzie i jakie występują utrudnienia.

Spis treści

Relacja na żywo

Godzina 18.27

Na drogę z Wiechlic do Żagania wyjechało dziś 75 ciągników rolniczych i ok. 30 samochodów osobowych. W rolniczym proteście wzięło udział ok. 180 osób. - To żółta kartka dla rządzących - powiedział współorganizator protestu Ireneusz Ganczar. - Są z nami nie tylko rolnicy, ale też pszczelarze, hodowcy i myśliwi. A 27 lutego jedziemy na Warszawę!

Godzina 18.06

Protest rolników na S3 w okolicach Zielonej Góry/Sulechowa został przedłużony do środy, 21 lutego do godziny 18.00:

od 12 lat

Godzina 17.15

Po godzinie 17 zakończyły się utrudnienia na S3 na odcinku Węzeł Myślibórz - Węzeł Gorzów Wlkp. Północ. Droga przez kilka godzin zablokowana była w obydwu kierunkach.

Godzina 16.52

Koniec utrudnienia na dk 12. Po kilku godziny rolnicy zakończyli protest na trasie Szprotawa-Żagań.

Godzina 15.15

Rolnicy poinformowali, że protest na drodze S3 zostanie przedłużony do jutra do godziny 18. Oznacza to, że odcinek S3 między Zieloną Górą a Świebodzinem pozostanie zamknięty. Policja wyznaczyła objazdy, które wytyczono starą "trójką" i drogami wojewódzkimi 313, 282 i 278.

Godzina 14.34

Przypomnijmy, że od godziny 10.00 trwa protest rolników na trasie S3 pod Sulechowem. Policjanci kierują pojazdy na zaplanowane wcześniej objazdy. Ruch odbywa się płynnie. Na poniższym filmie możecie zobaczyć, jak demonstracja wygląda z lotu ptaka:

od 12 lat

Godzina 14.25

Rolnicy zablokowali centrum Międzyrzecza. Kawalkada ciągników przemieszcza się głównymi ulicami miasta. Wcześniej rolnicy protestowali na węzłach Międzyrzecz Północ i Międzyrzecz Południe. Poniżej nagranie wideo z protestu w Międzyrzeczu:

od 12 lat

Godzina 14.20

GDDKiA poinformowała, że zakończyły się utrudnienia na dwóch węzłach S3 w Międzyrzeczu. Węzły Międzyrzecz Północ i Międzyrzecz Południe ponownie są przejezdne.

Godzina 13.45

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała informację o zamknięciu kolejnego odcinka trasy S3. W związku z protestami rolników zamknięty został odcinek od węzła w Myśliborzu do węzła Gorzów Wlkp. Północ w obu kierunkach. Wyznaczono objazd starą drogą nr 3 i drogą wojewódzką nr 119.

Godzina 13.05

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że protestujący rolnicy zablokowali węzły na S3 w Międzyrzeczu. Zablokowane są węzły Międzyrzecz Północ i Międzyrzecz Południe. Nie można w wych miejscach wjechać, ani zjechać z lubuskiej "ekpresówki".

Godzina 11.45

Na węźle północnym S3 w Zielonej Górze nie ma korków. Samochody osobowe są kierowane na Trasę Północną i dalej na „starą trójkę” przez Zawadę i Cigacice. W Chynowie zwiększył się ruch pojazdów. Znów Trasą Północną przejeżdżają ciężarówki, kierowane poza protestem na obwodnicę południową. Nie ma możliwości wjazdu na trasę S3 w kierunku Sulechowa z Trasy Północnej ani z Osiedla Pomorskiego i trasy głównej drogi krajowej S3 od strony Nowej Soli. Przejeżdżają tylko karetki.

od 12 lat

Godzina 11.37

W Gorzowie Wlkp. rolnicy wyjechali już na drogi. Kilkadziesiąt maszyn już wjechało na ulice miasta. W związku z tym kierowcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. Wcześniej rolnicy zebrali się na stacji paliw przy ul. Kasprzaka. - Przyjechaliśmy, bo solidaryzujemy się z naszymi kolegami w całej Europie. To, co chce nam zafundować Unia Europejska, zabije polskie rolnictwo. Zabije nas Zielony Ład - mówią rolnicy. W Gorzowie, podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce, do protestu rolników dołączyli myśliwi

Rolnicy w Gorzowie zebrali się na stacji paliw przy ul. Kasprzaka i pojechali protestować na ulicach miasta.
Rolnicy w Gorzowie zebrali się na stacji paliw przy ul. Kasprzaka i pojechali protestować na ulicach miasta. Jakub Pikulik

Godzina 10.53

Rozpoczęły się utrudnienia na drodze krajowej nr 12 na odcinku Szprotawa – Żagań. Rolnicze ciągniki spowalniają ruch. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 16.00 – informuje dyżurny Punktu Informacji Drogowej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Więcej o planowanych utrudnieniach na DK12 i w samym Żaganiu przeczytasz we wpisie z godz. 10.12.

Godzina 10.43

Na stacji BP przy ul. Kasprzaka w Gorzowie gromadzą się już rolnicy. Przyjechało ok. 20 ciągników i wciąż dojeżdżają kolejne. Na miejscu jest kilka policyjnych radiowozów. Protest ma rozpocząć o godz. 11. Będą w nim uczestniczyć także samochody osobowe. Wszystkie pojazdy są oflagowane.

Kierowcy mogą spodziewać się sporych utrudnień zarówno na ul. Kasprzaka, jak i w okolicy drogi S3. Rolnicy przejadą też przez centrum miasta. Protest zakończą w strefie przemysłowej.

Godzina 10.12

Rolnicy przejadą z Wiechlic do Żagania. Protestujący zgromadzili się przed godz. 10.00 na lotnisku w Wiechlicach. Rolnicze pojazdy przejadą obwodnicą Szprotawy, potem DK 12 przez Bobrzany, Chrobrów, Bożnów, w stronę Żagania. Ok. godz. 13.00 dotrą na Stalag przy ul. Lotników Alianckich w Żaganiu, gdzie z protestującymi rolnikami spotka się starosta żagański Henryk Janowicz.

W godzinach szczytu może być zablokowany Żagań. Na spotkanie traktory dojadą obwodnicą, ul. Żarską i Kochanowskiego. Następnie będą jechały przez centrum miasta, w stronę Szprotawy.

- Nie mamy informacji o blokowaniu dróg przez rolników - tłumaczy sierżant sztabowy Arkadiusz Szlachetko, oficer prasowy żagańskiej policji. - Natomiast trzeba się liczyć z tym, że będą się poruszały powolne pojazdy rolnicze i mogą być z tego powodu problemy z przejazdem.

Warto się zastanowić, czy we wtorek od godz. 13.00 do ok. 16.00 nie zrezygnować z przejazdu autem osobowym przez Żagań, ponieważ mogą być problemy z poruszeniem się po drogach.

Godzina 9.37

Zielonogórska policja zamyka drogę ekspresową S3 na odcinku węzeł Zielona Góra Północ – węzeł Świebodzin Południe. Utrudnienia mogą potrwać do godz. 20.00. Kierowcy będą kierowani na objazdy. O zmienionej organizacji ruchu piszemy na końcu materiału.

Godzina 9.30

Droga ekspresowa S3 zostanie zamknięta na odcinku węzeł Zielona Góra Północ – węzeł Świebodzin Południe od godziny 9.30 do około 20.00. Już przed godziną 9 było wiadomo, że będzie niż 100 planowanych traktorów.
W Sulechowie parking przy węźle S3 jest wypełniony traktorami oznakowanymi flagami.

Przy węźle S3 w Sulechowie już przed godziną 9 zgromadzili się protestujący.
Przy węźle S3 w Sulechowie już przed godziną 9 zgromadzili się protestujący. Organizatorzy protestu

– Będzie więcej pojazdów, niż planowaliśmy. Determinacja jest duża – zapowiada Rafał Nieżurbida, przewodniczący protestu rolników Ziemi Lubuskiej.

Protest wspierają nie tylko kolejni rolnicy.

– Dołączają ludzie, którzy z nami współpracują, jak np. restauratorzy. Żywo interesują się protestem. Jesteśmy ich dostawcami. Oczywiście, nie wszyscy, bo rolnicy mają różne profile działalności.

Rafał Nieżurbida podkreśla, że zainteresowanie akcją jest bardzo duże i równie duże jest poparcie. Ronicy spodziewają się jednak, że nie będzie tak cały czas. Jest możliwe, że zmieni się forma protestu.

– Odbiór jest dobry, chcemy to utrzymać. Zdajemy sobie sprawę, że na dłuższą metę blokady dróg mogą przynieść odwrotny skutek. Ale jeśli nie znajdziemy innej formy, ta będzie kontynuowana, a nie bardzo byśmy chcieli. Najbardziej zależy nam na ty, aby premier z ministrem Siekierskim wzięli na poważnie tę sprawę i ją rozwiązali – przyznaje przewodniczący protestu.

Godzina 7.30

Za pół godziny rozpocznie się protest rolników na drodze krajowej nr 12 we Wschowie. Utrudnienia potrwają do godziny 16.00. UWAGA! Ten protest będzie się odbywał cyklicznie aż do końca lutego.

W tych miejscach będą protesty

We wtorek 20 lutego na terenie województwa lubuskiego protesty zostały zapowiedziane w siedmiu miejscach:

 • Gorzów (od 10.00 do 15.00): ul. Kasprzaka - Trasa Nadwarciańska - Podmiejska - Łukasińskiego - Zawackiej - Walczaka - Górczyńska - Piłsudskiego - Roosevelta - Słowiańska - Myśliborska - Szczecińska.
 • Powiat żagański (od 10.00 do 16.00): przejazd na trasie DK12 pomiędzy miejscowościami Wiechlice i Żagań
 • Strzelce Krajeńskie (od 10.00 do 15.00): bez blokowania drogi
 • Dobiegniew (od 10.00 do 15.00): bez blokowania drogi
 • Sulechów (od 10.00 do 20.00): blokowanie węzła Sulechów i wjazdów na S3
 • Wschowa (od 8.00 do 16.00): przejazd DK12, blokada S3 w okolicach Leszna
 • Międzyrzecz (od 11.00 do 16.00): blokada wjazdów na S3

Protest rolników na S3. Policja organizuje objazdy

ORGANIZACJA RUCHU od godziny 9.30 w dniu 20 lutego 2024 roku:

kierunek Świebodzin – Sulechów:
Droga Krajowa S3 - Węzeł Świebodzin Południe - policjanci będą przekierowywać ruch pojazdów na drogę powiatową tzw. „starą trójkę” przez Rosin - Kalsk do Sulechowa;

Sulechów - skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Północnej:

 • samochody osobowe będą kierowane przez policjantów na objazd ulicami Warszawską i Zielonogórską w kierunku na „starą trójkę” do Cigacic i Zielonej Góry;
 • samochody ciężarowe – policjanci skierują je przez ulicę Północną, a następnie ulicę Leśną, ulicę Odrzańską do drogi wojewódzkiej DW278 w kierunku Bojadeł i nowego mostu w Milsku lub przez Krężoły do drogi krajowej DK32 w kierunku na Wolsztyn;

kierunek Nowa Sól – Zielona Góra:
Droga Krajowa S3 – Węzeł Zielona Góra Południe:

 • samochody ciężarowe - policjanci będą kierować ruch pojazdów na drogę wojewódzką DW 282/279 Nowy Kisielin – Droszków – most w Milsku;
 • samochody ciężarowe jadące do Strefy Aktywności Gospodarczej (tzw. „Spalony Las”) oraz do firm znajdujących się przy Trasie Północnej, po weryfikacji będą przepuszczane przez policjantów;

Zielona Góra – węzeł Północny:

 • samochody osobowe na węźle Północnym będą kierowane na ul. Trasę Północną (DW298) i dalej na „starą trójkę” przez Zawadę i Cigacice;
 • policjanci zamkną zjazd na trasę S3 w kierunku Sulechowa z Trasy Północnej oraz z Osiedla Pomorskiego i trasy głównej drogi krajowej S3 od strony Nowej Soli;

Zielona Góra – Zawada:

 • samochody ciężarowe będą kierowane na drogę wojewódzką DW279 przez Jany i Przytok w kierunku mostu w Milsku.
 • Cigacice – most:
 • sygnalizacja świetlna zostanie wyłączona – policjanci będą kierować ruchem pojazdów;

Mapa rolniczych protestów w Polsce - 20 lutego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska