Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzymaj w ryzach portfel! W styczniu inflacja wzrosła już do 1,8 proc. - głównie przez żywność

Zbigniew Biskupski AIP
Grzegorz Dembiński
W styczniu 2017 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych, według wstępnych danych, były wyższe o 0,4 proc. niż w grudniu ub. roku oraz o 1,8 proc. w porównaniu ze styczniem 2016 roku, poinformował dziś w poniedziałek 13 stycznia Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Najmocniej podrożała żywność – aż o 1,8 proc. w stosunku do grudnia ub.r. oraz opłaty związane z mieszkaniem (o 0,7 proc.). Potaniała natomiast odzież i obuwie (o 4,3 proc. w stosunku do cen grudniowych).

Żywność drożeje w oczach

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w stosunku do poprzedniego miesiąca o 1,8 proc. Więcej niż w grudniu ub. roku konsumenci płacili za owoce, warzywa oraz mąkę pszenną. Wzrosły ceny olejów i tłuszczy, makaronów i produktów makaronowych, ryżu, a także artykułów z grupy „mleko, sery, jaja”. Wyższe były również ceny ryb i owoców morza, mięsa, pieczywa oraz cukru. W styczniu br. odnotowano wzrost cen napojów bezalkoholowych, w tym najbardziej podrożały wody mineralne lub źródlane. Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,1 proc. więcej niż w grudniu ub. roku.

Tańsze buty oraz odzież

W styczniu br., w porównaniu do poprzedniego miesiąca, odnotowano spadek cen odzieży i obuwia (o 4,3 proc.).
Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w styczniu br. o 0,7 proc.

Coraz droższe użytkowanie mieszkania

Podrożało użytkowanie mieszkania lub domu i nośniki energii. Zanotowano wzrost opłat za wywóz śmieci, zaopatrywanie w wodę oraz usługi kanalizacyjne. Podniesiono opłaty za najem mieszkania. Wzrosły ceny nośników energii. Obowiązujące od stycznia br. nowe taryfy dla energii elektrycznej i usług dystrybucji wpłynęły na wzrost opłat za energię elektryczną. Podrożały także opał, gaz oraz energia cieplna. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za towary i usługi w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego.

Ceny usług także w górę

W styczniu br. odnotowano wzrost opłat związanych ze zdrowiem (o 0,4 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne, lekarskie, stomatologiczne, a także urządzenia i sprzęt terapeutyczny oraz wyroby farmaceutyczne. Ceny towarów i usług związanych z transportem były o 0,8 proc. niższe niż w grudniu ub. roku.

Czytaj też:
Każdy z nas spłaca lub wkrótce spłacał będzie pożyczkę albo kredyt. Już zaczyna być drożej i co dalej?

Obniżono ceny usług transportowych. Podrożały natomiast samochody osobowe oraz paliwa do prywatnych środków transportu. W styczniu br. obniżyły się opłaty związane z łącznością. Mniej niż w grudniu br. konsumenci płacili za usługi telekomunikacyjne. Odnotowano wzrost cen towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą.
Podrożały gazety i czasopisma oraz książki. Więcej niż w grudniu ub. roku płacono za usługi związane z kulturą oraz turystykę zorganizowaną. Potaniał natomiast sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny. Opłaty dotyczące edukacji w styczniu br. utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. W styczniu br. wzrosły ceny w zakresie restauracji i hoteli. Spośród innych towarów i usług, więcej niż w poprzednim miesiącu należało zapłacić za opiekę społeczną. Podniesiono ceny ubezpieczeń, artykułów do higieny osobistej i kosmetyków, a także usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

Czytaj też:
Handel w niedzielę będzie ograniczony. Ale raczej za przekroczenie przepisów nikt do więzienia nie trafi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Trzymaj w ryzach portfel! W styczniu inflacja wzrosła już do 1,8 proc. - głównie przez żywność - Strefa Biznesu

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska