Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzynaścioro najzdolniejszych otrzymało stypendia od prezydenta. Doceniono pracę artystów i tych, którzy działają na rzecz kultury

oprac. sndr / E. Sadowska, I. Czaińska, UM w Gorzowie Wlkp.
Trzynaścioro najzdolniejszych otrzymało stypendia od prezydenta. Doceniono pracę artystów i tych, którzy działają na rzecz kultury
Trzynaścioro najzdolniejszych otrzymało stypendia od prezydenta. Doceniono pracę artystów i tych, którzy działają na rzecz kultury Łukasz Kulczyński, UM w Gorzowie Wlkp.
– Mamy nadzieję, że to wsparcie pomoże w realizacji artystycznych planów i wesprze dalszy rozwój. Cieszymy się, że miasto ma w tym swój udział – mówił podczas uroczystego nadania stypendiów wiceprezydent Radosław Sujak.

Tegorocznymi stypendystami zostało 13 osób reprezentujących takie dziedziny, jak: sztuki wizualne, literaturę, animację i edukację kulturalną oraz muzykę. Na ufundowanie stypendiów w 2018 roku miasto przeznaczyło 50.000 zł.

Kto otrzymał stypendia?

Barbara Latoszek – sztuki wizualne

Członkini Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury, malarka, autorka wielu obrazów o Gorzowie, uczestniczka wielu plenerów malarskich. Uhonorowana m.in. dyplomem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ostatnio autorka wystawy „Landsberg an der Warthe –Gorzów Wielkopolski” prezentowanej w Archiwum Państwowym. Środki ze stypendium planuje przeznaczyć na plenery malarskie i materiały malarskie.

Anna Kowalczewska – literatura

Grafik komputerowy. Projektowała okładki książek dla amerykańskiego wydawnictwa The Zhamae Publishing Press, wystawiała swoje prace m.in. w Galerii Bezbronnej, Galerii Askana, Galerii Relax. Artystka znana jest z cyklu Znaków Zodiaku, wykonywanych w technice Digital Painting. Stypendium zamierza przeznaczyć na wydanie własnej książki pt. „Księgi wybranych. Tchnienie”.

Anna Karolina Miłkowska-Prorok – animacja i edukacja kulturalna

Aktorka, logopeda, wykładowca emisji głosu i logopedii. Absolwentka Akademii teatralnej –Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od 2004 roku aktorka Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie, na scenie którego wykreowała wiele znaczących ról, m.in. w spektaklu „Trzy razy Piaf”. Współpracowała z wieloma postaciami życia teatralnego w Polsce, m.in. Arturem Barcisiem, Jackiem Głombem, Magdaleną Łazarkiewicz, Rafałem Matuszem. Laureatka Złotej Piłki Kulturalnej 2014. Stypendium przeznaczy na realizację edukacyjnych warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży.

Piotr Merda – sztuki wizualne

Pasjonat fotografii. Realizuje swoje wizje artystyczne za pomocą unikatowej, powstałej 150 lat temu techniki otworkowej, tj. za pomocą camera obscura. Jest autorem wielu wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem zbiorowych wystaw. Techniką własnoręcznie wykonanych aparatów zamierza stworzyć fotografie i zorganizować wystawę.

Bartosz Matuszewski – muzyka

Lider projektów muzycznych: LIN, Furman, występował m.in. z Błażejem Królem, na festiwalach: Malta Poznań, Opener Gdynia, Off Festiwal Katowice, Off Camera Kraków i wielu innych. Muzyk w zespole Żółte Kalendarze, UL/KR, Kamiński i Brożek, Karotka i wielu innych. Otrzymane stypendium przeznaczy na wydanie i kampanie promocyjne płyt.

Paweł Araszczuk – muzyka

Skomponował muzykę, która została utrwalona na krążku Jazza Trio. Razem z Jazza Trio koncertował na terenie województwa lubuskiego. Zajął pierwsze miejsce w IV konkursie na młodego muzyka w Gdyni 2002. Nominowany do prezentacji finałowych Lubuskiego Młodzieżowego Festiwalu Piosenki 2012. Stypendium zamierza przeznaczyć na nagranie autorskiego materiału, do czego posłuży zakupione wyposażenie muzyczne.

Marek Stachowiak – literatura

Literat, laureat wielu nagród w konkursach, m.in. nagrody głównej – statuetki Wandy Karczewskiej na VI Ogólnopolskim Festiwalu Poetyckim im. W. Karczewskiej w Kaliszu. Publikował m.in. w Pegazie Lubuskim. Uczestnik wielu spotkań autorskich i warsztatów poetyckich. Stypendium przeznaczy na wydanie autorskiej książki.

Witold Wawrzon – muzyka

Wokalista i saksofonista w gorzowskim zespole Siła. W 2015 roku wytwórnia Green Lungs Records wydała jego album. W 2016 roku uczestniczył w trasie koncertowej: Gorzów, Kraków, Warszawa, Poznań, Szczecin. Jego zespół odnosi istotne sukcesy na rynku muzyki alternatywnej. W ramach stypendium zakupi wyposażenie muzyczne, przygotowując się do repertuaru na album oraz koncertów zespołu w bieżącym i przyszłym roku.

Nela Mitukiewicz – animacja i edukacja kulturalna

Studentka Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie. Kierunek, w którym pobiera edukację, to taniec, choreografia oraz teoria tańca. Swoją pasję realizuje, prowadząc działalność edukacyjną pod szyldem Art. Dance Baby Nela Mitukiewicz. Jest realizatorką wielu choreografii teatralnych, m.in.: w Teatrze Lalki w Kielcach, Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatrze w Gliwicach, Teatrze Słowackiego w Krakowie, realizacji dyplomowej w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Teatrze Szwalnia w Łodzi. Za stypendium zamierza przeprowadzić cykl warsztatów, przygotować i wypromować performance, a także elektroniczną publikację przedsięwzięcia oraz zakupić materiały do projektu.

Katarzyna Mielnik – muzyka

Laureatka wielu konkursów piosenki poetyckiej, m.in. I miejsca na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Bory Tucholskie 2015”, XIV Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej „Liro ty moja śpiewna” Pniewy 2014, Grand Prix w Konkursie „Śpiewam i gram” w Pile 2014, Nagrody Towarzystwa Patriotycznego Jana Pietrzaka „Żeby Polska była Polską” w ramach XVIII Festiwalu Piosenki Religijnej im. Jana Pawła II w Świetnie. Przyznane stypendium przeznaczy na udział w warsztatach artystycznych i zakup nowej gitary.

Izabela Patek – animacja i edukacja kulturalna

Dziennikarka Radia Zachód. Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich za reportaż „Jak wyjść z biedy”, otrzymała tytuł „Dziennikarza roku”. Jej specjalnością są reportaże literackie. m.in. o Romanie Kaszczyc, Zofii Bilińskiej, Janie Korczu, Annie Szymanek małżeństwie Byrskich, rodzinie Szembeków, czy Szymonie Giętym. Ma na swoim koncie audycje o kulturze łowieckiej, dobroczynności. Poprzez swą twórczość popularyzuje wiedzę o aspektach życia społecznego, kulturze Gorzowa oraz dziedzictwie kulturowym i zabytkach. Przyznane stypendium zamierza przeznaczyć na cykl spotkań edukacyjnych na temat sztuki reportażu przedstawianej na przykładzie reportaży literackich popularyzujących życie kulturalne miasta. Za otrzymane stypendium zamierza zakupić doposażenie techniczne, konieczne do pracy redakcyjnej.

Radosław Strzelecki – muzyka

Uczeń IV roku Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu ze specjalnością śpiew. Posiada skalę tenorową. Uczestnik wielu kursów mistrzowskich i seminariów. Uczestniczył m.in. w XVI Międzynarodowym Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. M. Fołtyn” w Sopocie. Często reprezentuje szkołę na promujących koncertach i popisach. Uczy się u takich pedagogów, jak prof. Hyery Hwang, prof. John Truitt, dyr. Robert Skolmowski i wielu innych. Stypendium chce przeznaczyć na uczestnictwo w master kursach oraz konsultacje u prof. Arthura Levy w Nowym Yorku.

Paweł Odrobny – muzyka

Muzyka jest jego pasją i hobby. Od 2000 roku wystąpił na koncertach w Londynie, Nowym Jorku, Dublinie, Poznaniu i wielu innych miejscach (łącznie około 64). Wydał kilka teledysków ze swoją muzyką. Zamierza zrealizować projekt muzyczny z udziałem innych instrumentalistów, chce wydać płytę z udziałem aktorskim Artura Nełkowskiego, promującą legendarne miejsca naszego miasta.

Polecamy również:

W niedzielę (21 stycznia) w hali CRS w Zielonej Górze odbyła się VII edycja Lubuskich Targów Ślubnych. Impreza cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tłumy odwiedzających miały okazję zapoznać się z bogatą ofertą najlepszych salonów sukien ślubnych, jubilerów, kwiaciarni oraz fotografów. W jednym z pokazów sukni ślubnych wzięła udział Anna Piszczałka z programu Top Model. Jej występ zapowiedziała pochodząca z Zielonej Góry aktorka, Sandra Staniszewska.Zobacz też: Izabela Janachowska zdradziła jakie suknie ślubne są teraz hitem

Najmodniejsze suknie ślubne na Lubuskich Targach Ślubnych w ...

Kolejna grupa żołnierzy międzyrzecko-wędrzyńskiej brygady przygotowuje się do misji w Rumunii. Ostatnio przeszli sprawdzian z działań bojowych.W drugiej połowie br. żołnierze 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wyjadą na pół roku do Rumunii. Kolejna zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego wystawi 1. batalion piechoty zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej. Zanim pododdział wyjedzie na Bałkany, musi przejść szereg specjalistycznych szkoleń i egzaminów. Pierwszym z nich był sprawdzian na poziomie drużyny. Pierwszy etap przygotowań skupia się głównie na sprawdzeniu wyszkolenia każdego żołnierza, a następnie działania drużyny. Jego finałem są zawody użyteczno-bojowe, czyli tzw. certyfikacja. Ich celem jest sprawdzenie przygotowania żołnierzy do działań bojowych oraz umiejętności kierowania zespołem przez dowódców drużyn. Zawody użyteczno-bojowe obejmowały osiem zadań bojowych, które drużyna wykonał na tzw. pętli taktycznej. - Siłą pododdziału jest jego najsłabsze ogniwo, dlatego tak ważne jest współdziałanie całego zespołu. Ocenie podległo wyszkolenie całej drużyny. Nie chodzi o pokazanie swojego indywidualizmu, czyli kto jest najlepszy, tylko tego że drużyna jest gotowa wykonać każde postawione przed nią zadanie – zaznaczył dowódca kompanii kapitan Przemysław Beczek. Każda drużyna rozpoczynała od rozkładania i składania broni na czas. Najgorszy indywidualny wynik  żołnierza uznawany był za czas całej drużyny. Co jeśli ktoś popełnił jakiś błąd? Cała drużyna dostawała dodatkowe zadanie taktyczne. Na kolejnym punkcie kontrolnym pododdział wykonał strzelanie sytuacyjne. Musiał wycofać się pod ostrzałem przeciwnika. Po wycofaniu drużyna kontynuowała patrol. W wyniku ataku grup dywersyjnych, jeden z żołnierzy został ranny. Koledzy musieli ewakuować go i opatrzyć rany, a następnie wezwać śmigłowiec medyczny. Było to trzecie zadanie sprawdzające drużynę. - Pierwsze zadania realizowane były w niedużych odległościach na strzelnicy. Kolejne punkty były oddalone od siebie nawet o trzy kilometry – dodaje kierownik zajęć kapitan Beczek. Po wykonaniu marszu drużyna musiała ustawić grupę min, tak aby opóźnić działanie przeciwnika. Gdy zadanie zostało zakończone, żołnierze oddalili się na kolejny punkt zaznaczony na mapie. - Przemieszczenie pomiędzy punktami kontrolnymi odbywało się na czas, za co drużyny również otrzymywały punkty. Czasy były na tyle wyśrubowane, że często tempo marszu wymuszało na szkolonych bieg – informuje instruktor na punkcie nauczania porucznik Józef Niedźwiecki. Gdy drużyna dotarła na piąty punkt rozległa się komenda „maski w pogotowie, maski włóż”. Żołnierze mieli tylko dziewięć sekund na wykonanie rozkazu. Kilkaset metrów dalej znajdował się szósty punkt kontrolny, czyli tor napalmowy. Forsowanie płonących przeszkód wymagało współdziałania całej drużyny. Niektóre obiekty były tak dobrane, aby egzaminowani pokonywali je zespołowo. Na kolejnym punkcie żołnierze wykrywali i rozpoznawali sprzęt armii innych państw. Ostatnie zadanie polegało na programowaniu i nawiązaniu łączności przez radiostacje, będące na wyposażeniu pododdziału zmotoryzowanego.Certyfikacja drużyn, czyli sprawdzenie stopnia wyszkolenia pododdziału to zaledwie pierwszy  etap przygotowań do misji. Jak podkreśla kapitan Beczek, ten etap jest równie ważny, jak następne.  W kolejnych fazach sprawdzeniu poddane zostaną plutony, kompania oraz cały kontyngent. Po potwierdzeniu gotowości do realizowania zadań operacyjnych i szkoleniowych w Rumunii, Polski Kontyngent Wojskowy będzie mógł przystąpić do objęcia dyżuru w ramach III zmiany dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO.oprac. (dab)ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ćwiczenia Czarnej Dywizji na Białej Górze. Żołnierze musieli pokonać rzekę

Przez ogień i dym. Żołnierze szykują się do wyjazdu na Bałka...

Jeżdżąc po polskich drogach zdarza nam się spotykać znaki drogowe, które są w stanie wyprowadzić w pole nawet najlepszych kierowców. Nic dziwnego. Absurdy drogowe od zawsze cieszą oko internautów i są zmorą dla miłośników czterech i dwóch kółek. Nie uwierzycie na jakie absurdy możecie się natknąć przemierzając polskie drogi.Zobacz również: Kilometry niepotrzebnych barierek. Absurd z winy nieścisłości w przepisachOgromna asteroida 2002 AJ129 uderzy w Ziemię? Czeka nas koniec świata?Ogromna asteroida 2002 AJ129 uderzy w Ziemię? Czeka nas koniec świata?

Mamy jeździć po takich drogach? Łatwo możemy stracić koło i....

Zobacz też: Najnowszy Magazyn Informacyjny GL (9.02.2018)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska