Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tutaj spoczywa Bóg Wojny. Pałac Inwalidów w Paryżu (zdjęcia)

Dariusz Brożek 95 742 16 83 [email protected]
Grobowiec Napoleona w kościele du Dôme
Grobowiec Napoleona w kościele du Dôme Dariusz Brożek
W 1840 r. szczątki Napoleona Bonaparte pochowano w kościele du Dôme w Pałacu Inwalidów w Paryżu. Na sarkofagu wyryto inskrypcję: Niech śpi pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta.
Kościół du Dôme w Pałacu Inwalidów w Paryżu

Paryż: Pałac Inwalidów i grób Napoleona

Centralnym punktem paryskiego Pałacu Inwalidów jest kościół du Dôme. Od rana do wieczora oblega go tłum turystów z całego świata. Przyciąga ich potężny sarkofag pod zdobioną freskami kopułą. Spoczywa w nim Napoleon Bonaparte, nie bez przyczyny nazywany przez historyków Bogiem Wojny. Pogromca Rosjan, Anglików, Austriaków i Prusaków zmarł 5 maja 1821 r. na zesłaniu na Wyspie Św. Heleny. W 1840 r. ówczesny król Ludwik Filip zdecydował o sprowadzeniu jego szczątków do Paryża. Zostały pochowane w kościele, którym Bonaparte opiekował się w czasach konsulatu i później także cesarstwa.

- Ceremonia pogrzebowa odbyła się dopiero w 1861 roku, czyli równo czterdzieści lat po śmierci Napoleona. Jego szczątki zabalsamowano i umieszczono w sześciu trumnach. Pierwsza jest cyny, druga z mahoniu, trzecia i czwarta z ołowiu, piata z hebanu, szósta zaś z porfiru. To sprowadzone z Finlandii skały magmowe, które mają charakterystyczny czerwony kolor - opowiada Andrzej, mój pilot i przewodnik po paryskich zabytkach.

Sarkofag umieszczono w centralnym punkcie świątyni. Zdobi go epitafium "Niech śpi pod tą kopułą, to hełm na głowę giganta". To miejsce godne królów. W 1989 r. podczas renowacji kopuły zużyto aż 12 kg złota, w dodatku od środka zdobią ją freski znakomitego malarza Charles'a de La Fosse.

Wokół sarkofagu umieszczono groby innych francuskich wodzów - m.in. Ferdynanda Focha, Sebastiana Vaubana, Louisa Lyauteya i Gerauda Duroca. Spoczywają tam także bracia Boga Wojny Józef i Hieronim Bonaparte. Pod posągiem Napoleona pochowano natomiast jego syna L'Aiglona, czyli Napoleona II.

Pałac i kościół z królewskim rodowodem

Kościół du Dôme w Paryżu
(fot. Dariusz Brożek )

Kościół wchodzi w skład kompleksu nazywanego Pałacem Inwalidów (francuska nazwa Hôtel des Invalides). Jego budowę rozpoczął w 1670 r. ówczesny król Ludwik XIV, nazywany Królem Słońce. Pracami kierował architekt Libéral Bruant. Już cztery lata później zamieszkali tam pierwsi inwalidzi-weterani wojen prowadzonych przez Francję.

W 1677 r. na polecenie Króla Słońce architekt Jules Hardouin-Mansar rozpoczął budowę monumentalnego kościoła, w którym miał znajdować się królewski grobowiec. Po śmierci Ludwika XIV zrezygnowano jednak z pomysłu pochowania monarchy w tym miejscu. Budowę zakończono dopiero w 1706 r. Świątynię podzielono na dwie części: Kościół Żołnierzy (église des Soldats) oraz Kościół du Dôme (église du Dôme).

Pałac pełnił jednocześnie kilka funkcji. Był szpitalem, koszarami, klasztorem i jednocześnie hospicjum, w którym przebywali wojenni inwalidzi. Pod koniec XVIII w. przebywało w nim około czterech tysięcy pensjonariuszy. W czasach konsulatu i potem również cesarstwa patronat nad nim objął Napoleon Bonaparte. Z jego inicjatywy kościół przekształcony został w narodowy panteon francuskich bohaterów.

Przed Pałacem Inwalidów oraz na jego wewnętrznym dziedzińcu turystów witają armaty, zdobyte przez Francuzów podczas wojen napoleońskich. W środku znajduje się Muzeum Armii, zaliczane do największych muzeów wojskowych we Francji. Poza kościołem du Dôme warto tam zwiedzić Muzeum Orderu Wyzwolenia (Musee de l"ordre de la Liberation) oraz Muzeum Map i Makiet (Musee desPlans-reliefs).

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska