Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tajemnicza krypta ukryta pod ziemią w Lubuskiem. Wokół sarkofagi, trumny, szczątki zmarłych. Nikt tu nie ma wstępu

Michał Korn
Michał Korn
Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
To jakby zobaczyć Arkę Przymierza. Na co dzień nie ma tu wstępu. Zobaczcie, co kryją podziemia jednej z najsłynniejszych lubuskich krypt. ZDJĘCIA >>>
To jakby zobaczyć Arkę Przymierza. Na co dzień nie ma tu wstępu. Zobaczcie, co kryją podziemia jednej z najsłynniejszych lubuskich krypt. ZDJĘCIA >>>Mariusz Kapała
Gdzieś w Lubuskiem ukryta jest krypta wypełniona trumnami, sarkofagami, szczątkami zmarłych, a jedną ze ścian zdobią same czaszki. Brzmi przerażająco? Rzeczywiście pobudza wyobraźnię. My wiemy, gdzie to tajemnicze miejsce się znajduje. Mało tego, byliśmy tam! Udało nam się zobaczyć i sfotografować wnętrza, do których na co dzień nikt nie ma wstępu.

Spis treści

Stoimy przed kryptą. Do jej wnętrza pod kaplicą św. Krzyża wchodzimy z kruchty kościoła starymi schodami...

Tajemnicza krypta w Lubuskiem. Gdzie się znajduje? - mapa

Jak informują ojcowie franciszkanie lokalizacja tej krypty pod kaplicą, w której znajduje się otoczony czcią średniowieczny Krucyfiks, nawiązywała do wczesnochrześcijańskiej tradycji. Warto podkreślić, że w tamtych odległych czasach krypty budowano z reguły nad miejscami świętymi lub grobami męczenników.

Krypta powstała w XVIII wieku

We wschowskiej krypcie chowano nie tylko braci zakonnych, ale także dobrodziejów i fundatorów tamtejszego klasztoru franciszkanów. Z historii krypty opublikowanej na portalu klasztoru dowiadujemy się, że powstała w 1731 roku, a rok później złożono w niej doczesne szczątki piwowara Mateusza Hoffmana, w latach 1734-1827 pochowano w niej wielu zakonników i fundatorów.

W 1731 roku pod kaplicą św. Krzyża w klasztorze we Wschowie powstała krypta grobowa. Była miejscem pochówku braci zakonnych, dobrodziejów i fundatorów klasztoru franciszkanów. Na co dzień krypta ta jest niedostępna dla nikogo. Można tam wejść jedynie raz w roku.

Odkryj tajemnice Lubuskiego:

W ciągu prawie stu lat spoczęło tutaj blisko 60 zmarłych. Miejsce wiecznego spoczynku znaleźli tu m.in. przedstawiciele takich szlacheckich rodów jak: Gurowscy, Nieżychowscy, Wallanowscy, Działyńscy i wielu innych. W latach 50. ubiegłego wieku przeniesiono do krypty szczątki zakonników pochowanych pierwotnie pod nawą kościoła – czytamy na portalu.

Wnętrze wypełniają czaszki i sarkofagi

  • Krypta ma około 70 metrów kwadratowych powierzchni. Ceglane sklepienie pokrywa surowy, pobiałkowany tynk. Posadzka powstała z płyt kamiennych, takich jak w kościele klasztornym.
  • W latach 1995-1997 pomieszczenie to połączono z krużgankami nową klatką schodową i obniżono poziom posadzki.
  • We wnętrzu krypty znajduje się ściana z czaszkami, dobrze zachowane sarkofagi z poprzednich epok oraz szklane sarkofagi ze szczątkami zmarłych.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z KRYPTY

To jakby zobaczyć Arkę Przymierza. Na co dzień nie ma tu wstępu. Zobaczcie, co kryją podziemia jednej z najsłynniejszych lubuskich krypt. ZDJĘCIA >>>

Tajemnicza krypta ukryta pod ziemią w Lubuskiem. Wokół sarko...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska