Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój codzienny łyk wody

(antocha)
Kupujemy coraz więcej wody butelkowanej, choć jeszcze daleko nam do zwyczajów innych narodów Europy.

Ale nie każdy zakup, jest wart wydanych pieniędzy. Dziś podpowiadamy, czym kierować się, wybierając ten płyn.

Droższa woda nie zawsze znaczy lepsza. Niezależnie od przeznaczenia każda musi spełnić odpowiednie kryteria i być bezpieczna. Na etykietach powinny znaleźć się natomiast rzetelne informacje umożliwiające dokonywanie świadomego wyboru.
Inspekcja Handlowa zakwestionowała wiarygodność sloganów reklamowych typu: najlepszej jakości, wyjątkowo zdrowa, niezwykły smak. Mających na celu wyłącznie nakłonienie konsumentów do wyboru danej wody.

- Producenci nie potrafili podać podstaw zamieszczania tych napisów i z reguły wycofywali się z dalszego ich uwidaczniania - mówi Ewa Mazurkiewicz, dyrektor zielonogórskiej Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Gorzowie Wlkp..

Warto wiedzieć co jest na etykiecie

Aby produkt mógł być sprzedawany, na etykiecie musi znaleźć się szereg informacji.

Wyczytamy z nich:

  • zawartość składników mineralnych na każdy litr,
  • lokalizację i nazwę otworu, z którego czerpana jest woda,
  • nazwę handlową produktu,
  • nazwę producenta (rozlewni) i jego adres,
  • stopień nasycenia dwutlenkiem węgla i jego pochodzenie.

    Obowiązkowy jest też zapis opisujący procesy, którym była poddawana woda, np. w przypadku stosowania powietrza wzbogaconego w ozon. Mogą się też znaleźć informacje o zawartości fluorków, jodków oraz o szczegółowym przeznaczeniu wody, np. dla niemowląt i dzieci.

    W butelkach sprzedawane są wody z ujęć podziemnych, wydobywane otworami naturalnymi lub wierconymi, które pierwotnie są czyste i wolne od bakterii, ale zawierają różne ilości soli mineralnych, które mają istotny wpływ na rozwój człowieka.

    Naturalna woda źródlana

    Tak naprawdę nie różni się niczym od zwykłej wody z kranu. Zawiera śladowe ilości składników mineralnych, co sprawia, że jest bezużyteczna dla organizmu. Nie pomaga, a może zaszkodzić! Najlepiej ją stosować tylko w małych ilościach. Zbyt duża dawka, wypłukuje z organizmu składniki mineralne.

    Przydatna jest podczas awarii wód wodociągowych. Najlepiej ograniczyć jej zastosowanie wyłącznie do gotowania potraw, bądź parzenia kawy i herbaty. Ze względu na minimalną ilość minerałów nie szkodzi noworodkom.

    Naturalna woda mineralna

    Charakteryzuje się składem mineralnym oraz właściwościami korzystne oddziałującymi na zdrowie.

    Ze względu na zawartość składników mineralnych dzielimy je na:

    1 Wody niskozmineralizowane

    Zawierają do 500mg/litr soli mineralnych.

    2 Wody średniozmineralizowane

    Są nieszkodliwe dla organizmu (sole mineralne do 1.500mg/litr). Posiadają niewielką liczbę składników mineralnych i nie uzupełniają naszych potrzeb w tym zakresie. Są smaczniejsze od wód źródlanych, a ich picie skuteczniej zabija uczucie pragnienia. Można je stosować bez ograniczeń, bo nie wypłukują minerałów z organizmu. Chociaż nie dodają nam żadnej energii, czy urody, nie mają też skutków negatywnych.

    3 Wody wysokozmineralizowane

    (Sole mineralne powyżej 1.500 mg/litr). Płyny mocno zmineralizowane są najbardziej szlachetne, mają działanie profilaktyczne i prozdrowotne. Wzbogacają dietę w łatwo przyswajalne składniki, które korzystnie wpływają na pracę serca, układu krążenia i metabolizm organizmu. Niedobory składników mineralnych, powodują różne schorzenia i choroby, dlatego profilaktyka w piciu wody mineralnej jest wskazana.

    Wzmacnia odporność organizmu. Zalecana przy dużym wysiłku fizycznym i podczas upałów, ponieważ uzupełnia składniki, które tracimy wraz z potem. Zbyt dużej ilości minerałów nie należy podawać dzieciom i osobom, mającym problemy z nerkami, bo tam odkładają się osady z minerałów.

    Zapomniane wody stołowe

    Do niedawna na sklepowych półkach mogliśmy spotkać również wody stołowe. Są to wody źródlane, sztucznie wzbogacone minerałami. Cieszyły się zainteresowaniem do czasu wprowadzenia na rynek naturalnych wód mineralnych.

    Różnica polega na tym, że woda mineralna już od momentu jej wydobycia zawiera składniki mineralne, natomiast stołowa otrzymuje pierwiastki dopiero podczas pewnych procesów, np. mieszania wody źródlanej z mineralną. Nie są szkodliwe dla organizmu.

    Dla zdrowia i urody

    Bez wody nie pożyjemy zbyt długo. Ona ma wpływ na regulację ciepłoty ciała i odpowiada za transport składników pożywienia do naszych komórek. To dzięki niej prawidłowo wchłaniamy i trawimy pokarm, a także regulujemy przemianę materii i pozbywamy się toksyn. Jej stan skupienia stanowi ochronę dla gałek ocznych, mózgu i płodu. Woda wpływa na nasz wygląd, a także wydolność fizyczną i intelektualną. Nie bez powodu modelki i gwiazdy Hollywood wszędzie poruszają się z butelką wody w ręce.
  • Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!
    Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska