Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylu dobrych młodych ludzi w zielonogórskim ratuszu dawno nie było. Konkurs Ośmiu wspaniałych wrócił po przerwie pandemicznej

Mariusz Kapała
Mariusz Kapała
Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Wideo
od 16 lat
25 raz w Zielonej Górze uhonorowani zostali najbardziej aktywni wolontariusze ze szkół podstawowych i średnich. Podziękowania otrzymali również opiekunowie kół wolontariackich i dyrektorzy szkół.

Ośmiu wspaniałych. Gala w ratuszu w Zielonej Górze

Sala ślubów zielonogórskiego ratusza w piątek wypełniła się niewiarygodną ilością dobra. Przyjechali uczniowie ze szkół podstawowych i średnich z Zielonej Góry, którzy zostali laureatami lub zdobyli wyróżnienia w konkursie Ośmiu wspaniałych. To przedsięwzięcie, w którym ci, którzy na co dzień pomagają innym, są wyróżniani i słyszą podziękowania oraz wyrazy uznania.

– Pandemia pokazała nam, jak dalece ważne jest pomaganie innym, jak dalece ważna jest uważność na potrzeby innych ludzi, i może jeszcze bardziej nas uwrażliwiła na potrzeby innych ludzi – mówiła podczas otwarcia Wioleta Haręźlak, dyrektor departamentu edukacji i spraw społecznych w Urzędzie Miejskim w Zielonej Górze. – Ogromnie się cieszę, że znowu możemy się spotkać i znowu powiedzieć o tym wszystkim, co robicie na co dzień, jak poświęcacie się innym osobom i jak trwacie w tym pomaganiu. Nie chodzi o okazjonalne pomaganie, ale o to, żeby czuć, że ta pomoc jest potrzebna, a ja jestem gotowy, żeby jej udzielić. Za to chcę wam ogromnie podziękować.

Wioleta Haręźlak przyznała, że kiedy rozpoczęły się rozmowy o przywróceniu konkursu po pandemii Covid 19, decyzja była jedna, konkurs warto organizować, bo teraz tym bardziej trzeba młodych wolontariuszy pokazać i tym bardziej im podziękować.

Tylu dobrych młodych ludzi w zielonogórskim ratuszu dawno ni...

Ośmiu wspaniałych. Aleksandra Bawiec będzie reprezentować Zieloną Górę

Wybrano najbardziej aktywnych młodych wolontariuszy, w kategorii junior i senior. Zieloną Górą będzie reprezentowała jedna osoba – tegoroczna maturzystka.

– Zajmuję się wolontariatem i organizacją imprez. Dlaczego to robię? Dlatego, że widzę, że dzięki mojej pracy, która sprawia mi przyjemność, też sprawiam przyjemność innym ludziom. Widzę ich uśmiechy, widzę, że są szczęśliwi – mówi Aleksandra Bawiec z klasy maturalnej Technikum nr 5 w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego.

Ola angażuje się i sprawdza się w dużych akcjach, takich jak Schillowisko, Rockowe Granie w Lubsku, Off-Roadowe Dożynki i wielu innych.

– Najwięcej trudu i zaangażowania od strony fizycznej i psychicznej wymagały zajęcia dla dzieci z Ukrainy uciekających przed wojną. Pomysł tych zajęć przyszedł mi spontanicznie – opowiada Aleksandra. – Pomyślałam sobie, co ja bym zrobiła dla mojej siostry, gdyby wybuchła wojna u nas i wymyśliłam te zajęcia. Po około dwóch miesiącach organizacji udało nam się zaangażować grupę wolontariuszy ode mnie ze szkoły, którzy ze mną jeździli do OHP, gdzie mieszkały dzieci. Przez jakiś czas zajmowaliśmy się nimi regularnie, żeby one mogły odpocząć i mamy i żeby te dzieci miały trochę więcej uśmiechu.

Aleksandra Bawiec kończy technikum, ale nie kończy pomagania.

– Dla mnie wolontariat jest czymś, z czego nie chcę nigdy w życiu rezygnować. Planuję się rozwijać w tym kierunku i innych. Mam w planie studia na pedagogice przedszkolnej i wczesnoszkolnej w Zielonej Górze – zdradza.

Podczas gali konkursu w zielonogórskim ratuszu opiekunowie kół wolontariackich i dyrektorzy szkół, z których stratowali uczniowie, również zostali uhonorowani i usłyszeli podziękowania.

– Duma jest ogromna i wzruszenie również – przyznaje Bożena Bogucka, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego. – Uczniowie szkolnego klubu wolontariackiego Młodzi dla Kamerunu po raz kolejny brali udział w samorządowym konkursie Ośmiu wspaniałych i po raz kolejny znaleźli się w gronie laureatów, może to świadczyć tylko o tym, że podejmowane przez nas działania w zakresie wolontariatu pomagania innym na terenie naszej szkoły i miasta, zmierzają do tego, aby empatię, wrażliwość na pomoc drugiemu człowiekowi wśród uczniów rozwijać.

Zdaniem dyrektor Boguckiej dobro zostaje w uczniach: – Wielu absolwentów wraca po latach do nas i opowiada o tym, jakie działania prowadzą w swoim dorosłym życiu, to jest potwierdzeniem, że wrażliwość, którą wynieśli ze szkoły, bardzo im się w życiu dorosłym przydaje.

Konkurs Ośmiu wspaniałych. Co najbardziej wzrusza?

Od początku konkurs organizuje Bogusława Breitkopf, która również usłyszała podziękowania za swoje zaangażowanie. – Najbardziej wzruszają te drobne działania, które uczniowie sami podejmują, w sprawach, które sami dostrzegają – podkreśla pani Bogusława.

– To jest cudowne, że działalności zaczyna się od wspólnych akcji organizowanych przez nauczycieli, ale później widać, jak uczniowie się rozwijają. Jak się słyszy te historie o tym, że młody człowiek dostrzegł osobę potrzebującą, czy sytuację, w której trzeba zareagować, widać dojrzałość i to inne spojrzenie. To jest piękne.

Krajowy finał Ośmiu wspaniałych odbędzie się na początku czerwca w Ostródzie.

Czytaj też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska