Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie komunikacyjne OC bez tajemnic

Czesław Wachnik [email protected]
Każdy kierowca powinien posiadać polisę OC. Jednak nim ja kupimy, spróbujmy poznać oferty wielu firm (fot. Czesław Wachnik)
Każdy kierowca powinien posiadać polisę OC. Jednak nim ja kupimy, spróbujmy poznać oferty wielu firm (fot. Czesław Wachnik)
Polisa komunikacyjnego OC, to wydatek, którego nie uniknie kierowca. Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy zł.

 

1. Jak obniżyć koszt polisy OC? Bardzo częstym sposobem postępowania, jest wykorzystanie możliwość zarejestrowania samochodu na więcej niż jedną osobę np. na ojca i syna. W ten sposób nawet najmłodsi kierowcy, pomimo tego, że nie posiadają jeszcze własnego auta, zbierają już zniżki w towarzystwach ubezpieczeniowych, pod warunkiem bezszkodowej jazdy.

2. Drugi sposób na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu, to porównanie wysokości składki polisy OC w różnych towarzystwach. Można to zrobić poprzez odwiedzenie kilku towarzystw i porównanie ich ofert, skontaktowanie się z brokerem czy biurem ubezpieczeniowym i wypytanie tam o oferty poszczególnych towarzystw lub skorzystanie z Internetu. Tam znajdziemy różnego rodzaju tzw. porównywarki. Wystarczy wprowadzić dane i po chwili już mamy oferty kilku czy kilkunastu firm ubezpieczeniowych. Pamiętajmy, że polisę OC możemy kupić w dowolnym towarzystwie ubezpieczeniowym, także za pośrednictwem telefonu czy internetu.

3. Co powinien zrobić sprzedający auto? Z jednej strony może przekazać kupującemu polisę, co jest zresztą jego obowiązkiem i ewentualnie rozliczyć jej wartość za niewykorzystany okres, poprzez doliczenie do ceny auta opłaty za OC. Z drugiej strony, może poprosić kupującego o pisemne wypowiedzenie zawartej polisy. Niestety firmy w takim przypadku żądają, by wypowiedzenie to zostało podpisane w siedzibie sprzedawcy polisy. I tak trzeba zrobić. Często jest tak, że kupujący wypowiedział wprawdzie OC, ale później nie potwierdził tego ubezpieczycielowi. Wtedy polisa nadal była ważna. Jeśli jednak kupujący wypowie umowę OC, wtedy ta po 30 dniach wygaśnie.

4. Za brak polisy grozi kara. Przy samochodach osobowych jest to od 100 do 500 euro. Za brak OC do trzech dni płacimy 100 euro, do 14 dni – 250 euro, a powyżej 500 euro. Pieniądze wpłacamy na konto Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dodatkowo policjant może nam wypisać mandat, zabrać dowód rejestracyjny, a samochód nakazać odholować na policyjny parking. Za holowanie zapłacimy z własnej kieszeni.

5. Kupujący auto powinien w ciągu 30 dni zgłosić się do ubezpieczyciela, w celu ponownego wyliczenia wysokości składki. Jeśli tego nie zrobi, firma po informacji sprzedającego, że auto zmieniło właściciela i tak go wezwie. Kupujący po wypowiedzeniu polisy, ma 30 dni od daty zakupu (wypowiedzenia) na zawarcie nowej umowy OC. Może to zrobić w dowolnym zakładzie ubezpieczeń.

6. Jeśli kupiliśmy samochód i otrzymanej polisy nie wypowiedzieliśmy, po 12 miesiącach przedłuży się ona automatycznie na kolejny rok. Gdybyśmy w tym okresie wykupili nową polisę, poprzedni ubezpieczyciel zażąda także opłacania tej poprzedniej. A wtedy zamiast za jedną możemy płacić za dwie polisy. Niestety dzieje się to często.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska