Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczeń dostanie 6 tysięcy

Leszek Kalinowski
rys. Ceper
Choć jeszcze nie wszyscy otrzymali ubiegłoroczne stypendia, coraz więcej osób pyta o składanie wniosków w bieżącym roku szkolnym.

Na unijne stypendia mogli do tej pory liczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i studenci ze wsi i małych miasteczek, spełniający określone kryteria dochodowe (dochód na głowę członka rodziny). Pieniądze na stypendia starostwom przekazywał marszałek. Samorząd powiatowy decydował ile osób i w jakiej kwocie dostanie wsparcie finansowe. Wypłata odbywała się zwykle z poślizgiem, bo zmieniały się wymagania, skomplikowane były procedury rozliczania.

Nic więc dziwnego, że nie wszyscy dostali ubiegłoroczne stypendia, np. młodzież w Zielonej Górze nadal czeka na pieniądze.

Jak mówi rzecznik prasowa zarządu województwa Eliza Gniewek-Juszczak, Urząd Miasta Zielona Góra złożył w poniedziałek poprawione załączniki do wniosku. Dokumentacja jest analizowana pod względem formalno-merytory-czno-finansowym. Jeśli nie będzie błędów, to w najbliższym czasie zostaną przekazane pieniądze.

Inaczej niż dotychczas

A co z tegorocznym naborem? O starych zasadach przyznawania stypendiów unijnych należy zapomnieć. Teraz będzie inaczej. Jak? Szczegóły nie są jeszcze ustalone.

- Nowy nabór wniosków ruszy w przyszłym roku, ponieważ trwają jeszcze negocjacje pomiędzy rządem a Komisją Europejską - wyjaśnia E. Gniewek-Juszczak. - Poza tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie opracowało jeszcze żadnych dokumentów wytycznych. Pewne jest, że program nie będzie funkcjonował w takiej formie jak dotychczas. Prawdopodobnie nowe stypendia będą dotyczyły uczniów wybitnie zdolnych o trudnej sytuacji materialnej. Przewidywana kwota na ten cel dla województwa lubuskiego do wykorzystania do roku 2013 to 794 tys. euro.

Premiowani ścisłowcy

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego informuje że w latach 2007-2013 w ramach programu Kapitał Ludzki finansowane będą m.in. wojewódzkie programy stypendialne dla uczniów szczególnie uzdolnionych (zwłaszcza w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych, bo są to kierunki bardzo ważne z punktu widzenia potrzeb rynku pracy), których niekorzystna sytuacja materialna stanowi barierę w rozwoju edukacyjnym.

Za realizację programów odpowiedzialny będzie podmiot wskazany przez samorząd województwa. O przyznanie stypendium dla uzdolnionych uczniów będą mogły ubiegać się szkoły, które przedstawią profil ucznia (spełniający kryteria ustalone przez przyznającego stypendium np. odpowiednia średnia, wyniki w konkursach, olimpiadach itp.) oraz przygotowany przez nauczyciela - opiekuna stypendysty program edukacyjny wraz ze wskazaniem wydatków, które są niezbędne do jego realizacji. Na podstawie tych zgłoszeń wybierani będą uczniowie, którzy otrzymają stypendium przy zachowaniu warunku, iż dochód w rodzinie stypendysty przypadający na jednego członka rodziny nie przekracza kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej.

Gimnazjaliści i starsi

Stypendia będą przyznawane uczniom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na okres dwóch lat (podzielony na cztery semestry nauki) oraz będą obejmować okres nauki na danym etapie kształcenia. Program edukacyjny opracowany przez nauczyciela będzie zawierał warunki (targety), jakie musi spełnić stypendysta w danym semestrze (np. średnia ocen, zajęcie określonego miejsca w olimpiadzie, uzyskanie certyfikatu językowego), aby wypłacanie stypendium było kontynuowane w kolejnym semestrze.

Miesięczna wysokość stypendium wyniesie 250 zł (co w okresie 24 miesięcy oznacza wsparcie na jednego ucznia wysokości 6 tys. zł). Rocznie wsparcie stypendialne będzie przyznawane 3.000 uczniów (na okres dwóch lat).

Na pomoc stypendialną w latach 2007-2013 zostanie przeznaczonych 31,5 mln euro.
(Na podstawie materiałów Ministerstwa Rozwoju Regionalnego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska