Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie będa mieć za darmo korepetycje, a nawet prawo jazdy!

Leszek Kalinowski 68 324 88 74 [email protected]
Ewa Gołyś i Sebastian Sipak mielą ser na pyszne ciasto. Koleżanki i koledzy już nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli skosztować wypieku
Ewa Gołyś i Sebastian Sipak mielą ser na pyszne ciasto. Koleżanki i koledzy już nie mogą się doczekać, kiedy będą mogli skosztować wypieku fot. Wojciech Waloch
Nauczą się jak szybko przygotować przyjęcie, uszyć strój karnawałowy. Poćwiczą niemiecki. Ba, zdobędą za darmo prawo jazdy. Na zajęcia dowiezie ich darmowy autobus. To tylko niektóre elementy Lubuskiej Szkoły Zawodów.

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych jest jedną z 10 lubuskich szkół, które przystąpiły do programu pod hasłem Lubuska Szkoła Zawodów. W jego ramach Ryszard Sibiński poprowadzi dodatkowe zajęcia z geografii, którą uczniowie często wybierają na maturze, a Anna Jasinowska z równie popularnej wśród młodzieży biologii. Będą też podstawy przedsiębiorczości.

- Najwięcej godzin chcemy przeznaczyć na matematykę. A to dlatego, że uczniowie po raz pierwszy obowiązkowo będą musieli ją zdawać na maturze - mówi kierownik programu rozwojowego ZSLiT Andrzej Czernik. Matematyk Tomasz Stachyra wierzy, że dzięki kursom królowa nauk stanie się uczniom bliższa.

Druga grupa zajęć dotyczy przygotowania zawodowego. Chodzi o to, by uczniowie poradzili sobie z egzaminem maturalnym, ale i zawodowym. Wśród zadań pojawiają się te po angielsku i niemiecku.
- Mamy nadzieję, że dzięki naszym kursom zdawalność się poprawi - zauważa germanista Michał Kwaśniewski, który podjął się prowadzenia zajęć po niemiecku razem z żoną Marzeną. Angielskim zajmie się Olena Petryna. Przydatne na egzaminie okażą się na pewno umiejętności zdobyte na zajęciach z informatyki, które poprowadzi Łukasz Ziemba.

Uczennice Dagmara Brzezińska i Patrycja Pawlak, które z gastronomią są za pan brat, cieszą się, że młodzież z innych kierunków będzie miała okazję nauczyć się gotować.

- Takie umiejętności przydadzą się każdemu - mówią nauczycielki Małgorzata Bartosz i Teresa Faryniarz.
Uczniowie będą też mieli okazję nauczyć się szyć. To dziś ważna umiejętność, zwłaszcza że wiele firm z regionu poszukuje szwaczek i krawcowych. Nauczycielka Anna Karecka przeszkoli każdego, kto się zgłosi na zajęcia.

- 50 osób będzie mogło za darmo zdobyć prawo jazdy. Myślimy, że będzie to nagroda dla tych, którzy najbardziej zaangażują się w Lubuską Szkołę Zawodów - mówi dyrektor ZSLiT Mirosław Siergiej. - 80 procent naszych uczniów pochodzi ze wsi, nie mogliby korzystać z popołudniowych zajęć z powodu braku dojazdu do domu. Dlatego mają zorganizowane bezpłatne dowozy autobusem.
Projekt rozpoczął się w marcu i potrwa 19 miesięcy. Po tym czasie młodzież ma nie tylko więcej wiedzieć i umieć. Ma też mieć lepszą samoocenę.

- Z myślą o uczniach z trudnościami zorganizujemy szkolenie, dotyczące rozpoznawania emocji, funkcjonowania w grupie, radzenia sobie z agresją i rozwiązywaniem konfliktów - mówią Mirosława Iwaszkiewicz-Gornow i Żanetta Świtalska.
Program to nie tylko zajęcia w szkole. Będą też wyjazdy. Do planetarium w Cottbus, doradców zawodowych w Zielonej Górze.

- Będą też wyjazdy studyjne, do wsi, w których mocno rozwinięta jest agroturystyka. Większość naszych uczniów mieszka właśnie w małych miejscowościach. Chcemy im pokazać, jak tam założyć własny biznes - podkreśla nauczycielka Justyna Cal-Chrobak.

W czasie ferii i wakacji Krystian Kosiński zorganizuje sportowe obozy. A wspomnienia z tych i innych wypraw Stefan Kowalczyk opisze na stronie internetowej.

Dzięki projektowi szkoła zyska też sprzęt. Jak wylicza Wioletta Telicka - zakupiona zostanie nowoczesna tablica interaktywna, dwa laptopy, drukarka…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska