Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie sulęcińskiego gimnazjum zasadzili ponad tysiąc krzewów

Wojciech Obremski tel. 0 95 758 07 61 [email protected]
- Trudno o lepszy pomnik dla naszej szkoły. Choć nasza praca będzie widoczna dopiero za kilka lat - mówili o swoim projekcie młodzi ekolodzy z sulęcińskiego gimnazjum
- Trudno o lepszy pomnik dla naszej szkoły. Choć nasza praca będzie widoczna dopiero za kilka lat - mówili o swoim projekcie młodzi ekolodzy z sulęcińskiego gimnazjum fot. Archiwum szkoły
- Wykonaliśmy kawał dobrej roboty dla szkoły, miasta i całej gminy. Jesteśmy z siebie zadowoleni - mówili uczniowie sulęcińskiego gimnazjum im. Jana Pawła II. Dzięki nim miejski park zyska wkrótce całkiem nowy wygląd.

Eko-projekt "Więcej zielonego" wymyślili sami uczniowie. W jego ramach szkoła nawiązała współpracę z miejscowym nadleśnictwem i z kołami łowieckimi: "Szop" w Wędrzynie oraz "Jeleń" w Sulęcinie.

Młodzi ekolodzy pierwsze drzewa posadzili jeszcze w grudniu (pisaliśmy o tym 8 grudnia w tekście "Herb zasadzą wiosną"). Wtedy gimnazjaliści zabrali do szkoły oprócz książek i zeszytów także szpadle, kilofy i łopaty. Nie minęła godzina, a wzdłuż głównej alei miejskiego parku posadzony został 300-metrowy rząd platanów.

Zmęczeni, ale dumni

Ta zielona aleja to jednak tylko niewielka część projektu. Kilka dni temu uczniowie przystąpili do kolejnego etapu swojego ekologicznego programu. Gimnazjaliści z klas I h i II a dokładnie wyrównali teren pod kolejne nasadzenia w parku miejskim. - Najpierw trzeba było usunąć kamienie, korzenie chwastów i inne śmieci - tłumaczył Eliasz Kowalew z II klasy.

Po przygotowaniu podłoża uczniowie "pod wodzą" wuefisty Dariusza Wołowskiego zabrali się za sadzenie krzaków dzikiej róży. Zadanie zostało podzielone na role: "geodeci" przygotowali mapę, na której rozmieścili przyszłe sadzonki, "sadzacze" umieszczali rośliny w ziemi, "wodniacy" nie żałowali wody, a "grabarz" wyrównywał teren po nasadzeniu.

- Nie spodziewałem się, że taka robota daje tyle satysfakcji - mówił E. Kowalew. Z kolei trzecioklasista Paweł Prugar efekty swojej pracy zamierza pokazać kiedyś swoim dzieciom. - W ten sposób nauczę je poszanowania dla przyrody - tłumaczył uczeń. Z wykonanej pracy był też zadowolony jego kolega Marcin Święcicki. - Jestem zmęczony, ale szczęśliwy. Pracowaliśmy ostro, tym bardziej, że po robocie czekały na nas pieczone kiełbaski - śmiał się gimnazjalista.

Młodzi ekolodzy nie mieli jednak zbyt wiele czasu na odpoczynek, bo już następnego dnia wybrali się w okolice Długoszyna, gdzie z krzaków dzikiej róży, derenia, lip oraz platanów utworzyli prawie kilometrową aleję. Sadzonki przekazał Urząd Miasta i Nadleśnictwo Sulęcin.

Eko-konkursy i wycieczki

Dyrektor gimnazjum Izabela Hutyra bardzo popiera zielony projekt swoich uczniów. Podkreślała, że takie przedsięwzięcia kształtują w młodych ludziach poczucie odpowiedzialności za środowisko.

- Uczniowie wezmą też udział w szkolnym konkursie literacko - plastycznym pod hasłem "Zielono mi w duszy gra" - zapowiedziała dyrektorka. Najciekawsze prace zostaną wydane w formie książeczki, promującej ekologiczną działalność gimnazjalistów. Zostanie też zorganizowany wyjazd młodych przyrodników do Parku Narodowego "Ujście Warty" i do Muzeum Łąki w Owczarach.

- Ponadto będzie spacer szlakiem Uroczyska Lubniewsko w ramach akcji "Przyroda moich stron jest niezwykła" - dodała I. Hutyra. Po tych eko-wyprawach uczniowie przygotują prezentację multimedialną.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska