Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Biegu Wilczym Tropem w Lubieszowie koło Nowej Soli pobiegli nowosolanie, zielonogórzanie i wielu innych chętnych

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
Bieg Tropem Wilczym w Lubieszowie, gm. Nowa Sól, 3 marca 2024 r.
Bieg Tropem Wilczym w Lubieszowie, gm. Nowa Sól, 3 marca 2024 r. Fota z Drona
Kilkadziesiąt osób z Nowej Soli i powiatu nowosolskiego oraz Zielonej Góry i Szprotawy wzięło udział w Biegu Wilczym Tropem w Lubieszowie. Wydarzenie zorganizowała w niedzielę, 3 marca gmina Nowa Sól.

Bieg Tropem Wilczym w Lubieszowie. Wystartowało kilkadziesiąt osób

W niedzielę, 3 marca chętnych do wspólnego biegania i jednocześnie uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprosiła Gmina Nowa Sól. Wystartowali nie tylko mieszkańcy Lubieszowa, wsi na której terenie odbyło się wydarzenie. Przyjechali też biegacze z Nowej Soli, Kożuchowa, Nowego Miasteczka, Otynia, Modrzycy, Lubięcin, Zielonej Góry i Szprotawy. Wpisowe wynosiło 40 zł. Przygotowano dwa dystanse, o długości 1963 metrów i pięciu kilometrów.

W klasyfikacji Open mężczyzn pierwsze miejsce zajął Jakub Wawrzykowski z MKST Astra Nowa Sól, drugie – Rafał Frąckowiak z SB Dogorywanko z Nowej Soli, a trzecie Kacper Michalczenia z Szprotawo Biegaj.

Wśród kobiet najszybsze okazały się nowosolanki: Aleksandra Talkowska z KB Wikon Nowa Sól, II miejsce Wioletta Zabawska, III miejsce Elżbieta Nowakowska.

Zobacz zdjęcia z wydarzenia autorstwa Fota z Drona:

Bieg Tropem Wilczym w Lubieszowie, gm. Nowa Sól, 3 marca 2024 r.

W Biegu Wilczym Tropem w Lubieszowie koło Nowej Soli pobiegl...

Bieg Tropem Wilczym. Cel

Pierwszy Bieg Tropem Wilczym odbył się dwa lata po ustanowieniu dnia 1 marca świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem święta jest upamiętnienie żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

- W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! - informują organizatorzy na portalu Tropemwilczym.pl. - Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Organizatorzy podkreślają, że jest to największe tego typu przedsięwzięcie sportowo-edukacyjne na świecie.

Czytaj też:

Biegli tropem wilczym 2020 w Kożuchowie. VIII Bieg pamięci żołnierzy wyklętych odbył się w niedzielę. Pobiegło ponad sto osób

Zobacz też wideo: Żołnierze Wyklęci przeciwko Rosji sowieckiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska