W jaki sposób przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w Zielonej Górze?

Artykuł sponsorowany GOWORK.PL
Założenie i prowadzenie działalności gospodarczej wymaga nie tylko sporych nakładów finansowych, ale również wiedzy, cierpliwości i odporności na stres. Zielona Góra od wielu lat pokazuje, że jest miejscem przyjaznym dla przedsiębiorców, wespół z lokalnym urzędem pracy, rządem i Unią Europejską realizując szereg programów, które wspomagają prowadzenie działalności gospodarczej w mieście. To jednak nie wszystko na co mogą liczyć przedsiębiorcy w Zielonej Górze.

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie w Zielonej Górze? Czy dotyczy ono wyłącznie początkujących przedsiębiorców, czy również tych z dłuższym stażem? W jaki sposób rząd i Unia Europejska pomagają polskim firmom w regionie? Skąd pozyskiwać inwestorów i czy w Zielonej Górze jest to proste zadanie? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym materiale.

Wsparcie dla początkujących przedsiębiorców

Początkowy okres prowadzenia działalności gospodarczej jest zdecydowanie najtrudniejszy. Z tego powodu to właśnie do początkujących przedsiębiorców adresowanych jest najwięcej opcji. Jednym z podstawowych programów, sięgających oczywiście poza obszary Zielonej Góry, jest rządowy program „Ulga na start”, którego zadaniem jest znaczne ograniczenie początkowych kosztów prowadzenia działalności – głównie poprzez ulgi w opłatach na ZUS.

Przedsiębiorca który spełnia warunki dotyczące przystąpienia do programu, będzie miał do swojej dyspozycji dwie możliwości – może skorzystać z podstawowej ulgi w tym zakresie, bądź zdecydować się na składki preferencyjne. W obu sytuacjach musi jednak spełniać następujące warunki:

  • Rozpoczynać działalność gospodarczą pierwszy raz w życiu, lub ponownie, ale po 60 miesiącach od zamknięcia poprzedniej,
  • W ramach prowadzonej działalności nie może świadczyć usług na rzecz pracodawcy, z którym związany był w roku założenia działalności, lub roku ją poprzedzającym.

Program „Ulga na start” pozwala na całkowitą likwidację konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne – za wyjątkiem ubezpieczenia zdrowotnego – na okres pierwszych sześciu miesięcy prowadzenia działalności. Z kolei wybór składek preferencyjnych oznacza, że przez okres pierwszych 24 miesięcy będziesz obowiązany do opłacania niższych składek, których wysokość oblicza się od podstawy wymiaru składek, wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia (w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego będzie to 75%).

Osoby bezrobotne, które nie posiadają jeszcze swojej firmy, ale poważnie myślą nad takim krokiem, powinny zainteresować się ofertą lokalnego urzędu pracy. Można w nim bowiem uzyskać solidny kapitał początkowy, którego wartość może sięgnąć nawet sześciokrotności przeciętnego wynagrodzenia. Warunkiem jest oczywiście przeznaczenie całości otrzymanych środków na otwarcie swojego biznesu, a także prowadzenie jej przez okres przynajmniej dwunastu miesięcy.

Programy unijne i dofinansowania

Zarówno rząd, jak i Unia Europejska, wspierają zatrudnienie w Zielonej Górze tak w sposób bezpośredni (finansując szkolenia zawodowe dla osób poszukujących pracy), jak i pośredni, a więc wywołując pozytywny wpływ na rozwój zielonogórskiej przedsiębiorczości i powstawanie nowych firm.

Jednym z kluczowych programów w tym zakresie może być „Wsparcie w Starcie”, zgodnie ze swą nazwą dedykowany powstającym przedsiębiorstwom, ale dostępny również dla biznesów partycypujących już na rynku (choć na nieco innych zasadach).
Opisywany wyżej program pozwala na zaciągnięcie wyjątkowo atrakcyjnej, nisko oprocentowanej pożyczki – zarówno na założenie działalności gospodarczej, jak i na stworzenie nowego miejsca pracy. Prezentowana przez rząd oferta jest dalece bardziej opłacalna od ofert bankowych, będąc przy tym znacznie przystępniejszą.

Inwestorzy i finansowanie społecznościowe

Założenie działalności gospodarczej nie zawsze musi się opierać o pożyczki, kredyty, czy inne zobowiązania, których źródłem jest instytucja państwowa czy bankowa. Istnieją jeszcze inne sposoby na pozyskanie finansowania – szczególnie w przypadku tak przedsiębiorczej i pomysłowej społeczności, jaką są mieszkańcy Zielonej Góry.
Jednym z ciekawszych i dopiero zdobywających na popularności sposobów jest skorzystanie z finansowania społecznościowego, znane szerzej pod angielską nazwą, jaką jest crowdfunding. Dla przeprowadzenia skutecznej kampanii wykorzystuje się rozmaite serwisy temu zagadnieniu poświęcone, mogąc w krótkim czasie zdobyć nie tylko setki tysięcy złotych, ale i spory rozgłos. Największą popularnością cieszą się projekty związane z branżą IT czy nowoczesnymi technologiami, ale w nie jest to zasada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska