Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Lubuskiem powstaną obwodnice Przytocznej, Wschowy i Dobiegniewa. GDDKiA właśnie uruchomiła proces projektowania nowych dróg

oprac. (pik)
W Lubuskiem ruszyła procedura budowy trzech nowych obwodnic.
W Lubuskiem ruszyła procedura budowy trzech nowych obwodnic. archiwum
Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna - to trzy kolejne lubuskie miejscowości, które doczekają się obwodnic. GDDKiA ogłosiła pierwsze przetargi na te inwestycje.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o ogłoszeniu o przetargu na opracowanie dokumentacji dla obwodnic trzech miejscowości - Wschowa, Dobiegniew i Przytoczna. Już za kilka dni informacja o przetargu pojawi się na stronie internetowej GDDKiA. Wykonawcy wyłonieni w przetargu opracują m. in. dokumentację projektową, czyli tzw. Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe.

Lubuskie: powstaną obwodnice Dobiegniewa, Wschowy i Przyticznej

Przetarg podzielono na trzy części:

  • budowa obwodnicy miejscowości Wschowa w ciągu drogi krajowej nr 12
  • budowa obwodnicy miejscowości Dobiegniew w ciągu drogi krajowej nr 22
  • budowa obwodnicy miejscowości Przytoczna w ciągu drogi krajowej nr 24

Wyłoniony w przetargu wykonawca Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego będzie musiał m. in. oszacować koszt inwestycji. Na tym etapie zostanie też wytyczony przebieg poszczególnych wariantów obwodnicy. Będą też opracowane techniczne parametry drogi. W kolejnym etapie powstanie też kosztorys dla kluczowych elementów przedsięwzięcia. Zamówienie obejmuje również przygotowanie niezbędnych materiałów wymaganych do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji.

Na mapie zaznaczono wszystkie planowane obwodnice w województwie lubuskim.
Na mapie zaznaczono wszystkie planowane obwodnice w województwie lubuskim. GDDKiA

Obwodnica Wschowy w ciągu drogi krajowej nr 12

Planowana obwodnica dotyczy budowy nowego odcinka drogi krajowej nr 12 relacji Głogów – Leszno, stanowiącej obwodnicę miasta Wschowa. Podstawowym celem budowy obwodnicy Wschowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12. Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wpisuje się ona w szereg zadań, jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. planowana budowa obwodnicy Głogowa. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości we Wschowej oraz na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

Obwodnica Dobiegniewa w ciągu drogi krajowej nr 22

Realizacja przedmiotowej inwestycji usprawni ruch zarówno na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim, ale także pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1. Podstawowym celem budowy obwodnicy Dobiegniewa jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samym Dobiegniewie. Droga krajowa nr 22 jest ważnym korytarzem transportowym nieograniczającym się tylko do województwa lubuskiego. Obwodnica usprawni ruch zarówno na odcinku pomiędzy Wałczem a Gorzowem Wielkopolskim, ale także pomiędzy Niemcami a korytarzem drogi krajowej nr 11 i dalej autostrady A1.

Polecamy wideo: KARGOWA. Mimo starań burmistrza i mieszkańców, obwodnicy nie będzie. - Zabrali nam nadzieję - przyznaje J. Fabiś

Obwodnica Przytocznej w ciągu drogi krajowej nr 24

Obecnie DK24 przebiega przez centrum miejscowości. Zakłada się budowę obwodnicy po nowym śladzie drogi krajowej nr 24. Podstawowym celem budowy obwodnicy Przytocznej jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 24. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w samej Przytocznej. Droga krajowa nr 24 jest ważnym korytarzem transportowym na osi wschód-zachód, równolegle do autostrady A2. Obwodnica poprawi również dostęp do drogi ekspresowej S3. Dzięki obwodnicy wyprowadzony zostanie szczególnie ruch dalekobieżny i tranzytowy z miejscowości. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju.

źródło: materiały GDDKiAPolecamy wideo: Obwodnica Gorzowa - tak powstawała

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska