- Chcielibyśmy, aby nowe sanktuarium stało się uosobieniem bogactwa wiary, ale i kultury i tradycji Kresów II Rzeczpospolitej i ludzi, którzy mieli siłę, mimo wypędzenia z ojcowizny, budować nową ojczyznę tutaj, na Ziemiach Odzyskanych – mówi inicjator powstania sanktuarium, proboszcz parafii św. Mikołaja w Skwierzynie Kazimierz Małżeński.
Święte miejsce Kresowian
Program tego wydarzenia zapowiada się niezwykle bogato. W ciągu trzech dni będziemy uczestnikami zdarzeń nie tylko natury religijnej, ale przede wszystkim historycznej i patriotycznej, ważnej lekcji wciąż niemal nieznanej karty w dziejach Polski, narodu polskiego. Stąd organizatorzy zwracają się do parafii, samorządów, ale przede wszystkim Lubuszan, nie tylko tych z kresowymi korzeniami, o pomoc w stworzeniu sanktuarium, które będzie jednoczyło nie tylko lubuskie środowiska kresowe. Pomoc ma polegać przede wszystkim na wiedzy, wspomnieniach i emocjach…
ZOBACZ TAKŻE: Zwiastun filmu "Kresy": Wstrząsający dokument o ludziach z Kresów:
Obraz cudami słynący
O tej niezwykłej historii pisaliśmy już kilkakrotnie. Obraz Najświętszej Marii Panny w Klewaniu (zwany również Obrazem Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych), znajdujący się w skwierzyńskim kościele świętego Mikołaja, to wizerunek przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem, namalowany prawdopodobnie ok. XVII wieku przez Karla Dolce. Już sto lat później uchodził za cudowny. Na miano to, zdaniem wiernych, zapracował również podczas II wojny światowej, gdyż pod jego opieką mieszkańcy przetrwali rzeź wołyńską i inne dramatyczne wydarzenia tego okrutnego czasu. Gdy w 1945 r. ludzie z Klewania ruszyli na zachód nie zapomnieli o swojej opiekunce. Obraz został wycięty z ram, zrolowany i ukryty wśród bagażu. W 1950 roku obraz trafił do kaplicy pod chórem…

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?