
Dariusz Chajewski
kierownik wydania magazynowegoGazeta LubuskaZielona Góra

Niesamowite. Co to za dziwna, betonowa konstrukcja w środku lasu?
Wstyd. W ciągu ostatnich lat kilkakrotnie próbowałem dotrzeć do pozostałości mostu kolejowego w Sanicach. Zawsze okazywało się, że trafiałem do resztek mostu drogowego lub leśne dukty stwarzały zagrożenie dla zawieszenia auta. Wreszcie udało się! W środku lasu znaleźliśmy dziwna, betonową konstrukcję.

Zielona Góra Ochla. Gang lisów terroryzuje podmiejskie dzielnice. Kradną głównie... buty
Od pewnego czasu mieszkańcy zielonogórskiej Ochli zastanawiali się, co dzieje się z pozostawionym na otwartych gankach i tarasach obuwiem. Zaczęły nagle znikać i żeby było zabawniej, buty niekoniecznie ginęły parami, a złodzieje nie mieli żadnych preferencji co do fasonu i kolorystyki. Są sprytni, dobrze zorganizowani, wyspecjalizowani w obuwiu. Chociaż nie, kradną również ręczniki...

Co za "złodzieje", zabrali bezcenny zabytek z lubuskiego parku. To rzymski sarkofag z II wieku
Rzymski sarkofag z II wieku stanowi jedną z pereł kolekcji starożytności warszawskiego Muzeum Narodowego. I nikt nie zająknie się nawet słowem, że sarkofag stał w parku w Zielonej Górze Zatoniu. Dziś możemy tutaj zobaczyć jego wierną replikę.

Kresowe cmentarze uczą patriotyzmu i... pokory. Zobacz Cmentarz Łyczakowski
Cmentarze Na Rossie, Łyczakowski, ale także te rozsiane po kresowych wsiach i miasteczkach, najdobitniej przypominają o ziemi dziadów. Jednak nie są tylko wspomnieniem narodowej martyrologii. To także zapis wspaniałej kresowej kultury.

Tutaj żelazna kurtyna była z betonu. Teraz jest jednym, wielkim dziełem sztuki
Znajdujemy się właśnie między dwoma ważnymi dla tego nieistniejącego państwa datami. Założone zostało 7 października 1949. Natomiast 3 października 1990 nastąpiło zjednoczenie Niemiec, czyli NRD przestało istnieć. 9 listopada tłum ruszył na berliński mur, który, mimo że z betonu, stał się symbolem żelaznej kurtyny. Kolejny dzień przyjęto jako oficjalną datę upadku berlińskiego muru.

Znaleźliśmy scenerię wymarzoną dla filmu. Horror czy sensacja? Co znajduje się niedaleko Szprotawy? Zobaczcie
Klimatyczne ruiny średniowiecznej świątyni, mury porośnięte bluszczem, jakieś ślady fresków... Irlandia? Nic podobnego, to podszprotawskie Długie.

Basia miała 18 lat. Miała nieszczęście spotkać na swej drodze bezwzględnego mordercę
Ta zbrodnia wstrząsnęła malutkim Orzewem. Nic dziwnego, 18-letnią Basię wszyscy bardzo lubili. I byli przekonani, że nikt miejscowy nie mógł czegoś takiego zrobić. Jednak przez lata kołatało się ziarnko niepewności. Sprawiedliwości stało się zadość dopiero po 27 latach, a winny okazał się mężczyzna, którego od razu wskazywali. To był obcy. Dziwny obcy...

A gdyby Hitler został malarzem w Szprotawie? Było ponoć blisko
Dawny klasztor magdalenek stał się symbolem mistrzowskiego remontu zabytku. Obecnie mieści się tutaj ekspozycja Izby Historii i Muzeum Ziemi Szprotawskiej, Biuro Informacji Turystycznej, Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego, Klub Seniora oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku...

Odszedł Stanisław Domaradzki, jeden z bohaterów filmu „Kresy”
Kolejne smutne pożegnanie. Zmarł Stanisław Domaradzki z podżarskiego Bieniowa. Jednak Pan Stanisław zawsze był również mieszkańcem kresowych Zagórza z okolic Lwowa i zawsze mówił o swojej kresowej duszy.

Konferencja historyczna w archiwum. Możesz w niej wziąć udział online
W czwartek 15 października w Archiwum Państwowym w Zielonej Górze odbędzie się konferencja "Od aborcji do eutanazji. Praktyki nazistów i komunistów". Konferencja będzie transmitowana na żywo na kanale Archiwum Państwowego w Zielonej Górze w serwisie YouTube.Transmisja rozpocznie się 15 października 2020 o godz. 16.00. Dostęp do transmisji jest bezpłatny.
Najpopularniejsze